Katalonijā rosina jaunu neatkarības referendumu (1)

TVNET/LETA/DPA
CopyLinkedIn Draugiem X
Katalonijas premjerministrs Pere Aragoness.
Katalonijas premjerministrs Pere Aragoness. Foto: Quique Garcia/EPA

Katalonijas valdība otrdien, 2. aprīlī, nāca klajā ar konkrētu ierosinājumu jaunam referendumam par reģiona neatkarību no Spānijas.

"Balsojums ir iespējams, tas ir tikai politiskās gribas jautājums," paziņoja Katalonijas premjerministrs Pere Aragoness.

Viņš pavēstīja, ka vēlētājiem referendumā tiktu uzdots skaidrs jautājums, uz kuru var atbildēt ar "jā" vai "nē": "Vai jūs vēlaties, lai Katalonija kļūst par neatkarīgu valsti?"

Aragoness norādīja, ka šāds referendums varētu notikt, balstoties uz konstitūcijas 92.pantu, kas ļauj rīkot referendumus par īpaši svarīgiem politiskiem lēmumiem. Referendums būtu jāizsludina karalim Felipem VI pēc Spānijas valdības vadītāja ierosinājuma un pēc parlamenta apstiprinājuma.

Taču Spānijas centrālās valdības locekļi nekavējoties noraidīja ideju par šādu referendumu. Valdības preses pārstāvis izteicās, ka Aragoness cenšas piesaistīt uzmanību pirms Katalonijas pirmstermiņa vēlēšanām 12.maijā.

Apmaiņā pret Katalonijas separātistu partiju atbalstu parlamentā pēc Spānijas parlamenta vēlēšanām pērn jūlijā, Spānijas premjerministrs Pedro Sančess piekrita amnestēt katalāņus, pret kuriem ierosināta tiesvedība vai kas ir notiesāti saistībā ar neveiksmīgo 2017.gada Katalonijas neatkarības referendumu. Taču Sančess joprojām noraida ideju par jaunu Katalonijas neatkarības referendumu.

Aragoness norādīja, ka Sančess ilgu laiku noraidīja arī ideju par amnestiju, bet beigās pārdomāja.

Sančesa mazākuma valdība ir atkarīga no Katalonijas separātistu partiju atbalsta parlamentā.

Papildus "Katalonijas Kreisajiem republikāņiem" (ERC), kurus pārstāv Aragoness, arī citas Katalonijas partijas atbalsta Katalonijas atdalīšanos no Spānijas.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais