FOTO un VIDEO ⟩ Britu "Challenger 2", kas nonāks Ukrainas aizstāvju rīcībā. Uz ko tie spējīgi? (4)

TVNET Auto
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: X02120/SCANPIX

Jau kādu laiku notiek runas par kaujas tanku piegādi Ukrainai. Zināms, ka vairākas valstis strādā pie tā, lai pastiprinātu Ukrainas aizstāvju uzbrukuma tehniku. Piemēram, Lielbritānija nu jau ir oficiāli paziņojusi, ka ukraiņiem nodos savus "Challenger 2" tankus.

Diskusijas par Lielbritānijas armijas rīcībā esošo tanku piegādi Ukrainai notika vairākas nedēļas. Tanku piegāde ir nozīmīgs solis Rietumu palīdzībā Ukrainai, un tas varētu mudināt citas NATO valstis, piemēram, Vāciju, sekot šim piemēram, vēsta "Sky News".

Līdz ar to Lielbritānija kļuvusi par pirmo valsti, kas atbildējusi Kijivas lūgumiem apgādāt Ukrainas armiju ar spēcīgiem Rietumu tankiem.

Foto: EPA/Scanpix

Aptuveni 50 valstis, kas piegādā militāro palīdzību Ukrainai, tiksies 20. janvārī, kad varētu arī izskanēt jauni paziņojumi par bruņojuma piegādēm. Viens no avotiem "Sky News" sacījis, ka Lielbritānija varētu piegādāt Ukrainai aptuveni desmit tankus "Challenger 2".

"Challenger 2" nedaudz atšķiras no vācu "Leopard 2" un amerikāņu "M-1 Abrams" kaujas tankiem. Šis ir galvenais kaujas tanks britu spēkiem. Līdz 2021. gadam britu armijā kopumā bija 227 šādi tanki, kas nozīmē, ka Ukrainai kopumā potenciāli varētu piegādāt 79 tankus, jo britu armijas mērķis tuvākā nākotnē ir tanku skaitu samazināt līdz 148, jo tos aizstātu modernizētie "Challenger 3".

Foto: X02120/SCANPIX

Sākotnēji briti Ukrainai piegādās 14 "Challenger 2" smagos kaujas tankus.

Ar ko "Challenger 2" ir unikāls?

"Challenger 2" būvēti 1990. gadu beigās un šobrīd ir vairāk nekā 20 gadus veci, taču tie būs modernākie tanki Ukrainas aizstāvju rīcībā pagaidām. Tanki Ukrainai nodrošinās labāku aizsardzību un palielinās ugunsspēka precizitāti.

Jau tuvākajās dienās Lielbritānijas uzsāks Ukrainas aizstāvju apmācīšanu uz šiem tankiem.

Uzreiz ir jāieskicē "Challenger 2" specifika, kurai ir unikāla iezīme. Britu armijas tradīcijas ir daudz ietekmīgākas par NATO standartiem. Pirmkārt, "Challenger 2" ir 120 milimetru L30A1 lielgabals, kura stobra garums sasniedz 6,6 metrus.

"Challenger 2" apkalpe sastāv no četriem cilvēkiem, kas ir par vienu vairāk nekā šobrīd galvenajiem Ukrainas kaujas tankiem. Tāpat šie tanki sver aptuveni 64 tonnas, kas ir vairāk nekā Krievijas spēkos līdzīgie tanki.

Neskatoties uz vienoto munīcijas kalibru, pats ierocis ir unikāls. Pirmkārt, tam ir vītņstobrs, otrkārt, tas izmanto lādiņus, kas nav NATO standarta munīcija.

Foto: EPA/Scanpix

Kopumā "Challenger 2" ir standarta Rietumu tanks, kura galvenā atšķirība ir ierocis. Tāpat viena no būtiskākajām šī kaujas tanka iezīmēm ir tā bruņas. Informācija par "Challenger 2" bruņām ir ārkārtīgi ierobežota, bet zināms ir tikai tas, ka tankā izmanto "Chobham" bruņu otro paaudzi, kas pazīstama arī ar nosaukumu "Dorchester". To veido īpašas keramikas un metāla elementu flīzes – volframs un noplicināts urāns.

Tāda paša tipa bruņas ir arī amerikāņu "M1 Abrams" kaujas tankiem. Šāda veida aizsardzība nodrošina efektīvu aizsardzību pret zemkalibera lādiņiem un "HEAT" munīciju - spēcīgi sprādzienbīstams prettanku efekts.

"Challenger 2" ir 26,1 litra "Perkins CV12-6A V12" turbodīzeļa dzinējs ar "Santasalo TN54E" sešpakāpju automātisko ātrumkārbu. Tiesa, britu kaujas tanks nav tik jaudīgs, kā "Abrams" un "Leopard". Britu ražojumam ir 1200 zirgsspēku, bet "Abrams" un "Leopard" - 1500.

"Challenger 2" maksimālais ātrums ir 59 km/h, savukārt bezceļu apstākļos tas spēj pārvietoties ar 40 km/h.

Plašāk uzzini video sižetā!

Komentāri (4)CopyLinkedIn Draugiem X
Nepalaid garām!
Uz augšu