Pk, 24.03.2023.

No HIV izārstēts vēl viens cilvēks

TVNET
No HIV izārstēts vēl viens cilvēks
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
HIV
HIV Foto: Wikimedia Commons

Pēc teju desmit gadu ilga ārstniecības kursa un sarežģītas cilmes šūnu pārstādīšanas no HIV beidzot izārstējies kāds pusmūža vīrietis.

Tā saucamajam Diseldorfas pacientam HIV tika diagnosticēts 2008. gadā, bet 2010. gadā viņam tika sākts ārstniecības kurss. Nākamajā gadā viņam tika diagnosticēta leikēmija, tomēr, ņemot vērā nopietno slimību kombināciju, ārsti nolēma riskēt. 2013. gadā pacientam tika veikta cilmes šūnu transplantācija, kad no donora kaulu smadzenēm vai asinīm tiek paņemtas cilmes šūnas, lai aizstātu pacienta baltos asinsķermenīšus, raksta "Science Alert".

Šajā gadījumā tika izmantots donors, kurš bija ģenētiski noturīgs pret HIV. Plāns bija reizē dziedēt leikēmiju un piešķirt pacientam ģenētisku noturību pret HIV.

Deviņus gadus pēc šī ārstniecības kursa un četrus gadus pēc pretvīrusu līdzekļu lietošanas izbeigšanas pētnieki paziņoja, ka pacients ir pilnībā atbrīvojies no HIV.

Diseldorfas pacients bija trešais pacients, kurš saņēmis tāda veida cilmes šūnu pārstādīšanu. Protams, šī “izārstēšana” ir visai nosacīta, jo HIV ir ļoti sarežģīti iznīdējams vīruss. Tas spēj latenti atrasties organismā ilgu laiku, kad to nespēj sasniegt nedz imūnsistēma, nedz mediķi.

Pārstādītās cilmes šūnas spēj imūnsistēmas šūnas padarīt noturīgas pret vīrusu. Tiesa, bieži vien tas nestrādā, un šī metode ir bīstama dzīvībai, tāpēc tā tiek lietota reti – kā pēdējā ārstēšanas iespēja. Daudzos HIV gadījumos iespējams vīrusu kontrolēt bez cilmes šūnu pārstādīšanas.

Diseldorfas pacients zinātniekiem sniedz jaunas cerības cīņā ar HIV. Galvenais mērķis – to izskaust pilnībā.

Pētījums publicēts zinātniskajā žurnālā “Nature Medicine”.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu