Pk, 1.12.2023.

Pirmās instances tiesa noraida TVNET GRUPAS sūdzību par NEPLP

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 13
Toms Ostrovskis, TVNET grupas galvenais redaktors
Toms Ostrovskis, TVNET grupas galvenais redaktors Foto: Jānis Škapars/TVNET

Otrdien, 3. oktobrī, Rīgas pilsētas tiesa kā pirmā instance noraidījusi TVNET GRUPAS sūdzību par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) 2023. gada 22. maija lēmumu, ar kuru NEPLP sodīja TVNET GRUPU par vārda "deportācija" lietošanu TVNET tiešraidē.

NEPLP 2023. gada 22. maijā piemēroja 8500 eiro administratīvo sodu TVNET GRUPAI par, tās ieskatā, nepareizu vārda "deportācija" lietošanu. NEPLP neņēma vērā, ka šo vārdu raidījumā lietoja nevis pats medijs, bet gan intervējamais Saeimas deputāts. 

Intervija notika RUS TVNET raidījumā "Kto vam platit?"/"Кто вам платит?" ("Kurš jums maksā?"), kurā Saeimas deputāts Aleksejs Rosļikovs ("Stabilitātei!") pauda viedokli, ka tobrīd ierosinātie grozījumi Imigrācijas likumā paredz Latvijas iedzīvotāju deportāciju.

Par NEPLP lēmumu sodīt TVNET grupu neizpratni paudusi Latvijas Mediju ētikas padomeLatvijas Žurnālistu asociācija, Starptautiskā žurnālistu tiesību organizācija "Reportieri bez robežām" un citi mediju nozares eksperti

TVNET GRUPA cīņu turpinās

Rīgas pilsētas tiesas 3. oktobra lēmumu noraidīt TVNET GRUPAS sūdzību medija galvenais redaktors Toms Ostrovskis komentēja kā nepamatotu. “Esmu pārliecināts, ka NEPLP sākotnējais lēmums sodīt TVNET GRUPU, ar to uzliekot pienākumu visiem žurnālistiem intervijās skaidrot katra vārda nozīmi, šajā gadījumā izmantot vārdu "deportācija" intervijās ar kādai varas partijai netīkamām amatpersonām, ir nepamatots pēc būtības un arī institūcijas NEPLP kompetenci diskreditējošs,” teica Ostrovskis.

“Tiesāšanās par nepamatotu NEPLP pašu lēmumu ir nelietderīga valsts naudas izšķērdēšana,” norādīja Ostrovskis.

“Ja vārda "deportācija" izmantošana ārpus vēsturiskā konteksta ir dezinformācija un žurnālista neitralitātes/precizitātes pārkāpums, kā uzskata tiesas pirmā instance, tad Latvijas medijiem ir jāsāk veidot sarakstu ar vārdiem, kurus nedrīkst izmantot citā kontekstā kā vien tajā, ko nacionālradikāļiem simpatizējošā NEPLP uzskata par pieņemamiem,” uzskata Ostrovskis.

“Tādēļ turpināsim cīnīties nākamajā tiesas instancē līdz, visticamāk, nonāksim Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), jo mums noliekt galvas nozīmēs neatgriezeniskas sekas vārda un domas brīvībai visiem medijiem Latvijā,” teica Ostrovskis.

Tiesas ieskatā NEPLP nav mēģinājusi ierobežot medija tiesības uz vārda brīvību

Tiesa spriedumā apgalvo, ka "Tvnet" netiek saukta pie atbildības par jēdziena "deportācija" izmantošanu, bet gan par to, ka nav nodrošinājusi, lai fakti un notikumi raidījumā tiktu atspoguļoti godīgi, objektīvi, ar pienācīgu precizitāti un neitralitāti, veicinot viedokļu apmaiņu, un atbilstu vispārpieņemtajiem žurnālistikas un ētikas principiem.

Tiesas ieskatā NEPLP pamatoti norādījis uz to, ka raidījuma viesis var paust jebkādu viedokli, taču žurnālistiem, neatkarīgi no raidījuma mērķa, profesionāli jāvada sarunas gaita, izvairoties no neprecīzas informācijas sniegšanas, nepieciešamības gadījumā reaģējot uz viesa pausto viedokli, izskaidrojot auditorijai apstākļus. Konkrētajā gadījumā raidījuma vadītāji nekādā veidā neesot reaģējuši uz izplatīto informāciju, bet tieši pretēji atbalstīja raidījuma viesa teikto, iesaistoties un vēl vairāk uzsverot neprecīzo informāciju, skaidro tiesa.

Tāpat tiesa secina, ka raidījumā vārds "deportācija", to attiecinot uz grozījumiem Imigrācijas likumā un ar to saistītām darbībām Latvijā, tiek lietots nekorekti un maldinoši, jo Imigrācijas likumā tiek izmantots termins "piespiedu izraidīšana". Turklāt PSRS okupācijas varas organizētās masveida deportācijas Baltijā 1941. un 1949.gadā, kas pārkāpj 1949.gada Ženēvas konvenciju, nav salīdzināms ar Imigrācijas likumā noteiktām valsts likumiskām darbībām. Un ne vēsturiski, ne juridiski deportācija neesot salīdzināma ar piespiedu izraidīšanu.

Tiesa uzsver, ka pretēji "Tvnet" norādītajam, raidījumā netika skaidrots informācijas konteksts, lai skatītāji varētu iegūt pilnvērtīgu situācijas atainojumu. Tāpēc tieši raidījuma vadītāju rīcībā ir konstatējams neitralitātes principa pārkāpums.

Turklāt raidījuma vadītāju uzdotie jautājumi vai izteiktie komentāri nesot uzskatāmi par viedokli, jo žurnālisti, veidojot diskusiju par kādu jautājumu, tiesas ieskatā, neizsaka savu personīgo viedokli, bet cenšas iegūt maksimāli precīzu informāciju par apskatāmo tēmu. Kā izņēmumi ir uzskatāmi raidījuma vadītāju komentāri vai viedokļi, ja tie tiek nodalīti atsevišķi. Konkrētajā lietā šāda viedokļa atdalīšana nav konstatējama, norāda tiesa.

Vienlaikus tiesa noraida "Tvnet" norādi uz elektroniskā plašsaziņas līdzekļa tiesībām uz vārda brīvību kā nepamatotu, skaidrojot, ka vārda brīvība ir uzskatāma par vienu no būtiskākajām demokrātiskas valsts pamatvērtībām, taču vārda brīvība nenozīmē visatļautību un neatceļ spēkā esošās tiesību normas, kas regulē elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmu un raidījumu veidošanu. Tiesas ieskatā NEPLP nekādā veidā nav mēģinājusi ierobežot medija tiesības uz vārda brīvību.

Spriedumu var pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā 10 darba dienu laikā no tā paziņošanas dienas, apelācijas sūdzību iesniedzot Rīgas pilsētas tiesā.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 13

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais