Pk, 22.09.2023.

Prognoze: sausuma dēļ Latvijā raža samazināsies vismaz par trešdaļu

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 4
Veldrē sagūlies labības lauks
Veldrē sagūlies labības lauks Foto: www.llkc.lv mājaslapa

Gan Latvijā, gan Lietuvā šogad raža samazināsies vismaz par vienu trešdaļu. Tas ietekmēs arī citu lauksaimniecības produktu cenu, prognozē eksperti.

Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis norādīja, ka, lai gan ir mazas atšķirības starp reģioniem, situācija patlaban ir "dramatiska". Vidzemē un Rīgā ir bijis minimāls lietus, kas situāciju uz laukiem būtiski nav ietekmējis, savukārt Kurzemē lietus nav bijis jau divus mēnešus un lauki no siltuma ir putekļu klāti. Arī iesētie vasarāji nav izdīguši, un salu ietekmē apsalusi arī kukurūza un lucerna.

Viņš stāstīja, ka lauksaimnieki sāk apsvērt iespēju laukus laistīt, bet tas Latvijā līdz šim nav darīts un prasītu ievērojamas izmaksas.

Gūtmanis piebilda, ka Latvijā lauksaimnieki prot saražot labas kvalitātes pārtikas graudus, un lielākoties tie tiek eksportēti, savukārt importēti tiek zemākas kvalitātes graudi lopbarībai. Lauksaimniekiem ir būtiski, ka graudu cenas biržā kāpj, jo pie maziem ražas apjomiem un mazām cenām saimniecībās saņems būtisku triecienu.

Tāpat viņš uzsvēra, ka nozarei ir būtiski sekot līdz, lai šī gada raža garantētu pašpatēriņam nepieciešamo apjomu.

Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja, vadošā pētniece Ingūna Gulbe atzina, ka sausums patlaban ir visā Eiropā un jau skaidri zināms, ka šogad rekordražas netiks sasniegtas. Vienlaikus situācija nav tik slikta, lai "celtu trauksmi".

Gulbe gan norādīja, ka sliktā raža ietekmēs vairākas preču grupas, jo graudi ir lopbarība, kas tālāk ietekmē gaļas, piena un olu cenu.

LOSP ir biedrība, kas apvieno 54 valsts mēroga ražotāju un pārstrādātāju nevalstiskās organizācijas, kas aptver visu Latvijas teritoriju un visus ražošanas sektorus. Organizācija formulē vienotu lauksaimnieku viedokli ražotāju interešu aizstāvībai un tālākām sarunām ar valsts pārvaldes institūcijām, kā arī citiem sadarbības partneriem.

AREI ir Latvijas Lauksaimniecības universitātes pārraudzīta iestāde. Institūtu izveidoja Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta, Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta, Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta un Latvijas Valsts augļkopības institūta reorganizācijā.

Sausums un zemās piena cenas varētu novest pie piensaimniecību likvidēšanās rudenī

Sausuma un zemo piena cenu ietekmē, saimniecību un liellopu skaits vasaras otrajā pusē un rudenī varētu sākt būtiski samazināties, stāstīja Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis.

Viņš prognozēja, ka rudenī nelabvēlīgo laika apstākļu ietekmē dramatiski palielināsies lauksaimniecības produktu cenas. Vienlaikus saimniecībām jau patlaban trūkst apgrozāmo līdzekļu, bet tās "izdzīvo un krīzi izvelk", izmantojot pērn ievākto lopbarību.

Viņš uzsvēra, ka piensaimniecības nozare kopš februāra strādā ar pieciem miljoniem eiro zaudējumu mēnesī, bet jūnijā kopējie nozares zaudējumi veidos 25 miljonus eiro. LOSP jau tagad saņēmis ziņas, ka vairākas saimniecības šogad barību nākamajam gadam neplāno gādāt un rudenī lopus domā likvidēt.

Gūtmanis uzsvēra, ka sausums ietekmējis arī pļaujas apjomus un atsevišķās vietās šogad pirmajā pļaujā nopļauti tikai 50% no ierastā apjoma. Tikmēr Latvijā vidēji pirmā pļauja bijusi 30% apmērā no ierastā apjoma. Viņš skaidroja, ka pļaujas apmērs parasti ik gadu mainās 10% robežās.

Gūtmanis arī atzīmēja, ka pēc pļaujas zāle sausumā vairs neaug un lauksaimnieki, cenšoties augsni bagātināt, uz laukiem izlej šķidros minerālmēslus. Savukārt, lai pabarotu lopus, atsevišķs lauksaimnieks nopļāvis ziemājos iesētos rudzus, lai tos izmantotu skābbarībai.

Arī zemnieku saimniecības "Puriņi" īpašnieks un piena kooperatīva "Pienupīte" pārstāvis Guntars Kalniņš stāstīja, ka zāle šogad ir gan izdegusi, gan nosalusi. Tostarp cietušas pat aukstumizturīgās zāles.

Viņš paredzēja, ka, sausumam turpinoties, cenas lopbarībai palielināsies. Tikmēr citas izmaksas lauksaimniekiem samazinājušās nav. Piemēram, šogad, salīdzinot ar pērno gadu, par 20% ir palielinājušās sezonas darbu izmaksas, tostarp pakalpojumu un rezerves daļu iegāde, stāstīja Kalniņš.

Viņš līdzšinējo atbalstu nozarei no ciltsdarbu maksājumiem vērtēja kā ņirgāšanos un piemēru tam, ka valdība problēmas nozarē neizprot.

Savukārt Gūtmanis pieminēja, ka patlaban tiek gaidīta ziņa no Eiropas Komisijas lauksaimniecības komisāra Januša Vojcehovska par lūgumu Latvijas piensaimniecības nozarei piešķirt atbalstu no Eiropas Savienības (ES) krīzes rezerves fonda.

Jau ziņots, ka Latvijā šogad raža samazināsies vismaz par vienu trešdaļu, kā arī ietekmēs citu lauksaimniecības produktu cenu. Vienlaikus svaigpiena iepirkuma cena Latvijā janvāra-aprīļa periodā ir samazinājusies par vairāk nekā 30% un prognozes liecina, ka piena krīze varētu turpināties arī vasarā.

LOSP ir biedrība, kas apvieno 54 valsts mēroga ražotāju un pārstrādātāju nevalstiskās organizācijas, kas aptver visu Latvijas teritoriju un visus ražošanas sektorus. Organizācija formulē vienotu lauksaimnieku viedokli ražotāju interešu aizstāvībai un tālākām sarunām ar valsts pārvaldes institūcijām, kā arī citiem sadarbības partneriem.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 4

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais