Sadursmes harmonija. Modes zīmola "FYODOR GOLAN" retrospektīvā izstāde

Egoiste
Foto: publicitātes

No 2024. gada 14. jūnija līdz 1. septembrim Muzeju krātuves telpās (Pulka ielā 8, Rīgā) Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā starptautiski atzītā laikmetīgās modes zīmola FYODOR GOLAN pirmo retrospekciju “Sadursmes harmonija”.

Zīmolu FYODOR GOLAN 2009. gadā Londonā izveidoja jauno dizaineru pāris – Fjodors Podgornijs no Latvijas un Golans Frīdmans no Izraēlas. Dueta ekspresīvie tērpi ieguva ievērojamu rezonansi modes industrijā un starptautiskajos medijos, piesaistot gan slavenību uzmanību, gan plašu klientu loku visā pasaulē.

Izstāde “Sadursmes harmonija” iepazīstina ar FYODOR GOLAN bagātīgo veikumu no 2009. līdz 2022. gadam caur Fjodora Podgornija personīgo skatījumu un pieredzi, apliecinot Latvijas klātbūtni globālā laikmetīgā dizaina un modes procesos. Ietverot vairāk nekā 120 tērpus un aksesuārus, projekts pievēršas modes zīmola estētikas transformācijām un izgaismo tā evolūciju no luksusa vakartērpu radīšanas līdz ilgtspējīgu tehnoloģiju integrēšanai inovatīvā apģērbu dizainā, kā arī Fjodora pēdējo gadu sadarbību ar Kristīni Opolais, Margaritu un Kristīni Balanas, Kristu Dzudzilo un citām Latvijas kultūras personībām.

FYODOR GOLAN 2018. gada rudens/ziemas kolekcijas “Debesu bērni” skate Londonas modes nedēļā.
FYODOR GOLAN 2018. gada rudens/ziemas kolekcijas “Debesu bērni” skate Londonas modes nedēļā. Foto: publicitātes

Izstādes koncepta pamatā ir priekšstats par sadursmes harmoniju – dinamisku spēku, kura avots ir šķietami nesavienojamu elementu – personību, ideju, formu, krāsu, faktūru – radoša kolīzija zīmola mākslinieciskajā stratēģijā, kas veido FYODOR GOLAN īpašo rokrakstu. Fjodora un Golana pieeju raksturo pastāvīga saķere ar aktuālajiem modes industrijas, laikmetīgā dizaina un globālās sabiedrības procesiem, pārinterpretējot gan pagātnes kultūras faktus, gan mūsu acu priekšā dzimstošas tendences.

FYODOR GOLAN 2018. gada pavasara/vasaras kolekcijas “Heatwave” aizkulises Londonas modes nedēļā.
FYODOR GOLAN 2018. gada pavasara/vasaras kolekcijas “Heatwave” aizkulises Londonas modes nedēļā. Foto: Asia Werbel

Zīmola kolekcijas, kas no 2012. līdz 2020. gadam prezentētas Londonas modes nedēļā, reflektē par tēmām, kuras rezonē ar pasaulē notiekošo un nosaka izstādes tematisko struktūru: “Digitālā romantika” izseko kaislības metamorfozēm sociālo tīklu laikmetā, “Ārkārtas stāvoklis” aktualizē klimata krīzes radītus izaicinājums, “Svētais kalns” uzbur laikmetīgu sakrālo estētiku ārpus tradicionālo reliģiju ieloka.

Izstādes centrālajā daļā Muzeju krātuves Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumu ekspozīcijā “Skulptūru mežs” FYODOR GOLAN spožākie vakartērpi mijiedarbojas ar Rietumu mākslas vēsturē svarīgākajiem tēlniecības darbiem, veidojot radošo spriedzi starp mākslas kanonu un laikmetīgās modes vibrāciju.

FYODOR GOLAN 2013. gada pavasara/vasaras kolekcijas “Electrick Children” aizkulises Londonas modes nedēļā.
FYODOR GOLAN 2013. gada pavasara/vasaras kolekcijas “Electrick Children” aizkulises Londonas modes nedēļā. Foto: publicitātes

Izstādes daudzos pavedienus savelk kopā Fjodora Podgornija risinātais dialogs ar mākslas darbiem un priekšmetiem no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un citu Latvijas muzeju krājumiem, rūpīgi kūrētajā asociāciju tīklā apkopojot iespaidus, artefaktus un paņēmienus, kas ir veicinājuši FYODOR GOLAN maksimālistiskās pieejas tapšanu un attīstību, jaunatklājot arī dizainera saikni ar Latvijas kultūras mantojumu.

Izstādes norisi pavada plaša publiskā programma ar dažādu paaudžu modes profesionāļu, mākslinieku un pētnieku virzītām diskusijām, darbnīcām un performatīviem notikumiem.

FYODOR GOLAN 2020. gada pavasara/vasaras kūrort-kolekcijas attēls (lookbook image).
FYODOR GOLAN 2020. gada pavasara/vasaras kūrort-kolekcijas attēls (lookbook image). Foto: Marili Andre

Par FYODOR GOLAN

FYODOR GOLAN ir Londonas modes zīmols, ko 2009. gadā izveidojuši dizaineri Fjodors Podgornijs (Latvija) un Golans Frīdmans (Golan Frydman, Izraēla). 2011. gada septembrī duets vinnēja prestižo “Fashion Fringe Award” konkursu, izpelnoties pasaules modes profesionāļu atzinību un saņemot atbalstu turpmākai darbībai. Zīmola kolekcijas izrādītas Londonas, Berlīnes, Singapūras un Šanhajas modes nedēļā, kā arī “Fashion in Motion” skašu sērijā Viktorijas un Alberta muzejā Londonā. Dizaineru veikums atspoguļots “Vogue”, “Garage”, “Dazed”, “Financial Times” un citos starptautiskos preses izdevumos. FYODOR GOLAN tērpus iecienījušas Madonna, Rianna, Dženifera Lopesa, Ariana Grande un citas pasaules zvaigznes, kā arī virkne Latvijas kultūras personību.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu