Kad naudas daudz un garlaicīgi: ASV turīgākais slepkava un viņa dīvainā dzīve

TVNET
Roberts Dērsts 2021. gadā
Roberts Dērsts 2021. gadā Foto: Reuters/ScanPix

Kad 2015. gadā tika apcietināts amerikāņu miljonārs Roberts Dērsts aizdomās par to, ka nogalinājis trīs cilvēkus, to skaitā savu sievu un labāko draudzeni, viņš savu vainu noliedza, tomēr dokumentālās filmas par viņu uzņemšanas laikā viņš nejauši “izspļāva” frāzi, kas beigu beigās viņu noveda līdz mūža ieslodzījumam un nāvei cietumā.

“Ko, pie velna, es izdarīju? Es viņus visus, protams, nogalināju.” Tā tiesas sēdes pārtraukumā tualetē paziņoja Roberts Dērsts, nezinot, ka šī atzīšanās tiek ierakstīta.

Kas bija Roberts Dērsts?

Roberts Dērsts piedzima 1943. gadā kā vecākais dēls turīga Ņujorkas nekustamo īpašumu magnāta Sīmora Dērsta ģimenē. Vēl viņa bērnībā, nolecot no savas mājas jumta, pašnāvību izdarīja Roberta māte Bērnisa.

1960. gados Dērsts iepazinās un sadraudzējās ar labi zināma mafijas bosa meitu Sjūzenu Bermanu. Neapmierināts ar savu darbu tēva nekustamo īpašumu organizācijā, viņš 1970. gadu sākumā pārcēlās uz Vērmontu, kur vadīja nelielu pārtikas veikaliņu.

Drīz Dērsts iepazinās ar zobārsti Keitiju Makkormaku, kura dzīvoja vienā no viņa tēvam piederošajām mājām. Pēc dažiem randiņiem viņš piedāvāja Keitijai pārcelties pie viņa uz Vērmontu un palīdzēt vadīt viņa veikalu. 1973. gadā Roberta tēva spiediena dēļ pāris atgriezās Manhetenā un tajā pašā gadā apprecējās.

1980. gadu sākumā Roberta un Keitijas attiecības bija pasliktinājušās tik tālu, ka viņa vairākas reizes noalgoja advokātu un centās no Roberta izšķirties. Kā dokumentālajā seriālā “The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst”, kas skatāms LMT Viedtelevīzijā, atzina pats Dērsts, viņi nemitīgi strīdējās un kāvās.

VIDEO: SERIĀLA KACEKLIS

1982. gada 31. janvārī toreiz 29 gadus vecā Keitija Dērsta viesojās pie pāra draudzenes Žilbertas Nadžemijas, bet, kad Roberts viņai vairākas reizes piezvanīja, liekot doties mājās, viņa paklausīja un draudzenes mājas atstāja. Tā arī bija pēdējā reize, kad Žilberta viņu redzēja.

Vēlāk Nadžemija stāstīja, ka tovakar pirms aiziešanas Keitija viņai teikusi: “Ja ar mani kaut kas notiek, skaties uzmanīgi. Es baidos, ka Bobijs kaut ko izdarīs.”

Trīs slepkavības

Pats Roberts tikmēr seriāla veidotājiem stāstīja, ka Keitija atgriezusies mājās un viņi sākuši strīdēties. Kad strīds bija rimies, viņš sievu nogādājis dzelzceļa stacijā, lai viņa varētu doties atpakaļ uz Ņujorku. Viņš apgalvoja, ka pirms viņas pazušanas viņi vēl sarunājušies pa telefonu. 1982. gada februārī Dērsts par sievas pazušanu ziņoja policijai.

Nadžemija seriālā arī stāstīja, ka pēc Keitijas pazušanas viņai patiešām radās aizdomas, ka Roberts tur ir pielicis savu pirkstu. Tāpēc viņa ar draugiem slepeni pārmeklēja Roberta atkritumus, tajos atrodot Keitijas mācību grāmatas, kuras Roberts bija izsviedis vien dažas nedēļas pēc sievas pazušanas. Lai arī viņa vērsās policijā, tomēr bez pierādījumiem Robertu apsūdzēt sievas pazušanā nebija iespējams.

Pēc tam Roberts pārvācās uz dzīvi citur, izvairoties no parādīšanās sabiedrībā, par savu preses pārstāvi ieceldams jau pieminēto skolas laika draudzeni Sjūzenu Bermanu, vēstīts izdevumā “The Los Angeles Times”.

2000. gadā Sjūzena piekrita sarunai ar varasiestādēm par Keitejas Dērstas pazušanas lietu, kas tolaik bija atvērta no jauna. 2000. gada 24. decembrī savās mājās Losandželosā tika atrasts Sjūzenas līķis. Viņa bija nošauta.

Roberts Dērsts 2001. gadā
Roberts Dērsts 2001. gadā Foto: Reuters/ScanPix

Roberts pārcēlās uz Teksasu, kur dzīvoja īrētā istabā, maskējoties par sievieti. 2001. gada septembrī tika atrastas Roberta kaimiņa Morisa Bleka ķermeņa daļas. Kāds viņu bija nogalinājis, sadalījis gabalos un paslēpis. Policijai izdevās atrast pietiekami daudz pierādījumu, lai Robertu arestētu. Par spīti tam, Roberts iemaksāja drošības naudu un metās bēgt. Pēc mēneša bēguļošanas viņš tika notverts kādā veikalā, kur centās nozagt sviestmaizi, kaut arī viņam kabatā un mašīnā tika atrasti vairāk nekā 40 tūkstoši dolāru.

2003. gadā Roberts atzinās, ka sadalījis Morisa līķi gabalos un paslēpis, tiesa, nogalinājis viņš viņu esot nejauši, cīkstoties par šauteni. Visbeidzot 2012. gadā, filmējot šo dokumentālo seriālu, viņš nejauši atzinās, ka nogalinājis viņus visus.

2015. gadā Roberts tika arestēts par Sjūzenas Bermanas nogalināšanu, savukārt 2021. gadā viņam par šo slepkavību beidzot tika piespriests mūža ieslodzījums. Cietumā gan viņš ilgi nesēdēja, jo saslima ar Covid-19 un 2022. gadā 78 gadu vecumā nomira.

Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju".

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu