O, 31.01.2023.

Vides dienests atklāj 235 nelegālos zivju rīkus

TVNET/LETA
Vides dienests atklāj 235 nelegālos zivju rīkus
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Foto: Valsts vides dienests

Lašveidīgo nārsta laikā Valsts vides dienests (VVD) veicis 343 reidus un atklājis 235 nelegālos zvejas rīkus, informēja VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Karīna Dvorjaņinova.

Laika posmā no šī gada 1. oktobra līdz 30. novembrim VVD zvejas kontroles inspektori veikuši 343 reidus, katrā reidā pārbaudot vairākas ūdenstilpes.

Lielākā kontroles intensitāte tika vērsta uz Ventu, Užavu, Rīvu, Salacu, Gauju un tajā ietekošajām upēm, kā arī uz jūras piekrasti, norāda VVD pārstāve.

Būtiskākās nelegālo zvejas rīku atrašanas vietas - Venta, Užava un Roja.

Kopumā šogad esot atrasti un no ūdenstilpēm izcelti 235 nelegālie zvejas rīki, no kuriem 196 iekšējos ūdeņos, bet 39 piekrastē. Vairākos gadījumos tīklos jau bija iekļuvuši laši, kurus inspektori nekavējoties atbrīvoja un atlaida atpakaļ ūdenī.

Pēc nelegālo zvejas rīku struktūras, no atrastajiem un izņemtajiem rīkiem, 181 ir zivju tīkli (142 tīkli iekšējos ūdeņos, bet 39 jūras piekrastē), 40 nēģu zvejas rīki (murdi, bunduļi), 12 vēžu murdi un 2 zivju murdi.

Lielākais atrasto nelegālās zvejas rīku skaits vienā pārbaudē ir 26 rīki, kas konstatēts Rojas upē. No ūdenstilpēm, kopā par visu periodu, lielākais VVD inspektoru izņemtais nelegālo zvejas rīku skaits bijis Ventā – 45 nelegālie zvejas rīki, no kuriem 43 ir zivju tīkli, 1 vēžu murds un 1 zivju murds.

Pastiprinātas kontroles laikā ir uzsāktas 18 administratīvā pārkāpuma lietas.

No tām 10 par rūpnieciskās zvejas noteikumu pārkāpumiem, savukārt 8 par makšķerēšanas noteikumu pārkāpumiem. Kā izplatītākais rūpnieciskās zvejas pārkāpums ir zveja bez licences (maluzveja), bet kā izplatītākais makšķerēšanas pārkāpums ir makšķerēšana bez makšķerēšanas kartes vai licences un makšķerēšanas rīku skaita pārsniegšana. Pastiprinātas kontroles laikā tika izmantoti visi VVD zvejas kontrolē pieejamie tehniskie līdzekļi - laivas, apvidus automašīnas, kvadricikli, nakts redzamības ierīces u.c. Neskatoties uz degvielas un citu būtisku izmaksu sadārdzinājumu, VVD spēja īstenot pastiprinātu lašveidīgo zivju nārsta uzraudzību, pateicoties Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda finansējumam.

Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, kad lašu nārsta laikā bija mājsēde, ir palielinājusies malu zvejnieku aktivitāte.

2020. gadā tika izņemti 233 nelegālie zvejas rīki, savukārt 2021. gadā tie bija vien 154 zvejas rīki, kad bija vērojams izņemto nelegālo rīku samazinājums. Šogad no ūdenstilpēm izcelts par 81 nelikumīgu zvejas rīku vairāk kā pērn.

Kā norāda VVD, pastiprinātas kontroles laikā VVD sadarbojās ar Valsts robežsardzi, Valsts meža dienestu, Pašvaldību policiju, Gaujas ilgtspējīgas attīstības biedrību, biedrību “Salackrasti”, “Svētupes aizsardzības biedrību”, Alūksnes novada pašvaldības aģentūra “ALJA”, biedrību “Vides Aizsardzības Asociāciju” un sabiedriskajiem vides inspektoriem, kuri deva lielu ieguldījumu kontroles veikšanā gan pašiem pieķerot pārkāpējus, gan sniedzot informāciju VVD inspektoriem par iespējamām nelegālās zvejas vietām un darbībām.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu