S, 28.01.2023.

Krievijas pilsoņi latviešu valodas pārbaudei varēs pieteikties no februāra

TVNET/LETA
Krievijas pilsoņi latviešu valodas pārbaudei varēs pieteikties no februāra
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Krievijas Federācijas pase. Ilustratīvs attēls.
Krievijas Federācijas pase. Ilustratīvs attēls. Foto: Yulia Sverdlova/Shutterstock

Krievijas pilsoņi, kuriem līdz šī gada septembrim ir jāiesniedz latviešu valodas prasmi apliecinoši dokumenti pastāvīgās uzturēšanās atļaujas Latvijā saņemšanai, valsts valodas pārbaudēm varēs reģistrēties no 1. februāra līdz 24.martam, savukārt pārbaudes plānotas laikā no 11. aprīļa līdz 31. jūlijam Rīgā, Daugavpilī un Liepājā.

Saeima ir pieņēmusi Imigrācijas likuma grozījumus, kas nosaka, ka Krievijas pilsoņiem, kuriem Latvijā ir pastāvīgā uzturēšanās atļauja, līdz šī gada 1. septembrim jāiesniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP) latviešu valodas prasmes apliecība vismaz A2 līmenī.

Šobrīd plānots, ka valsts valodas pārbaudes pastāvīgās uzturēšanās atļaujas iegūšanai varētu būt nepieciešams kārtot 17 865 Krievijas pilsoņiem.

Valdība ir apstiprinājusi Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātos noteikumus, kas atrunā atbilstoši likumam veicamo valsts valodas prasmju pārbaudes kārtību.

Kā skaidro IZM, lai sagatavotos valsts valodas prasmju pārbaužu norisei atbilstoši jaunajai kārtībai, šobrīd reģistrēšanās un pārbaudes process nenotiek, jo norit pārbaudījuma aprobācijas process Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmā. Tiek arī sagatavots viss nepieciešamais pārbaudījumu reģistrēšanas un nodrošināšanas procesa atsākšanai.

Latvijā ir vairāki tūkstoši Krievijas pilsoņu ar pastāvīgajām uzturēšanās atļaujām.

Ministrija lēš, ka, sākoties reģistrācijai pārbaudēm, Krievijas pilsoņus būs iespējams reģistrēt, ja vienlaikus strādās desmit reģistrētāji un katrs apkalpos 48 cilvēkus dienā. Personas, kuras reģistrēsies pēc 24. marta, varēs kārtot pārbaudi vispārējās rindas kārtībā pēc 1. augusta.

Pārbaudēm varēs reģistrēties vairākos veidos, piemēram, iesniegumu iesniedzot elektroniska dokumenta formā, izmantojot Valsts izglītības satura centra (VISC) tīmekļvietnē ievietoto veidlapu vai e-adreses ziņojumā pieejamo centra veidlapu.

Tāpat pieteikties varēs personīgi, savu ierašanos VISC piesakot telefoniski pa tīmekļvietnē norādītajiem tālruņa numuriem. Trešais veids būs, nosūtot iesniegumu vēstulē pa pastu, izmantojot VISC tīmekļvietnē ievietoto veidlapu.

Iesnieguma formas būs pieejamas VISC tīmekļvietnē no 30.janvāra. Krievijas pilsoņiem iesniegumā nebūs jānorāda pārbaudes laiks un vieta. VISC informāciju par konkrētās pārbaudes vietu un laiku personai paziņos tīmekļvietnē ne vēlāk kā līdz 2023.gada 1.aprīlim.

Lai labāk sagatvotos pārbaudei, VISC tīmekļvietnē atrodama pārbaudes programma katram no sešiem valodas prasmes līmeņiem un pakāpēm. Programmā ir formulētas prasības un uzdevumu paraugi katram līmenim un pakāpei.

Ja persona nenokārtos pārbaudi nepieciešamajā valsts valodas līmenī, tā varēs reģistrēties pārbaudei atkārtoti.

Pārbaudi atkārtoti varēs kārtot ne agrāk kā vienu mēnesi pēc iepriekšējā lēmuma saņemšanas.

Noteikumi paredz, ka par pārbaudi jāmaksā valsts nodeva 52 eiro apmērā. Nodeva būšot jāmaksā, "lai nodrošinātu pārbaudes validitāti un motivētu minēto personu apgūt valsts valodu un iegūt valsts valodas prasmes apliecinošu dokumentu".

Kā norāda IZM, līdz ar pārbaudēm tikšot uzlabota lingvistiskā situācija un integrācija Latvijas sabiedrībā.

Noteikumi paredz, ka valsts nodevu nemaksās bēgļi no Ukrainas. Tāpat no valsts nodevas samaksas ir atbrīvoti tie trešo valstu pilsoņi, kuriem Latvijā piešķirts trūcīgās vai maznodrošinātās personas statuss.

Ierodoties uz pārbaudi, personai būs jāuzrāda dokuments, kas apliecina šo statusu.

Ja tiek konstatēts, ka persona neuzrāda minēto dokumentu un valsts nodevu nav samaksājusi, tad norises vadītājam ir tiesības neļaut kārtot pārbaudi.

Plānots, ka regulārās valsts valodas prasmes pārbaudes bezdarbniekiem, darba meklētājiem, Ukrainas civiliedzīvotājiem un citiem interesentiem atsāksies 2023. gada februāra otrajā pusē.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu