Cik precīzi mēs atceramies mūsu pirmās bērnības atmiņas?

TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: Shutterstock

Ak, tā bērnības atmiņu nostalģija – pirmais brauciens ar velosipēdu, pirmā ieniršana jūrā, savdabīgie tapešu raksti, kas jau sen vairs nav redzami ģimenes mājās. Šīs agrīnās atmiņas bieži vien ir piesātinātas ar sentimentu un ieaustas mūsu identitātē. Bet vai tām var uzticēties?

Citiem vārdiem sakot, cik uzticamas ir mūsu atmiņas? Izrādās, ka parasti tās ir diezgan precīzas, jo īpaši, ja notikumi, kurus atceramies, ir biedējoši vai sāpīgi.

Tomēr bērnu psiholoģe un Ņūfaundlendas Memoriālās universitātes profesore Kerola Petersone, kas specializējas agrīno bērnības atmiņu pētīšanā, izdevumam “Live Science” norādīja, ka mūsu atmiņas nav nevainojamas un gan bērniem, gan pieaugušajiem tās var nebūt pilnīgi precīzas.

"Atmiņas var būt mainīgas," sacīja Petersone, "Tas nav raksturīgi tikai agrīnām atmiņām. Visos vecumos mēs esam pakļauti dažādiem iespaidiem, tomēr mazāki bērni ir jutīgāki nekā vecāki bērni vai pieaugušie."

Pētījumos ir atklāts, ka cilvēki bieži aizmirst notikumus salīdzinoši ātri pēc tam, kad tie ir notikuši, īpaši, ja tie ir bijuši ikdienišķi. Pētījumā, kas 2020. gadā publicēts zinātniskajā žurnālā “Psychological Science”, pētnieki atklāja: jo ilgāks laiks ir pagājis kopš kāda notikuma, jo cilvēkiem ir mazāk atmiņu par notikušo. Kad ir pagājis vairāk laika, atmiņas kļūst mazāk detalizētas. Tomēr pētnieku komanda arī atzīmēja, ka gadījumos, kad dalībnieki veiksmīgi atcerējās kādu notikumu, tie bija precīzi 93 līdz 95 procentos gadījumu, neatkarīgi no tā, cik daudz laika pagājis.

Pētījumā, kas 2011. gadā tika publicēts žurnālā Child Development, Petersone un viņas kolēģi intervēja bērnus vecumā no 4 līdz 13 gadiem par viņu agrīnajām atmiņām. Pēc diviem gadiem bērni tika intervēti atkārtoti. Pētījums atklāja, ka emocionāli piesātinātāki notikumi atmiņā saglabājās ilgāk. Turklāt, ja bērnam bija skaidra, nevis juceklīga atmiņa, piemēram, ja tā bija sakārtota un hronoloģiska, bija lielāka iespēja, ka notikums tiks atsaukts atmiņā.

Turklāt Petersones pētījumos atklāta cieša saikne starp emocijām un precīzu atcerēšanos. Piemēram, ja notikums ir īpaši satraucošs vai sāpīgs, atmiņas kvalitāte bieži vien ir augstāka.

To apstiprina 2015. gadā veikts pētījums, kurā pētnieki aptaujāja pirmsskolas vecuma bērnus par reiz gūtajām traumām, kuru dēļ viņi ārstējušies slimnīcā. Desmit gadus vēlāk tika pārbaudīts, ko aptaujātie bērni atceras par bērnībā gūto traumu. Pētnieki intervēja arī pieaugušos, kuri bija klāt, kad viņu bērns piedzīvoja traumu un ārstēšanos no tās.

"Pusaudži ļoti precīzi atcerējās šo ļoti agrīno emocionālo un nozīmīgo notikumu nianses," teica Petersone, "tas mūs pārsteidza."

Dažos gadījumos cilvēkiem, jo īpaši bērniem, var veidoties viltus atmiņas jeb spilgtas atmiņas par notikumiem, kas nekad nav notikuši. Vācu psihiatra Mihaela Lindena 2013. gada grāmatā "Sāpīgas atmiņas un to lietderīga aizmiršana" teikts, ka augstas sociālās prasības var izraisīt viltus atmiņu veidošanos bērniem, kuri iemācās reaģēt tā, kā tiek gaidīts. Šīs viltus atmiņas var būt ārkārtīgi reālistiskas un detalizētas, tāpēc tās ir grūti atšķirt no patiesajām atmiņām.

2011. gadā žurnālā “Medical Hypotheses” publicētajā pētījumā tika mēģināts noskaidrot, kāpēc rodas viltus atmiņas. Pētnieki izteica pieņēmumu, ka nepatiesās atmiņās ir izteikts emocionāls atbalsts, piebilstot, ka emocijas var "izslēgt" neskaidrības sajūtu vai šaubas par neprecīzu atmiņu. Pētījuma autori arī norādīja, ka iespaidojamība, šķiet, ir galvenais faktors viltus atmiņās, secinot, ka pats viltus atmiņas jēdziens ir izaicinājums mūsu kā racionālu, patiesu faktisko notikumu atspoguļotāju priekšstatam par sevi.

Daudzu cilvēku agrīnās atmiņas ir banālas, neskaidras vai abstraktas. Tātad, ņemot vērā, ka emocionālus notikumus mēs parasti atceramies ar lielāku skaidrību, vai vienmuļās atmiņas būs precīzas?

2017. gadā Petersone publicēja pētījumu, kurā bērni vecumā no 4 līdz 9 gadiem sākotnēji atcerējās savas visagrākās atmiņas un pēc astoņiem gadiem viņiem atkal tika uzdoti jautājumi par tām. "Ar dažiem ļoti vispārīgiem mājieniem viņi atcerējās lielāko daļu, bet ne visus notikumus, taču konkrētais saturs, ko viņi minēja, bieži vien atšķīrās," teica Petersone.

Bērniem, kuri sākotnējo atmiņu veidošanas laikā bija vecumā no 6 gadiem, tika konstatēts ļoti maz pretrunu atmiņu saturā, bet atšķīrās tas, par ko viņi izvēlējās runāt, teica Petersone. "Piemēram, stāstot par konkrētu kempinga ceļojumu, viņi bieži aprakstīja dažādas detaļas. Savukārt bērni, kuriem sākotnējās intervijas laikā bija 4 vai 5 gadi, daudz biežāk nonāca pretrunā ar to, ko viņi bija stāstījuši iepriekš."

Visbeidzot Petersone sacīja, ka ir ļoti grūti noteikt atmiņu "patieso" precizitāti, jo īpaši, ja tās nāk no agras bērnības, ja vien notikums nav ierakstīts un nav pieejami video pierādījumi.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu