"Šķīries un aizrāvies ar alkoholu!" Kādas ir iedzīvotāju domas par tipisko Latvijas dzērājšfoeri? (1)

TVNET Auto
CopyLinkedIn Draugiem X
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Monika Gruszewicz/Shutterstock/TVNET kolāža

Alkohols un braukšana ar jebkuru transportlīdzekli nav divas savienojamas lietas. To ir ļoti svarīgi atgādināt, jo jau šajā nedēļas nogalē svinam Jāņus. Portāls TVNET veica aptauju, lai noskaidrotu iedzīvotāju domas - kādā vecuma grupā ir tipiskais Latvijas dzērājšoferis?

Mūsu portālā izvietojām dienas jautājumu - kādā vecuma grupā, tavuprāt, ir tipiskais Latvijas dzērājšoferis? Devām četrus atbilžu variantus - vecumā no 20 līdz 29 gadiem, vecumā no 30 līdz 39 gadiem, vecumā no 40 līdz 49 gadiem, kā arī vecumā no 50 līdz 59 gadiem.

Kopumā uz šo jautājumu atbildējuši 10 401 cilvēks. 20,01% jeb 2081 cilvēku atbildēja, ka, viņuprāt, dzērājšoferis ir vecumā no 20 līdz 29 gadiem. Tikmēr lielākā daļa atbildēja pareizi - 41,28% jeb 4294 uzskata, ka dzērājšoferis ir vecumā no 30 līdz 39 gadiem.

Tikmēr otra populārākā vecuma grupa bija no 40 līdz 49 gadiem - šo variantu par pareizu uzskatīja 28,86% jeb 3002 cilvēku. Savukārt visnepopulārākā atbilde bija vecuma grupa no 50 līdz 59 gadiem - 9,85% jeb 1024 cilvēki.

Aptaujājām arī dažus respondentus aci pret aci. Jānis stāstīja savas pārdomas: "Tas noteikti ir vīrietis ap 45 gadiem. Domāju, ka viņš ikdienā pārvietojas ar 2009. izlaiduma gada mašīnu vai arī vecāku spēkratu. Pieļauju, ka brauc alkohola reibumā, jo tiesības nolika tajos laikos, kad, braucot ar 1,8 promilēm, varēja atpirkties pa lēto."

Jānim bija arī otrs dzērājšofera portrets - aptuveni tajā pašā vecumā, braukā ar "krutu" BMW un domā, ka varēs atpirkties no visa, jo ir bagāts.

Savukārt Sanita norādīja, ka, viņasprāt, tipiskais Latvijas dzērājšoferis ir vīrietis virs 40 gadiem.

"Domāju, ka visbiežāk viņš ir vientuļš vai, iespējams, šķīries. Viņa vienīgā aizraušanās ir alkohols, un par to liecina arī viņa sejas vaibsti. Tipisks dzērājšoferis jau no rīta sastopams ar alus pudeli vai citu grādīgu dzērienu, ko viņš arī publiski neslēpj no citiem."

Sanita uzskata, ka tipiskais dzērājšoferis pārvietojas ar vecāka gada gājuma "Mazdu" vai "Volkswagen Golf" spēkratu. "Vēl šķiet, ka šie cilvēki drīzāk dzīvo mazākās pilsētās vai ciematos, kur šī situācija novērota biežāk. Tipisku dzērājšoferi nodod fiziskais izskats, manuprāt."

Policijas pētījums

Pētījuma mērķis bija izpētīt autovadītājus, kuri vadījuši transportlīdzekli stiprā alkohola reibumā. No iegūtajiem datiem tika izveidots tipiskā dzērājšofera portrets.

Kopumā izlasē bija 1531 autovadītājs, kurš laika posmā no pērnā gada 1. janvāra līdz tā paša gada 30. jūnijam vadīja auto virs 1,5 promilēm vai narkotisko vielu reibumā.

Tipiskais pārkāpējs ir vīrietis (94%) vecumā no 30 līdz 39 gadiem (30%), kas pārvietojas pamatā ar vieglo automašīnu (69%).

Tāpat vērts izcelt, ka 32% gadījumu konkrētajā brīdī nav bijusi derīga autovadītāja apliecība. Savukārt 46% šoferu pārkāpumu veikuši ar transportlīdzekli, kas nepieder pašai personai. 77% gadījumu automašīna piederējusi fiziskai personai, bet 20% - juridiskai.

59% gadījumu šoferis veicis pārkāpumu ar vieglo transportlīdzekli, kas nav viņa īpašumā. 82% gadījumu auto piederējis fiziskais personai, bet 15% - juridiskai.

Tāpat Valsts policija secinājusi, ka visvairāk braukšana reibumā konstatēta pilsētās.

No 1531 personas 983 jeb 64% pie stūres sēdušies reibumā no 1,5 līdz divām promilēm. Savukārt 476 jeb 31% autovadītāju pie automašīnas stūres sēdās reibumā virs divām promilēm. 5% jeb 82 šoferi pie stūres sēdās narkotisko vielu reibumā.

Visbiežāk cilvēki alkohola vai narkotisko vielu reibumā braukuši ar vieglo automašīnu (69% gadījumi jeb 1054 cilvēki), kā arī ar velosipēdu - 284 personas jeb 19%.

Autovadītāji, atcerieties - neatkarīgi no transportlīdzekļa veida apvienojumā ar alkoholu tas cilvēka rokās var kļūt par bīstamu ieroci, jo reakcijas ātrums un spēja adekvāti reaģēt kritiskās situācijās ir bremzēta.

Lai izvairītos no nepatīkamiem atgadījumiem sadzīvē un uz ceļa, vislabāk ir atturēties no alkohola lietošanas un izvēlēties alternatīvas. Ūdens vai dažādi atspirdzinošie dzērieni un sulas ir iespēja cilāt glāzīti, bet neapreibt. Ja nu tomēr gribas sajust alus garšu, tad vislabākais risinājums - bezalkoholiskais alus. Mūsdienās pārtikas rūpniecība ir attīstīta tik tālu, ka bezalkoholiskais alus garšas ziņā jau vairs būtiski neatšķiras no parastā alus.

Raksts tapis sadarbībā ar "Mežpils" bezalkoholisko alu.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Nepalaid garām!
Uz augšu