Sji Dzjiņpins ir ceļā uz Kaliforniju. Konkrētāk, uz Āzijas un Klusā okeāna reģiona ekonomiskās sadarbības (APEC) samitu Sanfrancisko apvidū, kur 15. novembrī plānota arī Ķīnas un ASV prezidentu divpusējā tikšanās. Ņemot vērā abu lielvalstu ietekmi arī citos reģionos un globāli nozīmīgos konfliktos, daudzi cer, ka paralēli Ķīnas un ASV savstarpējiem tirdzniecības un politiskajiem jautājumiem dienaskārtībā būs arī Izraēlas–Hamās un Ukrainas–Krievijas kari. Bet vai šī tikšanās tiešām varētu nest redzamus augļus?

Šīs nedēļas tikšanās APEC samita ietvaros būs otrā reize, kad Džo Baidens satiek ASV lielākās stratēģiskās sāncenses Ķīnas līderi – iepriekš Sji un Baidens tikās pērn novembrī G20 grupas samita ietvaros Indonēzijā. Tas bija nozīmīgs solis abu valstu attiecību uzlabošanā, jo pēc līderu sarunām ASV un Ķīna atkal atsāka dialogu, piemēram, klimata pārmaiņu un finanšu jomā, un mediji lēš, ka nesen sākts atjaunot arī savstarpējo militāro komunikāciju, lai novērstu pārpratumus un nejaušus konflikta saasinājumus (Ķīna bija apturējusi militāro komunikāciju pagājušā gada augustā pēc toreizējās ASV parlamenta spīkeres Nensijas Pelosi vizītes Taivānā). Šogad sasauktas arī vairākas darba grupas, kurās ASV un Ķīnas pārstāvji apspriež kopīgas intereses, tostarp bruņojuma kontroles, kuģošanas, makroekonomiskos un finanšu sistēmas jautājumus.

Oficiāli Baidena un Sji tikšanās mērķis esot apspriest “komunikācijas kanālu atvērtības nozīmi” un to, “kā atbildīgi pārvaldīt savstarpējo konkurenci un strādāt kopā tajos jautājumos, kuros sakrīt abu valstu intereses, īpaši starptautiskajai sabiedrībai svarīgajos uzdevumos”, skaidro Baltā nama preses sekretāre Karina Žanpjēra. Pēdējo mēnešu laikā augsti ASV un Ķīnas valdību pārstāvji tikušies vairākas reizes, tostarp pagājušomēnes Baltajā namā, bet pagaidām citas ziņas par būtiskiem panākumiem šo valstu sarunās nav izskanējušas. Tomēr ASV amatpersonas minējušas, ka šajā tikšanās reizē Sji un Baidens varētu apspriest un potenciāli nākt klajā ar kādiem paziņojumiem šādās jomās:

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X