“Mēs uzskatījām, ka šis audums bija pieņemams uzdevuma izpildei. Jums ir taisnība, tāda testēšana vai padziļināta testēšana pēc visiem parametriem, kas ir ierakstīts tehniskajā specifikācijā, uz to brīdi nenotika,” saka NBS Apvienotā štāba priekšnieka vietnieks brigādes ģenerālis Kaspars Zdanovskis.
Arī karavīri un zemessargi, kas jau lietoja jaunās formas, sūdzējās par to, ka audums neelpo, svīst un līp pie auguma, bet lietū ātri izmirkst. Sākās jau plašāka pārbaude. Aizsardzības ministrija bruņotajiem spēkiem aicināja novērst trūkumus un mainīt nekvalitatīvo preci.
NBS ārštata civilais darbinieks Igors Šitvjenkins, kurš gatavoja pamatojumu sarunu procedūrai un piedalījās tehniskās specifikācijas izstrādē, priekšniecību informējis, ka ar auduma kvalitāti kopumā viss ir labi, pat vairāk – viņš piedāvāja izlabot specifikācijas prasības, lai tās atbilstu jau piegādātajam audumam.
I.Šitvjenkina 2016. gada 29.septembra e-pasta vēstulē ministrijas un NBS vadībai, kuras fragments iekļauts Aizsardzības ministrijas Audita un inspekcijas departamenta ziņojumā 01.06.2017., viņš raksta: “Ražotājam nav jācieš no kļūdām, kas ir rādies, testējot abus audumus pie mums un kļūdaini aprēķinot atsevišķos rādītājus.”
Turklāt, lai gan tobrīd Nodrošinājuma pavēlniecība vēl nebija paziņojusi audumu ražotājam par atklāto problēmu, un informācijai aizvien bija ierobežotas pieejamības statuss, tomēr piegādātājs par notikušo jau zinājis. Kā tas bijis iespējams, skaidro K.Zdanovskis: “Līgums nonāk Nacionālajos bruņotajos spēkos, kuru tad mēs arī menedžējam. Menedžments nozīmē tātad - pasūtīšana, koordinācija, kontrole, mijiedarbība ar konkrēto uzņēmumu. Mums bija amatpersonas, kurām bija pienākums mijiedarboties ar konkrēto uzņēmumu.” Bet, vai viņiem bija pienākums ziņot par pretenzijām pirms lēmuma par to, ka jāziņo par pretenzijām? Zdanovskis atbild: “Nemāku pateikt, vai viņi ziņoja vai neziņoja, vai šāds fakts ir bijis, bet tas iznākums, par ko mēs pirmīt runājām, ja nu viņš ir tieši tāds, kāds viņš ir.”