Austrālijā norit referendums par aborigēnu īpašajām tiesībām (2)

TVNET/LETA
Foto: EPA/AFI

Austrālijā šodien notiek referendums par konstitūcijas grozījumiem, kas paredz īpašas tiesības aborigēniem, tajā skaitā atsevišķas aborigēnu konsultatīvas padomes izveidi.

Austrālijas kreisi centriskā valdība cita starpā vēlas konstitūcijā fiksēt īpašas aborigēnu tiesības uz konsultācijām par visiem tiesību aktiem, kas tos ietekmē.

Saskaņā ar nesenajām aptaujām konstitūcijas grozījumus atbalsta tikai nedaudz vairāk par 40% austrāliešu, kamēr gandrīz 60% ir pret tiem.

Cenšoties glābt referendumu, premjerministrs Entonijs Albanīzs piektdien aicināja vēlētājus "balsot ar sirdi un galvu", atbalstot konstitūcijas grozījumus, jo "austrāliešiem neko nemaksā izrādīt labsirdību".

No Austrālijas 23 miljoniem iedzīvotāju aptuveni 700 000 ir aborigēnu tautu pārstāvji. Viņi ekonomikas un sociālajos rādītājos atpaliek no citām sabiedrības grupām, un to vidū ir nesamērīgi augsts pašnāvību līmenis, pārmērīga alkohola lietošana, vardarbība ģimenē un ieslodzīto skaits.

Konstitūcijas grozījumu atbalstītāji apgalvo, ka tie ļaušot īstenot politiku, kas labos šo situāciju.

Savukārt to pretinieki norāda, ka iecere nav detalizēti izstrādāta, rada nevajadzīgu papildu birokrātiju, šķeļ sabiedrību pēc rasu pazīmēm, ievieš īpašas privilēģijas aborigēniem, taču neuzlabos to dzīves apstākļus.

Atbalsts "jā" nometnei strauji kritās, kad pret konstitūcijas grozījumiem iestājās opozīcijā esošā konservatīvā Liberālā partija.

Liberālās partijas līderis bijušais policists Pīters Datons norādījis, ka premjera centieni sarīkot šo referendumu tikai sašķēluši sabiedrību un radījuši nelietderīgus tēriņus, bet rezultātā neko nav devuši aborigēniem.

Aktuālais šodien
Svarīgākais