Nobela Miera prēmija piešķirta atombombardēšanu pārdzīvojušo japāņu organizācijai

Foto: dpa/scanpix

Šī gada Nobela Miera prēmija piektdien piešķirta atombombardēšanu pārdzīvojušo japāņu organizācijai "Nihon Hidankyo" par tās centieniem panākt no kodolieročiem brīvu pasauli, paziņojusi Norvēģijas Nobela komiteja.

"Nihon Hidankyo" ar to aculiecinieku liecību palīdzību, kas pieredzējuši Horosimas un Nagasaki bombardēšanu, pierādījusi, ka kodolieročus nekad vairs nedrīkst pielietot, teikts komitejas paziņojumā.

Komitejas priekšsēdētājs Jergens Vatne Fridness norādīja, ka prēmija "Nihon Hidankyo" piešķirta laikā, kad "tabu kodolieroču pielietošanai nonācis zem spiediena".

Šogad prestižajai balvai bija izvirzīti 286 kandidāti, tai skaitā 197 personas un 89 organizācijas. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, kandidātu skaits bija ievērojami mazāks.

Pērn Nobela miera prēmiju saņēma Irānas sieviešu tiesību aktīvistei Nargesai Mohammadi par viņas cīņu pret sieviešu apspiešanu Irānā.

Kā ziņots, pirmdien šī gada Nobela prēmija medicīnā tika piešķirta ASV zinātniekiem Viktoram Embrosam un Gerijam Ravkanam par mikroribonukleīnskābju atklāšanu un to lomas izpēti gēnu regulācijā.

Savukārt otrdien tika piešķirta Nobela prēmija fizikā. To ieguvis ASV zinātnieks Džons Hopfīlds un viņa britu-kanādiešu kolēģis Džefrijs Hintons par atklājumiem, kas padarījuši iespējamu mašīnmācīšanos.

Trešdien tika paziņots, ka Nobela prēmija ķīmijā tiek piešķirta amerikāņiem Deividam Beikeram un Džonam Džamperam, kā arī britam Demisam Hasabisam par darbu proteīnu struktūras prognozēšanā, izmantojot mākslīgo intelektu.

Nobela prēmija literatūrā ceturtdien tika piešķirta dienvidkorejiešu rakstniecei Hanai Ganai, bet pirmdien, 14.oktobrī, noslēdzot šī gada Nobela sezonu, paredzēts paziņot prēmijas ieguvēju ekonomikā.

Prēmijas pasniegšanas ceremonija paredzēta 10.decembrī, tās iedibinātāja Alfrēda Nobela nāves gadadienā.

Aktuālais šodien
Svarīgākais