Sv, 29.01.2023.

Sprūds: Eiropas Miera mehānisms ļauj efektīvi atbalstīt Ukrainu

TVNET/LETA
Sprūds: Eiropas Miera mehānisms ļauj efektīvi atbalstīt Ukrainu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Andris Sprūds, 14. Saeimas deputāts (P), Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Eiropas studiju fakultātes dekāns
Andris Sprūds, 14. Saeimas deputāts (P), Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Eiropas studiju fakultātes dekāns Foto: Ekrānuzņēmums no TVNET video

Situācijā, kad Krievija Ukrainā īsteno agresiju, Eiropas Miera mehānisms nodrošina Eiropas Savienībai (ES) aktīvu lomu drošības un aizsardzības jautājumu risināšanā un ļauj efektīvi atbalstīt Ukrainu, piektdien, 9. decembrī, pēc komisijas sēdes sacīja Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Sprūds (P).

Sprūds komisijas sēdē pauda, ka līdz ar Eiropas Miera mehānisma iedarbināšanu ES kļūst par aktīvu ģeopolitisko spēlētāju, tas savukārt motivē ES dalībvalstis aktīvi iesaistīties, veidojot kopīgu Eiropas nostāju esošajos ģeopolitiskajā apstākļos.

Deputāti uzsvēra, ka pašlaik prioritāte ir nepārtraukts atbalsts Ukrainai. Instrumentam jāspēj darboties gan attiecībā uz palīdzību Ukrainai, lai stiprinātu tās spējas aizsargāties, gan citu globālo drošības jautājumu risināšanai.

Kā informē Saeimas preses dienestā, komisija sēdē apstiprināja Ārlietu ministrijas (ĀM) sagatavoto nacionālo pozīciju ES Ārlietu ministru padomei, kas notiks pirmdien, 12. decembrī, Briselē. Sanāksmē tiks spriests par atbalstu Ukrainai, Krievijas saukšanu pie atbildības par kara noziegumiem, Irānu, kā arī par Eiropas Miera mehānismu un tā finanšu ilgtspēju.

Eiropas Miera mehānisma sākotnējais finansējuma apjoms 2021.-2027.gadam ir 5,7 miljardi eiro, ko veido dalībvalstu iemaksas. Šobrīd ir izlietoti 86 procenti no apstiprinātā finansējuma. Tas pamatā ir izmantots Ukrainas bruņoto spēku atbalstam, informēja ĀM pārstāvji.

Eiropas Miera mehānisms ir ārpusbudžeta instruments, kura mērķis ir uzlabot ES spēju novērst konfliktus, veicināt mieru un stiprināt starptautisko drošību. Tas dod iespēju saskaņā ar ES kopējo ārpolitiku un drošības politiku finansēt operatīvās darbības, kas skar militārus vai aizsardzības aspektus. Mehānisms ir sācis darboties no pagājušā gada 1.jūlija.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu