:format(webp)/nginx/o/2023/05/18/15330120t1h18c2.jpg)
Pēc Krievijas pilna apmēra iebrukuma Ukrainā vācu fotokameru ražotājs „Leica Camera AG” paziņoja par importa pārtraukšanu uz Krieviju un zīmola veikala slēgšanu Maskavā. Tomēr pretēji solītajam uzņēmums ne tikai turpināja piegādes, bet arī sāka importēt binokļus ar lāzera tālmēru un nakts redzamības tēmēkļiem, vēsta „The Insider”.
Arī Šveices uzņēmuma „Leica Geosystems” lāzera tālmēri un līmeņrāži sasniedz Krieviju, tiesa, caur trešajām valstīm. Šo aprīkojumu var izmantot militāriem nolūkiem, piemēram, artilērijas uguns koriģēšanai.
2022. gada 16. martā „Macfilos” profila izdevums, atsaucoties uz „Leica Camera AG” paziņojumu presei, vēstīja, ka uzņēmums pārtrauc darbību Krievijā un drīzumā slēgs vienīgo veikalu valstī. Par uzņēmuma aiziešanu rakstīja daudzi resursi, kas seko starptautiskajiem uzņēmumiem pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā, - piemēram, Jēlas vadības skola. Taču uzņēmuma faktiskā rīcība atšķiras no preses relīzē paustā.
„Leica” ir viens no nišas luksusa kameru un optikas ražotājiem, bet papildus fotokamerām uzņēmums ar „Mykita” zīmolu ražo tēmēkļus, binokļus un brilles. Uzņēmuma apgrozījums 2021./22. finanšu gadā pieauga par 16% un veidoja €450 miljonus. Krievijā „Leica Camera” ir sava filiāle - „Leica Camera Russia LLC”, un uzņēmuma veikals GUM.
Pēc Vienotā valsts juridisko personu reģistra datiem, Vācijas uzņēmuma izziņotās darba pārtraukšanas Krievijā vietā „Leica Camera Russia LLC” 2023. gada 6. aprīlī tikai mainīja nosaukumu uz „Vechernyaya Zvezda LLC”. Uzņēmuma dibinātāji tomēr palika tie paši. 99% Krievijas uzņēmuma pieder „Leica Camera Austria GmbH”, bet vēl 1% - „AHK Vermögensverwaltung GmbH”. Uzņēmuma vadītājs ir Vācijas pilsonis Klauss Hauers, kurš iepriekš strādāja „Volkswagen” Krievijas pārstāvniecībā.
„Leica” Krievijas filiālei bija jābūt Vācijas optikas kvalitātes vēstniekam Krievijā – vismaz tā apgalvots uzņēmuma korporatīvajos paziņojumos. Taču pēc kara uzliesmojuma Ukrainā uzņēmums, šķiet, mainīja savu specializāciju no īpaši dārgām kamerām uz divējāda lietojuma precēm. 2020. un 2021. gadā „Leica Camera Russia” saņēma tikai vienu deklarāciju binokļiem ar tālmēriem, turpretī 2022. gadā viss notika tieši otrādi: uzņēmums izsniedza tikai vienu deklarāciju par kameru importu, bet trīs par nakts redzamības ierīcēm.
Jau uzreiz pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma un pēc tam, kad presei kļuva zināmi Krievijas armijas noziegumi Bučā, „Leica Camera Russia” izdeva uzreiz trīs deklarācijas binokļu un tēmēkļu importam: 6. jūlijā, 18. novembrī un 2022. gada 15. decembrī. Šādas deklarācijas tiek saņemtas pirmās preču partijas muitošanai. Turpmākās piegādes parasti tiek izsniegtas uz esošās deklarācijas bāzes, lai ietaupītu naudu. Piemēram, deklarācija binokļiem ar lāzera tālmēru EAEU N RU D-DE.RA04.V.66670/22 07/06/2022 ir spēkā piecus gadus, un ar to preces var ievest Krievijā līdz 2027. gada jūlijam.
Papildus piegādēm savai filiālei „Leica Camera” sadarbojās arī ar citiem Krievijas klientiem. Saskaņā ar muitas datu apkopotāju „ImportGenius”, Vācijas „Leica Camera AG” līdz 2019. gada decembrim piegādāja optisko aprīkojumu Kovrovas mehāniskajai rūpnīcai, kas ražo gāzes centrifūgas urāna bagātināšanai. Vēl viens uzņēmuma klients bija S.A. Zvereva vārdā nosauktā Krasnogorskas rūpnīca. Šis uzņēmums ražo Zenit-M kameras, kas izstrādātas, pamatojoties uz vācu „Leica M 240” kameru.
Papildus amatieru kamerām Krasnogorskas rūpnīca ražo arī militāro optiku, sākot no kosmosa fotoiekārtām un beidzot ar „Mi-35” helikopteru uguns vadības sistēmām. Pēdējā piegāde Krasnogorskas rūpnīcai ir datēta ar 2021. gada decembri. Tajā pašā laikā „Leica” sankcijas nepārkāpa: Eiropas Savienība aizliedza binokļu un nakts redzamības iekārtu eksportu uz Krieviju tikai gadu pēc kara sākuma - 2023. gada 25. februārī.