Līdz 20. jūlijam mežu īpašnieki aicināti pieteikties konkursam "Sakoptākais mežs 2024"

TVNET
Foto: Rock and Wasp/Shutterstock

Ikviens interesents līdz 20. jūlijam var iesniegt savu pieteikumu Latvijas Meža īpašnieku biedrības konkursam "Sakoptākais mežs". Konkurss norit jau astoto gadu ar mērķi veicināt ilgtspējīgu saimniekošanu Latvijas mežos un aicināt meža īpašniekus runāt par labas mežsaimniecības prakses uzturēšanu.

Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks par konkursu "Sakoptākais mežs": "Šo konkursu organizējam jau astoto gadu, un laika gaitā ir apstiprinājies, ka labu mežu apsaimniekošanas piemēru netrūkst, atliek tikai par tiem vairāk runāt, tādējādi aicinot arī citus īpašniekus pārdomāt savu meža apsaimniekošanas praksi.

Foto: PEFC

Latvijā netrūkst meža īpašnieku, kuri zina, kā ilgtspējīgi saimniekot mežā, un kuri var dalīties ar savām zināšanām tālāk. Ir ļoti svarīgi atrast veidus, kā šiem cilvēkiem pateikties un novērtēt viņu ieguldīto darbu, tāpēc arī turpmākos gadus rīkosim konkursu "Sakoptākais mežs".

Pagājušā gada konkursa uzvarētāja Liene Pušpura: "Es biju ļoti priecīga, saņemot balvu. Tas laikam jau ilgu laiku ir bijis mans sapnis, un es ticu, ka tāds sapnis ir teju katram mežsaimniekam. Tas bija ļoti emocionāls brīdis!"

Mīlestība pret mežu Lienei ir jau sen, un tādēļ viņa pirms pieciem gadiem līdztekus dzimtas īpašumiem iegādājās arī 8 hektārus lielo īpašumu "Sildibenes", kurā jūtams miers, harmonija un labi padarīta darba sajūta: "Es noteikti varu teikt, ka esmu cilvēks ar mežu sirdī. Mani motivē padarītā darba augļi, iegūtais rezultāts, jo tas ir tieši tāds, kādu to vienmēr esmu vēlējusies.

Turklāt es ar prieku dalos savā pieredzē ar citiem. Konkurss mani ir iedrošinājis darboties tālāk. Iegūtā nominācija ir kā apliecinājums, ka ejam pareizajā virzienā.

Es no sirds katram mežsaimniekam iesaku pieteikties konkursam "Sakoptākais mežs", lai mēs visi kopā varētu celt gaismā labos darbus, ko esam izdarījuši. Īpaši aicinu cilvēkus lauku teritorijās sarosīties, jo ir svarīgi parādīt citiem, kas notiek ārpus Rīgas."

Līdzīgi kā iepriekšējos gadus, arī šogad konkursantus vērtēs pēc meža īpašnieku ieguldījuma produktīvu un noturīgu mežaudžu izveidē, kopšanas metodēm, meža infrastruktūras, zinātniski pamatotu metožu izmantošanas ilgtspējīgā meža apsaimniekošanā, ainavas elementu plānošanas, kā arī saskarsmes ar kaimiņiem un pašvaldību.

Konkursa norises gaitā arī tiks veicināta sabiedrības izpratne par to, ko nozīmē ilgtspējīga meža apsaimniekošana un kādēļ tā ir nepieciešama Latvijas mežos.

Konkursa balvu fonds sastāv no praktiski lietojama motorinstrumenta jaunaudžu kopšanai un divām dāvanu kartēm meža stādāmā vai dekoratīvā materiāla iegādei, kas tiks sadalīti starp trīs visaugstāk novērtētāko meža īpašumu saimniekiem. Tāpat trīs visaugstāk novērtētie īpašnieki tiks nominēti prestižajai meža nozares gada balvai "Zelta čiekurs" nominācijā "Par ilgtspējīgu saimniekošanu".

Konkursa "Sakoptākais mežs" mērķi

  • Apzināt labas mežsaimniecības prakses piemērus privātajos mežos.
  • Rādīt labus piemērus citiem meža īpašniekiem tādējādi popularizējot ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu.
  • Informēt sabiedrību par pozitīviem piemēriem privāto mežu apsaimniekošanā, veicinot sabiedrības izpratni par lauku kultūrvides saglabāšanu.

Konkursa nolikums un papildu informācija par pieteikšanos un vērtēšanas kritērijiem meklējami šeit. Konkursa organizētājs ir Latvijas Meža īpašnieku biedrība.

Raksts tapis sadarbībā ar PEFC.

Aktuālais šodien
Svarīgākais