Daži varbūt būs pārsteigti, uzzinot, ka nāvējošākais dzīvnieks pasaulē ir ods. Slimību kontroles un profilakses centrs (CDC) aplēsis, ka odi ik gadu nogalina no 500 tūkstošiem līdz vairāk nekā miljonam cilvēku.
Kāpēc odi ir tik nāvējoši? Tāpēc, ka tie pārnēsā malāriju. Šo slimību izraisa Plasmodium sugas vienšūnas organismi, kas no cilvēka cilvēkā nonāk ar odu palīdzību. Eiropā un Ziemeļamerikā malārija ir ļoti reta. Daudz biežāk tā sastopama Āfrikā, Āzijas dienvidos un Dienvidamerikā. 2021. gadā visā pasaulē no malārijas nomira aptuveni 619 tūkstoši cilvēku.
Ja laikus diagnosticēta, malārija ir viegli ārstējama, tomēr bērniem, vecākiem cilvēkiem, grūtniecēm un cilvēkiem ar vāju imūnsistēmu tā var būt ļoti bīstama. Pasaules Veselības organizācija raksta, ka 80% no malārijas mirušo ir bērni līdz 5 gadu vecumam Āfrikā.
Odi arī pārnēsā virkni citu slimību, to skaitā tropu jeb Denges drudzi, Čikunguņjas drudzi, Rietumnīlas vīrusu, Zikas vīrusu un elefantiāzi.
Kāpēc moskīti ir tik veikli slimību pārnēsāšanā? Vispirms jau tāpēc, ka odu mātītes barojas ar asinīm, tāpēc ir ļoti viegli patogēnus pārnest no viena cilvēka asinsrites uz otru. Odi arī ir mazi un ar spārniem, tāpēc var ātri pārvietoties un nepamanīti uzbrukt cilvēkam.