T, 27.09.2023.

VIDEO ⟩ Balto stārķu ligzdā izšķiļas pirmie stārķēni

TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: Pilt videost

Balto stārķu pāris, kas ligzdo uz viena no AS "Sadales tīkls" elektroapgādes balstiem, sagaidījis pirmos mazuļus, TVNET informē uzņēmuma pārstāvji. Pirmā ola šķīlusies 21. maija vakarpusē, drīz vien sekoja vēl divu stārķēnu izšķilšanās. Kopumā ligzdā perētas piecas olas, un turpmākajās dienās sagaidāma arī pārējo olu šķilšanās.

Pašlaik vecāki aprūpē jau trīs putnēnus, vēl divas olas gaida šķilšanos. Kā skaidro ornitologi, visu mazuļu sekmīga izaugšana līdz lidspējas vecumam atkarīga no daudziem faktoriem, tai skaitā barošanās iespējām ligzdas apkārtnē, stārķu pāra spējām sarūpēt barību gan sev, gan katram no mazuļiem u. tml. Ja barības nebūs pietiekoši, kāds no stārķēniem var novārgt. Nespējot konkurēt ar pārējiem, tas var tikt izmests no ligzdas vai pat apēsts.

"Mūsu balto stārķu ģimenē notikušas veiksmīgas pirmās izšķilšanās, un tagad varēsim sekot līdzi mazuļu augšanai. Jāņem vērā tas, ka mazuļu izšķilšanās vēl nedod garantijas, ka ligzdošana būs veiksmīga, tāpēc sekosim līdzi tālākai stārķu dzīvei, mazuļu barošanai un norisēm ligzdā un ap to. Dabas norises ir ļoti daudzveidīgas un ne vienmēr paredzamas, un mums būs lieliska iespēja vērot, vai un kā mazuļi sasniegs patstāvību un izlidos no ligzdas," komentē Latvijas Dabas fonda eksperts, ornitologs Jānis Ķuze.

Šajā sezonā ligzdas saimniece izdējusi kopsummā sešas olas, taču pirmā tika pārmesta pāri ligzdas malai, tāpēc perētas tika piecas. Šī gada ligzdošanas sezona baltajiem stārķiem kopumā bija iesākusies trauksmaini – konkrēto ligzdu bija noskatījuši vairāki svēteļi, un aprīlī tiešraidē bija vērojamas stārķu kaujas. Līdz ar perēšanas perioda sākumu situācija pakāpeniski kļuvusi mierīgāka.

Arī pērn konkrētajā ligzdā tika perētas piecas olas, bet sekmīgi šķīlās un līdz lidspējas vecumam izauga četri jaunputni.

Latvijā ligzdo 4% stārķu no to kopējās populācijas pasaulē jeb aptuveni 13 500 putnu. No tiem apmēram 8000 ligzdas atrodas uz elektrolīniju balstiem, kas elektrības tuvuma dēļ nav droša ligzdošanas vieta. Jāņem vērā, ka balto stārķu ligzdas svars ir vidēji 400-600 kilogrami, bet ilggadējās ligzdas, īpaši salīstot, var svērt pat tonnu. Lai padarītu ligzdošanu drošāku gan putniem, gan apkārtējiem iedzīvotājiem, gan arī mazinātu elektroapgādes pārtraukumu riskus, "Sadales tīkls" zemsprieguma elektrotīklā turpina uzstādīt metāla ligzdu pamatnes. Savukārt, konstatējot bīstamas situācijas, ligzdas drošības apsvērumu dēļ no balstiem var tikt noņemtas. Tas tiek darīts ar Dabas aizsardzības pārvaldes atļauju un lielākoties – ārpus stārķu ligzdošanas sezonas.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais