Spānijas premjerministra amata kandidāts Feiho neiztur uzticības balsojumu

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: EPA/Scanpix

Līdz šim opozīcijā bijušās konservatīvās Tautas partijas (PP) līderis Alberto Nunjess Feiho, kuram pirmajam uzticēta Spānijas valdības veidošana, trešdien neizturēja parlamenta uzticības balsojumu.

Par PP līderi balsoja 172 no 350 parlamenta deputātiem, bet pret - 178.

23.jūlijā notikušajās vēlēšanās nedz kreisie, nedz labējie nespēja izcīnīt absolūto vairākumu, katrai no nometnēm sev nodrošinot tikai 171 mandātu.

Karalis Felipe VI valdības veidošanu uzticēja Feiho, kura vadītā PP vēlēšanās formāli uzvarēja, iegūstot visvairāk balsu.

Pirmajā uzticības balsojuma kārtā premjerministra amata kandidātam nepieciešamas vismaz 176 no 350 deputātu balsīm.

Tomēr Feiho, kuru līdz ar paša vadīto PP atbalstīja tikai nacionālkonservatīvā partija "Vox" (Balss) un vēl divas sīkpartijas, neizdevās savākt nepieciešamās balsis.

Piektdien paredzēta uzticības balsojuma otrā kārta, kurā premjerministra amata kandidātam pietiek ar vienkāršo vairākumu, taču arī to izturēt konservatīvo līderim ir maz izredžu.

Feiho neveiksmes gadījumā paredzams, ka nākamnedēļ karalis Felipe VI valdības veidošanu uzticēs līdzšinējam premjerministram - sociālistu līderim Pedro Sančesam.

Sančesam jaunās valdības izveidei būs doti divi mēneši. Ja arī viņam neizdosies nodrošināt pietiekamu atbalstu, nāksies izsludināt vēl vienas pirmstermiņa vēlēšanas, kuras, domājams, notiks janvārī.

Sančess ir pārliecināts, ka ar galēji kreiso, kā arī basku un katalāņu separātistu atbalstu viņš saglabās premjera krēslu.

Apzinoties, ka viņam trūkst atbalsta, Feiho savu otrdienas uzrunu parlamentā izmantoja, lai uzbruktu Sančesam par viņa iecerēto darījumu ar katalāņu separātistiem.

Apmaiņā pret atbalstu Sančesa kabinetam katalāņu nacionālistu stingrās līnijas piekritēji - Karlesa Pudždemona vadītā partija "Kopā par Kataloniju" (JxCat) - pieprasa amnestēt separātistu līderus, kas notiesāti par 2017.gada neatkarības referenduma rīkošanu, kā arī oficiāli sarīkot vēl vienu referendumu par Katalonijas pašnoteikšanos.

Savā noslēguma uzrunā pirms uzticības balsojuma Feiho apsūdzēja Sančesu par pakļaušanos "šantāžai no to puses, kas netic Spānijai".

"Tas, vai Sančes kļūs par premjerministru, vai nē, pilnībā ir atkarīgs no tā, ko vēlas Pudždemons," norādīja Feiho. "Tas, ko piedāvā [Katalonijas] neatkarības atbalstītāju kustība (..), ir tiešs uzbrukums mūsu demokrātijas pamatvērtībām un mūsu valstij."

Arī PP līdera vietniece Kuka Gamarra norādījusi, ka Sančess ir "gatavs iztirgot Spāniju par jebkuru cenu, lai vien apmierinātu tikai paša intereses".

Svētdien Madrides ielās izgāja aptuveni 40 000 cilvēku, lai protestētu pret katalāņu nacionālistu līderu amnestēšanu.

Sančesa iespējamā vienošanās ar katalāņu separātistiem izsaukusi neapmierinātu arī viņa paša pārstāvēto sociālistu rindās.

Lai gan Sančesa valdība apžēloja duci notiesāto katalāņu nacionālistu, par to amnestēšanu viņš pagaidām publiski nav izteicies.

Viņš vienīgi paziņojis, ka saglabās "uzticību normalizācijas politikai Katalonijā".

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais