Sv, 29.01.2023.

"Viens šāviens, viens trāpījums". Pēc "Patriot" piegādes Ukrainai nāksies rūpīgi izvēlēties potenciālos mērķus

Eksperta viedoklis
TVNET/LETA
"Viens šāviens, viens trāpījums". Pēc "Patriot" piegādes Ukrainai nāksies rūpīgi izvēlēties potenciālos mērķus
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 28
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Mike Mareen/Shutterstock

Pretgaisa aizsardzības sistēmas "Patriot" piegāde Ukrainai atstās ietekmi uz Krievijas gaisa spēkiem, taču, ņemot vērā sistēmas dārdzību un darbības lauku, ukraiņiem būs rūpīgi jāizvēlas potenciālie mērķi, atzina bijušais Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube.

"Patriot" ir ļoti augsta precizitātes raķešu sistēma un darbojas pēc principa "viens šāviens, viens trāpījums". Šādam ierocim nonākot ukraiņu rokās, tas liks Krievijai mainīt stratēģiju, īpaši attiecībā uz gaisa spēku izmatošanu Ukrainas bombardēšanā, norādīja Graube.

Tomēr viņš akcentēja, ka Ukrainas teritorija ir milzīga un aptvert visu valsts gaisa telpu ar šo sistēmu nebūs iespējams. Tādēļ Ukrainas bruņotajiem spēkiem būs ļoti rūpīgi jāizvēlas, kuru vietu aizsardzībai šo ieroci izmantot, proti, karaspēka aizstāvēšanai frontes tuvumā vai arī kritiskās infrastruktūras aizsardzībai.

"Publiski pieejamā informācija liecina, ka Ukrainai paredzētās raķetes ir ar apmēram 100 kilometru plašu operacionālo lauku, lai gan ražotas tiek sistēmas ar vairāku simtu kilometru darbības rādiusu. Tā ir dārga sistēma, un ukraiņiem būs jādomā, kā efektīvāk to izmantot," uzsvēra Graube.

Vienlaikus viņš norādīja, ka pamatā spārnotās raķetes tiek palaistas no bumbvedējiem Krievijā.

Jau ziņots, ka ASV prezidenta Džo Baidena administrācija ir gandrīz pabeigusi plānu par pretgaisa aizsardzības sistēmas "Patriot" piegādi Ukrainai, atsaucoties uz trīs ASV amatpersonām, otrdien ziņoja telekanāls CNN.

CNN norāda, ka ASV par "Patriot" piegādi Ukrainai varētu paziņot jau šonedēļ.

Kijiva jau sen lūdz ASV piegādāt tai "Patriot", kas būtu visefektīvākā uz Ukrainu nosūtītā tālas darbības pretgaisa aizsardzības sistēma.

Nav skaidrs, cik daudz raķešu palaidēju tiks nosūtīti, taču parasti "Patriot" baterija sastāv no radara, vadības punkta un līdz astoņām pārvietojamām raķešu palaišanas iekārtām, kur katrā ir četras raķetes, kas gatavas izšaušanai.

Tiklīdz Pentagona plāns būs apstiprināts, "Patriot" sistēma tiks ātri piegādāta un sāksies ukraiņu apmācība tās lietošanā ASV bāzē Vācijā, ziņoja CNN.

Atšķirībā no mazākām pretgaisa aizsardzības sistēmām, "Patriot" baterijām ir vajadzīgas daudz lielākas apkalpes. Apmācības to lietošanā parasti ilgst vairākus mēnešus.

"Patriot" sistēma tiek plaši uzskatīta par vienu no spējīgākajiem tāla darbības rādiusa ieročiem, lai aizsargātu gaisa telpu pret ballistiskajām un spārnotajām raķetēm, kā arī militārajām lidmašīnām. "Patriot" potenciāli var notriekt Krievijas raķetes un lidmašīnas tālu no paredzētajiem mērķiem Ukrainā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu