T, 27.09.2023.

Aiz priekškara: Ukrainas tēma atgriežas Latvijas mediju telpas centrā

LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Da Antipina/Shutterstock

Pēc Valsts prezidenta vēlēšanu un hokeja tēmu dominances maijā, Latvijas mediju telpas centrā jūnijā atgriezās ekonomikas un drošības tematika. Ukrainas un Krievijas temati stabili turas uzmanības centrā, no plašās ekonomikas jomas atpaliekot tikai nedaudz.

Paplašinot Krievijas televīziju propagandas analīzes iknedēļas apskatu "Aiz priekškara", publicējam otro Latvijas mediju telpas ikmēneša prioritāšu analīzi, pievēršot uzmanību arī to korelācijai ar Krievijas naratīviem.

Latvijas ziņu raidījumos jūnijā bez ekonomikas un drošības starp galvenajām tēmām bija arī Dziesmu svētki, valdības pārveides process, satiksme, izglītība, veselība un citi temati. Ja pagājušā gada vasarā daudz tika runāts par enerģijas pieejamības un cenu jautājumiem, tad tagad šīs tēmas aizgājušas otrajā plānā. Iespējams, nāks rudens, neizbēgamā apkures sezona, un enerģijas tēma atgriezīsies kā bumerangs.

 

Ukrainas un Krievijas temati stabili turas Latvijas mediju telpas uzmanības centrā. Jevgēņija Prigožina un privātās militārās kompānijas “Vagner” īsais dumpis Jāņu rītā radīja skaļu blīkšķi informācijas telpā. Tomēr, lai arī daudzas šī notikuma nianses vēl līdz galam nav skaidras, un, iespējams, tādas arī paliks, Krievijas mediju tematikā šis jautājums jau paspējis ātri “aizmirsties”.

 

Joprojām daudz ziņu bija par aktuālo karadarbību. Mēneša sākumā strauji uzzibsnīja ziņa par Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) spridzināšanu, kam sekoja palīdzības temats - nu jau ne tikai karadarbībā cietušajiem, bet arī plūdu skartajiem. Ukrainas pretuzbrukuma ziņas pazuda aiz daudz lielākas ziņas – Jāņu dienas jaunumiem par Prigožina algotņu armijas karagājienu cauri Krievijai, kas, cik strauji sācies, tikpat strauji beidzās, izberot kalnu ar jautājumiem, kas tad īsti šobrīd notiek Krievijā un tās dažādo klanu cīņās.

Prigožina dumpis nedaudz aktivizēja arī Ukrainai tik svarīgo bruņojuma tematu un Ukrainas atjaunošanu pēc kara, kam bija veltīta konference Londonā. Tajā jau paspēts apsolīt miljardus vērtas summas rekonstrukcijai. Par iespējām piedalīties Ukrainas atjaunošanā interesējas arī Latvijas uzņēmumi.

 

Latvijas mediji plaši atspoguļoja ziņu, ka par uzbrukumu jaunietim ar Ukrainas karogu vainīgajam tika piespriesta nosacīta brīvības atņemšana.

Pieminēts tika, ka Piedņestra ar bažām gaida kara pret Ukrainu beigas, savukārt Polijas prezidents grozīs Krievijas ietekmes likumu, bet Eiropas Komisija pagarina Ukrainas graudu importa aizliegumu.

Reizēm interesanti ir temati, kas nesasniedz plašu publicitāti, bet stāsta cilvēciskus stāstus. Starp tādiem tematiem jūnijā bija, piemēram, latviete Dita, kura atvaļinājumu pavadījusi, darbojoties zupas virtuvē Ukrainā. Un tas, ka Ungārijā atgūstas un mācās karā Ukrainā smagi cietis suns.

Ar Ukrainu un Krieviju saistīto TV un radio sižetu virsrakstu "vārdu mākonis" (wordcloud) 2023.gada jūnijā:

 
Foto: MAF

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds (MAF) no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. #SIF_MAF2023.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais