Pasargā ādu no saules: Kas jāņem vērā dažādos vecuma posmos?

Piedāvā Apotheka
Foto: Publicitātes foto

Lai gan mūsu platuma grādos vasara vienmēr šķiet pārlieku īsa, saulainie un patīkamie laikapstākļi gadu no gada priecē kā lielus, tā mazus. Saules staru ietekmē organismā sintezējas D vitamīns, tā rada pozitīvas emocijas, saulainās dienās mums ir vairāk enerģijas, un brīvais laiks nereti tiek pavadīts pie dabas, baudot svaigu gaisu un aktīvu atpūtu. Tomēr, steidzot piedzīvojumos, svarīgi atcerēties par ādas aizsardzību pret saules kaitīgo ietekmi! Kā pasargāt ādu no saules dažādos vecuma posmos, stāsta Dr. Annas Bērziņās Ādas klīnikas dermatoloģe Dr. Zane Kronberga.

„Pavisam ir trīs saules ultravioletā starojuma veidi – UVC, UVB un UVA. UVC starus bloķē atmosfēras ozona slānis, un tie neskar mūsu ādu, savukārt UVA stari veicina tās novecošanos un pigmentāciju, bet UVB stari nokļūt taisni ādas šūnas kodolā un izraisa DNS izmaiņas, kas saistītas ar ādas vēža veidošanos. Lai cik briesmīgi tas neizklausītos, bet tieši ādas vēzis ir visbiežāk sastopamais ļaundabīgais audzējs pasaulē, un, lai no tā izvairītos, neizmērojami svarīga ir ikdienā pielietotā aizsardzība pret sauli. Turklāt jāņem vērā, ka Latvijā populārākais ir I un II fototips – šeit dzīvojošajiem raksturīga gaiša āda un mati, gaiša acu krāsa –, kas nozīmē, ka esam īpaši pakļauti saules staru kaitīgajai ietekmei. Saules starojums tāpat izraisa fotonovecošanos, proti, tās iedarbībā āda priekšlaikus noveco, zūd tās elasticitāte un veidojas grumbas,” skaidro dermatoloģe Dr. Zane Kronberga.

Fotoaizsardzība – ikdienas rūpes pret ādas novecošanos

UV kaitīgais starojums un ilgstoša atrašanās saulē negatīvi ietekmē mūsu ādu – tā kļūst sausa, pakāpeniski samazinās kolagēns un elastīns, kā rezultātā zūd ādas apjoms un elastība, parādās grumbiņas, iespējams novērot arī pastiprinātu pigmentāciju, piemēram, tā saukto vecuma plankumu veidošanos. Saules staru ietekmē āda straujāk noveco, un, lai tā nenotiktu, ikdienā ir nepieciešams ievērot fotoaizsardzību, pēc iespējas samazinot saules iedarbību uz ādu, piemēram, jālieto atbilstoši sauļošanās līdzekļi, vairāk jāmēģina uzturēties ēnā, jāvalkā cepures ar platām malām un saulesbrilles, bet automašīnas vējstikls jāapgādā ar speciālu saules aizsargplēvi.

Dodoties ārpus telpām, tās ķermeņa vietas, ko neklāj apģērbs, jānoklāj ar plaša spektra saules aizsargkrēmu, kas satur aizsargfiltrus gan pret UVA, gan UVB stariem, ko apzīmē ar SPF (sun protection factor). Jo lielāks būs uz iepakojuma norādītais SPF, jo lielāku aizsardzību tas spēs nodrošināt. Jāatceras, ka saules aizsarglīdzekļa lietošana aktuāla ne vien vasarā, bet arī pavasarī, rudenī un pat saulainās ziemas dienās. Tāpat jāielāgo, ka saules aizsarglīdzeklis nespēs pasargāt visas dienas garumā – lai tas pildītu savas funkcijas, to nepieciešams atjaunot ik pēc divām stundām.

Kā pasargāt ādu dažādos vecuma posmos?

Ādas aizsardzība pret sauli ir vienlīdz būtiska kā pavisam maziem bērniem, tā pusaudžiem, pieaugušajiem un senioriem, tomēr pilnvērtīgai aizsardzībai katrā vecuma posmā jāņem vērā atsevišķas nianses.

Zīdaiņi un bērni

Zīdaiņu un bērnu āda ir īpaši jutīga, kā rezultātā tā ir uzņēmīga pret UV kaitīgo starojumu. Pētījumi liecina, ka cilvēki, kuri bērnībā guvuši saules apdegumus vai atradušies saulē bez atbilstošas aizsardzības, nākotnē ir vairāk pakļauti ādas vēža saslimšanas riskam, tāpēc šajā vecuma posmā ir ļoti būtiski pasargāt ādu no UV starojuma ietekmes. Zīdaiņiem līdz sešu mēnešu vecumam nevajadzētu atrasties tiešos saules staros, un, dodoties ārā, jārūpējas, lai mazulis būtu ēnā. Šajā vecumā tāpat arī nav ieteicams lietot saules aizsarglīdzekļus. Pēc sešu mēnešu vecuma var droši lietot tādus saules aizsarglīdzekļus, kas paredzēti bērniem, piemēram, BABE SUN Spf 50+ PEDIATRIC SUPER FLUĪDU, kas nodrošina efektīvu sejas ādas aizsardzību zīdaiņiem un bērniem, tam ir viegla tekstūra, un tas ir īpaši piemērots jutīgai ādai. Savukārt pēc trīs gadu vecuma piemērots būs BABE PEDIATRIC SUN Spf 50+ AIZSARGLĪDZEKLIS MITRAI ĀDAI – augstas aizsardzības aerosols ar caurspīdīgu pārklājumu, kas papildus bagātināts ar ādu nomierinošām aktīvajām sastāvdaļām.

Pusaudži un pieaugušie

Aizsardzība pret sauli ir būtiska, lai saglabātu ādas veselību ilgu gadu garumā, un saules aizsarglīdzekļa lietošanu ir svarīgi ieviest kā ieradumu ikdienas rutīnā. Lietojot aizsarglīdzekli gan saulainās, gan mākoņainās dienās, un pat uzturoties ēnā, iespējams novērst hiperpigmentāciju, grumbiņu veidošanos, kapilāru paplašināšanos un citas priekšlaicīgas ādas novecošanās pazīmes. Tāpat tādā veidā tiek novērsta dažādu hronisku ādas saslimšanu, piemēram, aknes un rozācijas, saasināšanās. Šajā vecuma grupā ir svarīgi lietot piemērotu aizsarglīdzekli katrai ķermeņa zonai – atsevišķu līdzekli ķermenim un sejai. Vērts padomāt arī par līdzekli, kas piemērots īpaši jutīgo ķermeņa vietu aizsardzībai, piemēram, lūpu, rētu, dzimumzīmju, pigmenta plankumu un tetovējumu aizsardzībai. BABE SUN Spf 50+ ZĪMULIS AIZSARDZĪBAI INVISIBLE STICK nodrošinās lokālu ādas aizsardzību jutīgajās ķermeņa zonās pirms došanās saules staros.

Seniori

Cilvēku dzīves kvalitāte mūsdienās uzlabojas, un dzīves ilgums pagarinās, tāpēc jāatceras, ka UV stariem piemīt kumulatīvs efekts, proti, dzīves laikā tie uzkrājas un UV starojuma radītās izmaiņas varam piedzīvot visas dzīves garumā. Turklāt līdz ar vecumu paaugstinās dažādu onkoloģisko saslimšanu, tostarp ādas vēža, risks, un rūpes par ādas aizsardzību ir svarīgi turpināt arī sirmā vecumā. Šai vecuma grupai noderēs BABĒ Sun SPF50+ Healthy aging super fluīds nodrošinās augstu fotoaizsardzību, mitrinās, mazinās grumbas, uzlabos un koriģēs fotonovecošanās pazīmes, kā arī uzlabos ādas elastību.

„Vesela un skaista āda – tas ir viens no daudziem faktoriem, kas būtiski nosaka mūsu dzīves kvalitāti un ļauj izvairīties no saslimšanām. Ja neesi drošs par to, kādus saules aizsarglīdzekļus iegādāties un kuri būs tie, kas visefektīvāk pasargās tavu ādu, droši lūdz padomu farmaceitam. Izvērtējot tavu ādas stāvokli un vajadzības, speciālists ieteiks to produktu, kas spēs parūpēties par tavu ādu un ļaus bez bažām baudīt vasaras sauli,” papildina “Dr. Annas Bērziņas Ādas klīnikas” dermatoloģe Dr. Zane Kronberga.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu