/nginx/o/2023/07/12/15450675t1hb1a2.png)
Vai zini, kā ir tad, kad vakarā aizej gulēt, nogurums ir milzīgs un nevari aizmigt? Domas nebeidzami riņķo un beigās saproti, ka atkal nevarēsi izgulēties.
Hārvardas universitātes pētnieku veiktajā pētījumā atklājas satraucošs fakts: vairāk nekā 1/5 pasaules iedzīvotāju no augsti attīstītām valstīm ir miega problēmas – nespēja aizmigt, bezmiegs, nākamajā rītā nogurums un grūtības koncentrēties.
„Cilvēka ķermenis melatonīnu pietiekamā daudzumā izstrādā aptuveni līdz 18 gadu vecumam, taču ar laiku, organismam novecojot, tā daudzums samazinās, kā rezultātā ap 45 gadu vecumu lielākajai daļai cilvēku šis hormons jau ir nepietiekams un samērā bieži ir novērojami miega traucējumi. Tāpat melatonīna līmeni organismā ietekmē dažādi citi faktori, piemēram, nepietiekams un nesabalansēts miega režīms, stress, smēķēšana, nepiemēroti apstākļi guļamistabā, pārēšanās, saslimšanas un citi. Miega traucējumus nereti piedzīvo cilvēki, kuri strādā nakts maiņās, tādējādi neievērojot bioloģiskā pulksteņa ritmu – nomodā ir diennakts tumšajā laikā, bet guļ pa dienu. Lai samazinātu melatonīna deficītu, to iespējams uzņemt papildus,” skaidro aptieku tīkla Apotheka farmaceite Ivanda Krastiņa.
Melatonīns – glābējs
Melatonīna molekulas ir dabiski sastopamas dažādos organismos: gan augos un vienšūņos, gan aļģēs un baktērijās. Cilvēka organismā to visvairāk izstrādā epifīze. Tas ir saistīts ar regulāru miegu un modrības ciklu. Melatonīna galvenais uzdevums organismā ir regulēt nakts un dienas ciklus vai miega un pamošanās fāzes, kā arī regulēt ķermeņa iekšējo bioloģisko pulksteni. Iestājoties tumsai, ķermenis aktīvāk ražo melatonīnu, kas signalizē ķermenim, ka ir laiks gatavoties miegam. Gaisma samazina melatonīna ražošanu un liek ķermenim sagatavoties nomodai un, sākot no aptuveni 4.00 rītā, melatonīna ražošana gandrīz apstājas līdz nākamajam vakaram. Cilvēkiem, kuriem ir miega traucējumi, bieži tiek novērots zems melatonīna līmenis.
Lai gan melatonīns ir saistīts ar miegu, tā iedarbība uz organisma bioloģisko pulksteni un citiem procesiem ir daudz plašāka. Piemēram, melatonīns regulē cilvēka ķermeņa temperatūru, kas var ietekmēt enerģijas līmeni un vispārējo labsajūtu. Tas arī spēj mazināt stresu un ietekmēt imūnsistēmu, darbojoties kā antioksidants, kas aizsargā šūnas no brīvo radikāļu bojājumiem.
Papildus melatonīna dabiskajai ražošanai, to var uzņemt arī kā uztura bagātinātāju. Melatonīna lietošana pirms gulētiešanas palīdz iemigt cilvēkiem, kuri cīnās ar bezmiegu, samazinot iemigšanai nepieciešamo laiku, kā arī palīdz atvieglot ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas un uzlabo miega kvalitāti. Melatonīns kā uztura bagātināts aptiekās pieejams dažādās formās: tabletēs (piemēram, Dorminorm tabletes), kapsulās (piemēram, Dorminorm Forte), plāksnītēs, kā arī aerosolu formā (piemēram, Dorminorm Spray).
Melatonīna kombinācija ar augu ekstraktiem stresa mazināšanai un miega kvalitātes uzlabošanai
Lai palīdzētu mazināt stresu, veicinātu organisma relaksāciju un uzlabotu miega kvalitāti, uztura bagātinātāji var tikt papildināti ar dažādiem augu ekstraktiem. Piemēram, Dorminorm forte kapsulu sastāvā esošais melatonīns papildināts ar kumelīšu, baldriāna, pasifloras un piparmētru ekstraktiem.
Kumelīte ir zāles, kas plaši tiek izmantotas kā nomierinošs līdzeklis un miega atbalsta līdzeklis. Tā ir pazīstama ar savām nomierinošajām īpašībām un palīdz mazināt stresu un uzlabot miegu. Kumelītes ekstrakts var mazināt uzbudinājumu un palīdzēt nomierināt nervu sistēmu. Arī baldriānam piemīt nomierinošas īpašības, un tas tiek izmantots, lai veicinātu relaksāciju un uzlabotu miegu. Baldriāns var mazināt trauksmi un nervozitāti, samazināt miega traucējumus un veicināt dziļu un atjaunojošu miegu. Pasiflora ir zāle, kas tradicionāli tiek izmantota nomierinošā līdzekļa un miega atbalsta veicināšanai. Tā palīdz mazināt trauksmi, nervozitāti un uzlabo miega kvalitāti. Savukārt, piparmētrai piemītošais svaigais aromāts izsenis pazīstams ar savām relaksējošajām īpašībām. Piparmētras ekstrakts var mazināt stresu un uzlabot miegu, palīdzot nomierināt nervu sistēmu un veicinot relaksāciju.
Kombinējot melatonīnu ar šiem augiem, tiek panākta sinerģija, kurā katrs komponents piedāvā savas unikālās priekšrocības, lai palīdzētu veicināt labu miegu un nomierinātu organismu.
Melatonīna kombinācija ar B6 vitamīnu veselīgam miegam
B6 vitamīns, arī zināms kā piridoksīns, ir būtisks vitamīns, kas piedalās daudzos ķermeņa procesos, tostarp melatonīna sintēzē. Šī kombinācija var sniegt papildu labumu miega regulēšanai un palīdzēt veicināt veselīgu miegu. Melatonīna kombinācija ar B6 vitamīnu aptiekā pieejama aerosola formā, piemēram, Dorminorm Spray, kam piemīt patīkama upeņu garša. Aerosola forma ir viegli lietojama, tā nodrošina ātru un efektīvu melatonīna un B6 vitamīna uzsūkšanos organismā, jo aerosols tiek izsmidzināts mutē un tiek absorbēts caur mutes gļotādu, tādējādi nodrošinot ātrāku iedarbību nekā tabletes vai citi pārtikas piedevas veidi.
Melatonīna un B6 vitamīna kombinācija var dot papildu ieguvumus miega regulācijai un kvalitātei. Melatonīns palīdz regulēt miegu un modrību, savukārt B6 vitamīns var veicināt melatonīna sintēzi un uzlabot tā efektivitāti organismā. B6 vitamīns arī veicina neirotransmiteru ražošanu, kas var pozitīvi ietekmēt miega kvalitāti un nervu sistēmas darbību.
“Lai izvairītos no miega traucējumiem un nodrošinātu veselīgu miegu, ir arī citi veidi, kā dabiski palielināt melatonīna ražošanu organismā. Regulāra miega grafika ievērošana, gaismas un tumsas regulēšana, kā arī relaksācijas un stresa mazināšanas tehnikas var palīdzēt uzlabot miegu un nodrošināt labāku veselību. Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka pirms jebkādu uztura bagātinātāju lietošanas, ir ieteicams konsultēties ar medicīnas speciālistu vai farmaceitu, kuri sniegs padomus par pareizu uztura bagātinātāju devu, kā arī ieteikumus veselības uzlabošanai, ņemot vērā individuālo veselības stāvokli un vajadzības,” norāda Apotheka farmaceite Ivanda Krastiņa.
UZTURA BAGĀTINĀTĀJS. UZTURA BAGĀTINĀTĀJS NEAIZSTĀJ PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU.