Sv, 24.09.2023.

"Progresīvie" aicina NEPLP skaidrot un pārskatīt lēmumu par TVNET GRUPAS sodīšanu

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 3
Partija "Progresīvie" Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedz partijas deputātu kandidātu sarakstu un priekšvēlēšanu programmu 14. Saeimas vēlēšanām.
Partija "Progresīvie" Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedz partijas deputātu kandidātu sarakstu un priekšvēlēšanu programmu 14. Saeimas vēlēšanām. Foto: Sintija Zandersone/LETA

Partija "Progresīvie" aicina Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP) skaidrot un pārskatīt pieņemto lēmumu piemērot 8500 eiro administratīvo sodu TVNET GRUPAI par, tās ieskatā, nepareizu vārda "deportācija" lietošanu.

"Progresīvie" uzskata, ka ir pamats uzdot jautājumus par NEPLP lēmuma tehnisko un saturisko kvalitāti. Kā norāda partija, no lēmuma teksta izriet, ka nesen pieņemtie Imigrācijas likuma grozījumi attiecas arī uz Baltkrievijas pilsoņiem, bet tie attiecas tikai uz Krievijas pilsoņiem, kuri agrāk ir bijuši Latvijas valstspiederīgie.

"Progresīvie" uzsver, ka NEPLP lēmums sodīt ziņu portālu par vārda "deportācija" lietošanu ēterā ir noziegums pret vārda brīvību. Satversmes 100. pants ikvienam garantē tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus.

"Kaut arī likums paredz vārda brīvības ierobežojumus, šajā gadījumā aktuālais ģeopolitiskais un sociālais konteksts nevar kalpot par attaisnojumu cenzūrai. NEPLP ir neatkarīga iestāde, taču neatkarība nenozīmē patvaļu. Demokrātijā pat visnepatīkamākajiem viedokļiem ir tiesības būt," norāda "Progresīvie".

TVNET GRUPAS galvenais redaktors Toms Ostrovskis norādīja, ka šāda NEPLP rīcība grauj Latvijas demokrātijas pamatus. Medijs NEPLP lēmumu pārsūdzēs tiesā.

NEPLP ir tiesības uzraudzīt elektroniskos plašsaziņas līdzekļus, kas tradicionāli ir televīzija un radio, taču jau vairākus gadus regulators uzrauga arī pakalpojuma pēc pieprasījuma sniedzējus, kas reģistrējušies attiecīgā reģistrā. Tajā ir arī abi lielākie Latvijas interneta portāli TVNET un "Delfi".

RUS TVNET raidījumu ciklā "Kto vam platit?"/"Кто вам платит?" ("Kurš jums maksā?") intervēts Saeimas deputāts Aleksejs Rosļikovs ("Stabilitātei!").

Kā norādīts NEPLP lēmumā, diskutējot par iespējamajiem grozījumiem Imigrācijas likumā, raidījumā sniegta apzināti neprecīza informācija, proti, ka iespējamie grozījumi Imigrācijas likumā paredz Latvijas iedzīvotāju deportāciju jeb izsūtīšanu no valsts, ja viņi nebūs pieteikušies valsts valodas prasmes pārbaudes kārtošanai un nebūs iesnieguši pieteikumu Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusa pieprasīšanai.

NEPLP apgalvo, ka pēc būtības šie grozījumi Imigrācijas likumā nozīmē nevis deportāciju, bet iespējamu Krievijas un Baltkrievijas pilsoņu izraidīšanu uz viņu pilsonības valsti, ja viņi neievēros likuma prasības Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusa pieprasīšanai. Medijs sodīts par "pienācīgas precizitātes un neitralitātes neievērošanu".

Lēmumu var pārsūdzēt desmit darba dienu laikā Rīgas pilsētas tiesā.

Ostrovskis norādīja, ka NEPLP lēmums mediju darbībai Latvijā nozīmē turpmāku nepieciešamību pēc "aizliegto vārdu" un "aizliegto personu" saraksta, kurus nedrīkst publicēt attiecīgā kontekstā.

"Žurnālistiem būs aizliegts intervēt personas, kuru viedoklis nesakrīt ar varas partiju ideoloģiju, jo NEPLP sodīs ikvienu, par tiesisko pamatu ņemot TVNET GRUPAS sodīšanas precedentu," sacīja Ostrovskis.

Galvenais redaktors atzīmēja, ka Eiropā vārds "deportācija" ir plaši un bieži lietots juridisks apzīmējums valstu imigrācijas politikai un nav attiecināms tikai uz vēsturiskajiem notikumiem pirms un pēc Otrā pasaules kara Latvijā.

Tāpat Ostrovskis akcentēja, ka TVNET GRUPA sodīta ne tikai par vārda "deportācija" lietojumu, bet arī par interviju ar Saeimas deputātu, kura viedoklis nesaskan ar vadošo partiju nostāju.

"Žurnālistu pienākums nav atspoguļot varas pārstāvju vai valsts institūciju viedokli, bet dot vārdu arī tiem, kuru uzskati nesakrīt vai pat ir pretēji varas, mediju redakcijas vai kādas sabiedrības grupas pozīcijai," uzsvēra galvenais redaktors.

Ostrovskis pauda pārliecību, ka šāda NEPLP rīcība grauj Latvijas demokrātijas pamatus.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 3

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais