S, 30.09.2023.

No tomātiem līdz cilvēku torņiem: Eiropas krāšņākie vasaras festivāli

TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Festivāls "La Tomatina"
Festivāls "La Tomatina" Foto: AFP / Scanpix

Eiropas pilsētās notiekošie vasaras festivāli ne tikai piesaista tūristus, bet arī palīdz Vecās pasaules iedzīvotājiem saglabāt un kopt savas unikālās tradīcijas, vēsta kanāls “National Geographic”.

Šādi festivāli ir kļuvuši par populāriem galamērķiem ceļotājiem, kuri meklē kultūras un izklaides pieredzi. Daudzi no tiem piesaista vairākus desmitus tūkstošu vai pat simtiem tūkstošu apmeklētāju.

Modernās tehnoloģijas ļauj virtuāli piedalīties šādos pasākumos, pat neizbraucot no savas valsts. Šādu iespēju piedāvā raidījums “Eiropa no putna lidojuma”. Katra raidījuma sērija ir atsevišķs stāsts par to, kā tradīcijas, inženierijas sasniegumi un dabas brīnumi ir veidojuši Eiropu tādu, kādu to pasaule redz šobrīd. Jaunākā, piektā raidījuma “Eiropa no putna lidojuma” sezona atklās skatītājiem jaunus faktus par Vidusjūras reģionu, Itāliju, Horvātiju, Spāniju, arī Beniluksa valstīm un Maltu.

Savu “lidojumu” jaunā sezona sāka 12. jūnijā kanālā “National Geographic”. Gaidot turpmākās raidījuma sērijas, kanāls “National Geographic” piedāvā iepazīties ar interesantākajiem Eiropas vasaras festivāliem!

Tomātu kaujas Spānijā

Lielākā tomātu kauja Eiropā un pasaulē ik gadu notiek augusta pēdējā ceturtdienā Spānijā, Bunjolas pilsētā. “La Tomatina” festivāla pirmsākumi ir meklējami 1945. gadā, kad no kāda pasākuma izraidītie jaunieši sākuši cilvēkus apmētāt ar tomātiem.

Oficiāli festivāls pirmo reizi organizēts 1950. gadā, un kopš tā laika ir kļuvis par iemīļotu notikumu gan vietējiem iedzīvotājiem, gan tūristiem no visas pasaules. Festivāla dalībnieki parasti tērpjas baltās drēbēs un apmētā viens otru ar teju 40 tonnām tomātu.

Starts festivālam tiek dots, kad viens drosminieks ir uzkāpis ieeļļota koka staba galā un ticis pie šķiņķa tā galotnē. Šis stabs tradicionāli ir divstāvu mājas augstumā.

Tomātu kaujas Spānijā
Tomātu kaujas Spānijā Foto: AFP / Scanpix

Lai rūpētos par drošību un kontrolētu pūli, kopš 2013. gada festivālam ir noteikts ierobežojums attiecībā uz dalībnieku skaitu. Proti, jau desmit gadus tajā atļauts piedalīties vien divdesmit tūkstošiem cilvēku. Tas notika pēc tam, kad 2012. gadā bija uzstādīts rekords, jo togad uz tomātu kaujām bija ieradušies 50 tūkstoši gribētāju.

Jāatzīmē, ka Bunjolas iedzīvotāju skaits ir vien deviņi tūkstoši un pilsētiņā fiziski nav vietas tik daudzu tūristu izmitināšanai, tāpēc daudzi izvēlas palikt tuvākās lielās pilsētas Valensijas viesnīcās. Tā atrodas vien 38 kilometru attālumā no slavenā festivāla norises vietas, un no tās ir viegli atbraukt ar auto, vilcienu vai autobusu.

Lavandu ziedēšanas festivāls Francijā

Vārdi “Provansa” un “lavandas” jau sen kļuvuši teju par sinonīmiem. Lai atzīmētu šī auga nozīmīgumu konkrētajam reģionam un Francijai kopumā, ik gadu kopš Otrā pasaules kara beigām notiek vairāki lavandu ziedēšanas festivāli.

Slavenākais no tiem četras dienas pēc kārtas risinās jūlija trešajā svētdienā Valensoles ciematā. Tieši šis festivāls piesaista visvairāk tūristu no visas pasaules, kuri vēlas iepazīt un baudīt lavandu ainavas skaistumu. Tas skaidrojams ar to, ka Valensolei ir ļoti izdevīga atrašanās vieta, proti, ciemats atrodas vistuvāk lielākajam lavandu laukam Provansā.

Lavandu lauks
Lavandu lauks Foto: Shutterstock

Festivāla rīkotāji rūpējas par dažādām aktivitātēm un pasākumiem. Tūristi var apmeklēt lavandu laukus un pastaigāties starp ziediem, nogaršot lavandas ievārījumu, iegadāties aromātiskās ziepes un kosmētiku, kā arī baudīt tradicionālo Provansas virtuvi. Jāatzīmē, ka lavanda tradicionāli tiek izmantota arī dažādu ēdienu un dzērienu pagatavošanai.

Valensoles ciematā festivālā tiek rīkoti arī tradicionālie tirgi, kur var iegādāties dažādus lavandas produktus, vietējo mākslinieku roku darbus un suvenīrus. Tāpat festivāla programmā ir koncerti, deju izrādes un citi kultūras pasākumi, kas ļauj baudīt Provansas mūziku un tradīcijas.

Hemingveja aprakstītais skrējiens ar vēršiem

Spānijas Pamplonas pilsētā no 7. līdz 14. jūlijam Sanfermina svētkos norisinās pretrunīgi vērtētais vēršu skrējiens, kad simtiem cilvēku traucas pa šaurām ielām kopā ar saniknotiem vēršiem.

Sanfermina festivāls kļuva īpaši populārs, pateicoties amerikāņu rakstniekam Ernestam Hemingvejam (1899-1961), kurš to aprakstīja savā 1926. gadā izdotajā romānā “Un saule lec”. Jāpiebilst, ka ik gadu daudzi festivāla dalībnieki gūst nopietnas traumas vai pat iet bojā. Ir zināms, ka kopš 1910. gada, kad šādi gadījumi tiek fiksēti, skrējienā dzīvību zaudējuši vismaz 16 skrējiena dalībnieki.

Sanfermina festivāls
Sanfermina festivāls Foto: AP/Scanpix

Dzīvnieku tiesību aizstāvji iebilst pret vēršu izmantošanu šajos skrējienos, izceļot dzīvnieku tiesību pārkāpumus. Protestu mērķis ir rosināt diskusiju par vēršu skrējiena ētiskumu un meklēt veidus, kā aizsargāt dzīvnieku labbūtību un mazināt riskus gan vēršiem, gan tiem, kas vēlas izaicināt likteni un piedalīties skrējienā. Šie protesti ik gadu izraisa plašākas debates par vēršu skrējiena tradīciju un tās atbilstību mūsdienu vērtībām.

Cilvēku torņu būvēšana

Spānijas pilsētā Taragonā jau kopš 18. gadsimta ik gadu notiek kasteljēru jeb cilvēktorņu festivāls. Festivāla nosaukums cēlies no vārda “castell”, kas katalāņu valodā nozīmē “pils”.

“Cilvēktorņu” būvēšana ir izcilas koordinācijas, fiziskās spējas un perfekta komandas darba paraugdemonstrējums. Tūkstošiem festivāla dalībnieku veido komandas, lai “uzbūvētu” pilis un torņus. Cilvēku veidotais tornis, stāvot cits citam uz pleciem, var sasniegt pat piecu stāvu mājas augstumu. Jāatzīmē, ka daļu no cilvēku torņa “būvē” no bērniem, jo viņu svars ir mazāks nekā pieaugušajiem.

Foto: Publicitātes foto

2010. gadā Katalonijas reģiona tradicionālais kasteljēru festivāls tika iekļauts UNESCO cilvēces nemateriālā mantojuma sarakstā.

Tas ir aizraujošs un vizuāli iespaidīgs notikums, kas katru gadu piesaista tūristus no visas pasaules, kas vēlas savām acīm redzēt šo unikālu notikumu.

Raidījuma “Eiropa no putna lidojuma” skatītājiem būs vienreizēja iespēja ieraudzīt šo unikālo festivālu no augšas.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu