:format(webp)/nginx/o/2023/02/07/15124144t1hbf35.jpg)
Ministru kabinets otrdien atbalstīja iepriekš neapstiprinātos trīs punktus valdības rīcības plānā deklarācijas par Krišjāņa Kariņa (JV) vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību īstenošanai, tostarp apstiprināts punkts par viedās robežas aprīkojuma izbūves risinājumu, par uzdevumiem saistībā ar valsts kapitālsabiedrību pārvaldību, kā arī par veselības mācības iekļaušanu mācību saturā.
Apstiprinot valdības rīcības plānu šā gada 4.aprīlī, Ministru kabinets lēma, ka par atsevišķiem pasākumiem nepieciešamas papildus vienošanās starp iesaistītajām ministrijām un iestādēm.
Kā norāda Valsts kancelejā, viedās robežas risinājumu ieviešanai, Finanšu ministrija nodrošinās atbilstošu grozījumu veikšanu Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmā 2021.-2027.gadam, pārdalot nepieciešamo finansējumu 2,5 miljonu eiro apmērā no pasākuma "Muitas tehnisko risinājumu integrēta attīstība" uz pasākumu "IKT risinājumu un pakalpojumu attīstība un iespēju radīšana privātajam sektoram".
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nodrošinās normatīvās bāzes izstrādi un Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs veiks projekta realizāciju, lai nodrošinātu pasākuma darbības rezultāta sasniegšanu.
Plānots, ka tiks realizēts pilotprojekts ES ārējās robežas autoceļu robežšķēršošanas vietā par automatizētu transportlīdzekļu kustības organizāciju robežšķēršošanas vietu teritorijā un iepriekšēju elektronisko pieteikšanos robežas šķērsošanai, secīgo kontroles darbību datu sinhronizāciju un validāciju, lai nodrošinātu maksimāli efektīvu un automatizētu robežšķērsošanas procesu.
Vienlaikus valdībā apstiprināja rīcības plānā iekļauto punktu, kas paredz ieviest augstus pārvaldības standartus valsts kapitālsabiedrībās, kā arī vērtēt atsevišķu valsts kapitālsabiedrību apvienotas pārvaldības izveidi.
Rīcības plāna pasākums paredz ieviest caurspīdīgus augsta līmeņa pārvaldības standartus, balstoties uz vienotu kārtību, principiem un prasībām, tādējādi stiprinot valsts kapitālsabiedrību padomju lomu. Tāpat arī plānots ieviest pasākumus, lai nodrošinātu aktīva investora funkcijas realizāciju.
Turpmāk būs jāveic grozījumi publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumā, kas ietver augsta līmeņa pārvaldības standartus, balstoties uz vienotu kārtību, principiem un prasībām, kā arī veicina padomes stratēģiskās lomas stiprināšanu un īstenošanu kapitālsabiedrību pārraudzībā ar mērķi uzlabot kapitālsabiedrības darbības efektivitāti, veicināt attīstību un panākt ilgtermiņa vērtības pieaugumu. Tāpat arī jāpilnveido normatīvais regulējums padomes un valdes atlasēm, kā arī jāpārskata padomes un valdes atlīdzības sistēma, tostarp vērtējot padomes un valdes mainīgo atlīdzības daļu saistībā ar valsts kapitālsabiedrību finanšu rādītājiem.
Tāpat paredzēts veikt uzlabojumus iekšējās kontroles un risku vadībā, īstenot apmācības kapitāla daļu turētājiem par aktīva īpašnieka funkciju īstenošanu, kā arī ieviest kārtību, kas nodrošina valsts kapitālsabiedrību, kurās nav izveidotas padomes, aktīva īpašnieka funkcijas īstenošana un pārraudzība.
Valdība apstiprināja arī rīcības plāna punktu, kas paredz pilnveidot iedzīvotāju veselībpratību, Veselības ministrijai (VM) sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) un Labklājības ministriju (LM) attīstot veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumus gan valsts, gan pašvaldību līmenī.
VM ar IZM vienojušās par vienotu pasākumu integrētai veselības mācības ieviešanai mācību saturā. Rīcības plāna pasākums paredz identificēt vajadzības veselībpratības uzlabošanai izglītības vidē, tostarp izvērtēt izglītojamo zināšanas un prasmes veselības izglītības jautājumos un veikt pasākumus, lai pilnveidotu mācību saturu veselības izglītības jautājumu apguvei.
Plāna īstenošanai nepieciešams starpinstitucionālās darba grupas ietvaros sagatavot priekšlikumus izglītojamo zināšanu un prasmju izvērtējuma veselības izglītības jautājumos veikšanai. Tāpat jāizvērtē un jāpilnveido mācību saturs veselības izglītības jautājumu kvalitatīvai apguvei, jāizstrādā diagnosticējošais darbs jauniešu zināšanu un prasmju noteikšanai mācību procesā. Nepieciešams pilnveidot mācību saturu veselības izglītības jautājumu apguvei, kā arī nepieciešams izstrādāt un publicēt metodisko materiālu veselības jautājumu integrēšanai mācību procesā.
Jau ziņots, ka Ministru kabinets aprīlī apstiprināja valdības rīcības plānu deklarācijas par Krišjāņa Kariņa (JV) vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību īstenošanai.
Iepriekš ministri vienojās par teju visu rīcības plānā iekļauto 800 punktu apstiprināšanu, tomēr no rīcības plāna izņemti daži punkti, par kuriem atbildīgajām ministrijām trīs nedēļu laikā jāvienojas un jāizstrādā informatīvie ziņojumi.