56% Krievijas iedzīvotāju tic raganām un burvestībām

TVNET
56% Krievijas iedzīvotāju tic raganām un burvestībām
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 9
Foto: Wikimedia Commons

Jaunā aptaujā noskaidrots, ka aptuveni miljards pieaugušo no 95 pasaules valstīm tic ļaunai acij un raganām, kas spēj uzlikt lāstu un burties. Krievijā šo “ticīgo” ir vairāk nekā puse no iedzīvotājiem.

Burvestībām un maģiskām spējām ticīgo skaits dažādās tautās ļoti atšķiras. Piemēram, Zviedrijā tam tic vien 9% cilvēku, kamēr Tunisijā vairāk nekā 90%.

Ticība burvestībām ir tikpat sena, cik cilvēce. Anglijas senākajā alu mākslā, piemēram, atainotas zīmes, kas domātas, lai atbaidītu ļaunos garus.

Priekšstats, ka cilvēks spēj uzlikt lāstus, ir daļa no teju visām lielākajām pasaules reliģijām, to skaitā kristietības, jūdaisma, islāma un hinduisma.

Foto: Boris Gershman, 2022, PLOS ONE

Jaunajā pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “PLOS One”, zinātnieki izmantoja apjomīgu datubāzi, kas veidota no 2008. līdz 2017. gadam. Kopumā aptaujāti par ticību burvestībām un lāstiem tika 140 tūkstoši cilvēku no 95 pasaules valstīm. Pētījuma galvenais ierobežojums gan ir tāds, ka netika aptaujāts neviens cilvēks no Ķīnas un Indijas, kur kopumā dzīvo aptuveni 2,8 miljardi cilvēku.

Balstoties uz šīs datubāzes, pētnieki aplēsa, ka kopumā vismaz viens miljards cilvēku visā pasaulē tic burvestībām un lāstiem. Sievietes, pilsētnieki un jaunieši biežāk mēdz ticēt pārdabiskām spējām. Savukārt šo māņticību mazina augstāks izglītības līmenis, labāks finansiālais stāvoklis un dzīvošana mazākā mājsaimniecībā. Nepārsteidz arī tas, ka burvestībām un maģijai biežāk tic tie cilvēki, kuri ir reliģiski tendēti.

Iepriekšējos pētījumos noskaidrots, ka ticība burvestībām ir efektīvs rīks, kā kontrolēt sabiedrību, iedvest pakļāvību un kārtību brīdī, kad valdības struktūras ir vājas vai neeksistējošas.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu