Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Vai partijas pildījušas solīto ekonomikā un labā pārvaldībā? (1)

Raksta foto
Foto: Re:baltica

Pilsētā ieguldīts vairāk, uzņēmumu vadībā vairs nav politisko ielikteņu un korupcijas ēnas, bet ambiciozākie mērķi palikuši nesasniegti.

Kā pirms iepriekšējām vēlēšanām solīto Rīgā pildījušas partijas, kurām bija lielākā iespēja ietekmēt lēmumus? Pārbaudījām četru sarakstu programmas. JV, NA/LRA un JKP, kas pie varas bija visus 4,5 gadus, kā arī A/Par! un Progresīvos, jo lielākā daļa šī saraksta deputātu koalīcijā bija vairāk nekā pusi domes sasaukuma. No partiju priekšvēlēšanu programmām un politiķu teiktā medijos atlasījām solījumus, kas ir gana konkrēti un pārbaudāmi.

Vērtējumu skala: Pildīts, Daļēji pildīts, Nav pildīts

Jaunā Vienotība

Raksta foto
Foto: Re:baltica

Ieviesīsim OECD labas pārvaldības vadlīnijas, darbam izvēloties augsti kvalificētus profesionāļus

Pildīts

Iepriekšējos RD sasaukumos bija politizēta pašvaldības uzņēmumu vadība – par to valdes locekļiem un konsultantiem iecēla partiju cilvēkus, kuri saņēma lielas algas un no tām daļu atdeva saviem politiskajiem spēkiem ziedojumos. Partiju barotnes ir likvidētas, vairāki uzņēmumi reorganizēti un vismaz publiski nav izskanējušas aizdomas, ka to vadībā tiktu iecelti politiski pietuvināti vai nekvalificēti cilvēki.

Pašvaldības datu atvēršana dos jaunas idejas labākai pilsētas pārvaldībai

Pildīts

Izveidota platforma GeoRīga, kur redzama dažāda informācija par pilsētu, aktuālie un nākotnē plānotie projekti. Atvērto datu portālā pieejami visi Rīgas domes apmaksātie rēķini; tos publicē reizi ceturksnī.

Viss nekustamā īpašuma nodoklis tiks ieguldīts infrastruktūras uzturēšanā un attīstībā

Pildīts

Speciālas kārtības nodokļa novirzīšanai nav, taču, kā liecina RD informācija, uzturēšanai un investīcijām tiek novirzīta būtiski lielāka summa (šogad pilsētas attīstībai gandrīz 300 miljoni eiro) nekā iekasētais NĪN (šogad plānoti 116 miljoni eiro).

Par ieguldījumu apkaimes infrastruktūrā lems tās iedzīvotāji

Pildīts

Dome ir izveidojusi apkaimju attīstības komisiju, kurā regulāri skata Rīgas apkaimju biedrību un Rīgas apkaimju alianses rosinātus jautājumus. Darbojas līdzdalības budžeta programma, tā tiek paplašināta. Pašvaldības ieguldījums tajā audzis no 0,5 miljoniem eiro 2020. gadā līdz 2,3 miljoniem eiro šogad. Tas ir vairāk nekā ar likumu šogad noteiktais minimums.

Veiksim auditus visos pašvaldības uzņēmumos un iestādēs un publiskosim to rezultātus

Daļēji pildīts

Dažādi auditi veikti, taču to rezultāti nav publiski. Dome un Rīgas mērs Vilnis Ķirsis (JV) skaidro – to liedzot darīt normatīvie akti. Ķirša vadītā dome ilgi liedzās publiskot arī auditu saistībā ar aizdomām par nesaimnieciskumu un pārmaksāšanu Rīgas ielu remontos.

Izskaudīsim sadārdzinājumu iepirkumos

Daļēji pildīts

Rīgas domē ir likvidētas iepriekšējo sasaukumu laikā radītās shēmas, kas raisīja bažas par dažādu iepirkumu godīgumu un sadārdzinājumu. Šī sasaukuma laikā bijis viens šāds skandāls, un tā dēļ mainījās domes koalīcija. Anonīms ziņotājs cēla trauksmi, ka pašvaldība, iespējams, ievērojami pārmaksā par ielu remontdarbiem. Sadārdzinājumu nekorektas darbu organizācijas un kontroles trūkuma dēļ konstatēja arī Rīgas izpilddirektora padomnieks Māris Knoks, kuru vēlāk mēra Viļņa Ķirša (JV) vadītā dome neveiksmīgi centās atbrīvot no amata. Situāciju pārbaudīja KNAB, taču nelikumīgu rīcību neatklāja. To, ka ceļu uzturēšanas līguma darbus nepietiekami kontrolēja, apstiprināja arī domes audits. Arī KNAB pārstāvis pieļāva, ka izmaksas būtu daudz zemākas, ja būtu sakārtots kontroles mehānisms un darbi organizēti citādi.

Piedzīsim izsaimniekoto no atbildīgajiem

Daļēji pildīts

Rīgas mērs Vilnis Ķirsis (JV) min divus piemērus. Pirmais – Rīgas Satiksmes valde nolēma vērsties tiesā, prasot piedzīt no iepriekšējās valdes zaudējumus par fiktīvu darbinieku jeb tā saukto konsultantu algošanu. Taču tas notika, vēl pirms pašreizējais domes sasaukums bija sācis darbu. Tiesa pirmajā instancē atzinusi, ka nodarīti lieli zaudējumi un no četriem bijušajiem pašvaldības uzņēmuma valdes locekļiem ar Leonu Bemhenu priekšgalā lēma piedzīt vairāk nekā 1,3 miljonus eiro. Otrais – Rīgas mežu zaļās klases lieta. Dome 2021. gada beigās lūdza Ģenerālprokuratūrai sākt kriminālprocesu saistībā ar nelietderīgu līdzekļu izlietošanu. Pēc trīs gadu ilgas izmeklēšanas kriminālprocess pilnībā izbeigts.

25% no iekasētā nekustamā īpašuma nodokļa novirzīsim konkrētās apkaimes attīstībai

Nav pildīts

RD norāda, ka potenciālais birokrātijas pieaugums un administratīvie izdevumi pārsniegtu acīmredzamos ieguvumus, savukārt Ķirsis skaidro, ka priekšlikuma ieviešanai trūcis atbalsta no citām partijām.

Rīgas pilsoniskās un apkaimju biedrības būs līdzvērtīgs pašvaldības partneris lēmumu pieņemšanā. Katrs ierosinājums, kas savāks 1000 rīdzinieku parakstus, tiks izskatīts domes sēdē

Nav pildīts

Šādas kartības nav. RD Attīstības komitejas vadītāja Inese Andersone (JV) aizbildinās ar likumu, kas paredz 2000 parakstu jeb divreiz lielāku slieksni kolektīvās iniciatīvas iesniegšanai. Partija nav rosinājusi to samazināt tā, kā solīts vēlēšanu programmā. Turklāt Ķirša vadītā dome 2023. gadā noteica 20 000 balsu slieksni publiskās apspriešanas sākšanai, ko Delna un Rīgas Apkaimju alianse kritizēja kā realitātē nesasniedzamu.

Attīstībai/Par!, Progresīvie

Raksta foto
Foto: Re:baltica

Investēsim papildus vismaz 350 miljonus eiro ekonomikas “sildīšanā”, sociālajā drošībā un pilsētvides sakārtošanā – pirmkārt, ielu, ietvju un tiltu salabošanā

Pildīts

Rīgas domes budžets izdevumu sadaļā kopš 2020. gada pieaudzis par 653 miljoniem eiro un šogad ir nepilni 1,7 miljardi. Domes informācija liecina, ka investīciju budžets šogad ir aptuveni 290 miljoni eiro un vairāk nekā trīs reizes pārsniedz 2020. gada summu. Sociālajām vajadzībām Rīgas dome no vispārējiem ieņēmumiem šogad piešķīrusi par 77 miljoniem eiro vairāk nekā 2020. gadā.

Mēs restartēsim pašvaldības uzņēmumus. Tie nedarbosies jomās, kurās privātie to var labāk un lētāk

Pildīts

Iepriekšējo sasaukumu laikā Rīgā pašvaldību uzņēmumi bija politizēti – par to valdes locekļiem un konsultantiem nereti iecēla partiju cilvēkus, kuri saņēma lielas algas un no tām daļu atdeva saviem politiskajiem spēkiem ziedojumos. Šajā sasaukumā partiju barotnes ir likvidētas, vairāki uzņēmumi reorganizēti. 2021. gada sākumā RD nolēma likvidēt uzņēmumu Aqua Riga, kas deviņus gadus bija ražojis fasētu dzeramo ūdeni. Pašvaldības uzņēmums Rīgas meži 2024. gadā pabeidza tai piederošās kokzāģētavas Norupe pārdošanu. Pārdošanu sāka pēc tam, kad auditā atklājās Rīgas meži augstvērtīgus zāģbaļķus tirgo par pazeminātu cenu kā brāķi.

Izveidosim īpašus ātros īsceļus visbiežāk vajadzīgo pilsētas pakalpojumu, saskaņojumu saņemšanai (no soliņa izbūves iekšpagalmā līdz ielas terases saskaņošanai), radikāli samazinot tam vajadzīgās pūles un laiku

Pildīts

Rīgas dome ir atvieglojusi āra terašu saskaņošanu un noteikusi, ka tās var nedemontēt arī ziemā. Vienkāršota saules paneļu uzstādīšanas saskaņošana un kārtība, kādā saskaņojama pakomātu, kafijas automātu un līdzīgu iekārtu izvietošana pilsētvidē. Atviegloja mazdārziņu iznomāšanu. Mazināja šķēršļus privātīpašniekiem ēku un vēsturisko namu atjaunošanai. Ieviesa zaļo koridoru jeb ātrāku daudzdzīvokļu ēku projektu izskatīšanas kārtību.

Ieviesīsim PPP, ESKO un citus modeļus sadarbībai ar privātajiem partneriem

Nav pildīts

Pašlaik Rīgas dome ir ceļā tikai uz vienu privātās un publiskās partnerības projektu – ielu apgaismošanas sistēmas modernizāciju, kurā privātie partneri varētu ieguldīt 60 miljonus eiro. Dome norāda, ka ir saņemts pozitīvs Centrālās finanšu un līgumu aģentūras atzinums un pašlaik gaida saskaņojumu no Finanšu ministrijas. 2023. gadā Mārtiņa Staķa (ievēlēts no Attīstībai/Par!, Progresīvie) vadītā dome plānoja, ka konkursu izsludinās 2024. gadā, bet tas vēl nav noticis.

VL-TB/LNNK, Latvijas Reģionu apvienība

Raksta foto
Foto: Re:baltica

Pašvaldības un tās kapitālsabiedrību pārvaldības uzlabošana būs prioritāte pašvaldības vadības līmenī

Pildīts

Iepriekšējos sasaukumos Rīgā pašvaldību uzņēmumi bija politizēti – par to valdes locekļiem un konsultantiem iecēla partiju cilvēkus, kuri saņēma lielas algas un no tām daļu atdeva saviem politiskajiem spēkiem ziedojumos. Šajā sasaukumā partiju barotnes ir likvidētas, vairāki uzņēmumi reorganizēti un vismaz publiski nav izskanējušas aizdomas, ka to vadībā tiktu iecelti politiski pietuvināti vai nekvalificēti cilvēki.

Regulāri uzklausīsim senioru organizācijas, jauniešus, nacionālās kultūras biedrības, reliģiskās organizācijas, vides un citas nevalstiskās organizācijas

Pildīts

Rīgas domē darbojas padome, kurā pārstāvētas dažādu jomu NVO, sēdes notikušas divas reizes gadā.

Veidosim pastāvīgu sadarbību ar Rīgas apkaimēm, lai saskaņotu attīstības projektus, ņemtu vērā iedzīvotāju vajadzības, attīstot sporta, rekreācijas un kultūras iespējas mikrorajonos

Pildīts

Dome ir izveidojusi apkaimju attīstības komisiju, kurā regulāri skata Rīgas apkaimju biedrību un Rīgas apkaimju alianses rosinātus jautājumus. Darbojas līdzdalības budžeta programma, tā tiek paplašināta. Pašvaldības līdzfinansējums audzis no 0,5 miljoniem eiro 2020. gadā līdz 2,3 miljoniem eiro šogad. Tas ir vairāk nekā ar likumu šogad noteiktais minimums.

Veidosim efektīvu lobisma regulāciju, atklātību par finanšu izlietojumu, caurredzamas un efektīvas procedūras

Daļēji pildīts

Atvērto datu portālā visi Rīgas domes apmaksātie rēķini ir pieejami un tiek publicēti reizi ceturksnī. Izveidota platforma GeoRīga, kur redzama dažāda informācija par pilsētu un tās attīstības plāniem. Lobismu regulāciju nosaka valsts, un publiski nav pieejama informācija, ka RD šajā ziņā būtu kādi sasniegumi.

Mēs veidosim pastāvīgu un konstruktīvu dialogu ar valdību un Pierīgas pašvaldībām, attīstot vienotu Lielrīgas politiku satiksmes, izglītības, uzņēmējdarbības attīstības, vides un citās jomās.

Daļēji pildīts

Rīga iestājās Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienībā, kuru 2021. gada sākumā nosauca par Rīgas Metropoli. Lielrīgas politikas ideju virzīja Latvijas reģionu apvienība. Tās līderis Edvards Smiltēns, kurš pirmos divus sasaukuma gadus bija Rīgas vicemērs, skaidro, ka trūcis citu partiju atbalsta vairāku lielu ieceru īstenošanai, piemēram, ārpus Rīgas izvietotu mobilitātes punktu izveidē, tūrismā, ūdens un kanalizācijas saimniecībā. Kā sasniegto viņš min Rīgas satiksmes autobusu maršrutu pagarināšanu vairākos Pierīgas novados (Rīgas satiksmē norāda, ka tas nav noticis) un vienotu pozīciju dažādos jautājumos. Tagadējais vicemērs Edvards Ratnieks (NA) kā sasniegumus min plānus vienotai veloinfrastruktūrai, centienus panākt mazākas iemaksas Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā, pašvaldības viedokļa noturēšanu sarunās ar Satiksmes ministriju par atsevišķu pieturvietu neizslēgšanu no kustības saraksta. Taču būtisku un taustāmu Lielrīgas politikas rezultātu nav, nav arī redzama solītā vienotā politika, piemēram, izglītības un vides jomā.

Nodrošināsim augstāku konkurētspēju nekā citām Baltijas reģiona pilsētām

Nav pildīts

Eiropas pilsētu konkurētspēju investīciju piesaistes ziņā vērtē, piemēram, Britu uzņēmuma Financial Times izdevums fDi Intelligence un tā piesaistītie eksperti. Šā gada sākumā tas publicēja ikgadējo “labāko un spožāko investīciju galamērķu” reitingu. Vidēja izmēra pilsētu pirmajā desmitniekā Rīgas nav, bet ir gan Viļņa, gan Tallina, gan divas Polijas pilsētas.

Jaunā konservatīvā partija

Raksta foto
Foto: Re:baltica

Sabiedrisko līdzekļu izlietojuma caurskatāmība tiešsaistē internetā

Pildīts

Atvērto datu portālā visi Rīgas domes apmaksātie rēķini ir pieejami un tiek publicēti reizi ceturksnī. Izveidota platforma GeoRīga, kur redzama dažāda informācija par pilsētu un tās attīstības plāniem.

Tiks izveidota Rīgas investīciju piesaistes aģentūra

Pildīts

2021. gadā Rīgas dome nodibināja Rīgas investīciju un tūrisma aģentūru, kas strādā mēra pakļautībā.

Apkaimju biedrību un iedzīvotāju nozīmes palielināšana

Daļēji pildīts

Dome ir izveidojusi apkaimju attīstības komisiju, kurā regulāri skata Rīgas apkaimju biedrību un Rīgas apkaimju alianses rosinātus jautājumus. Darbojas līdzdalības budžeta programma, tā tiek paplašināta un pašvaldības līdzfinansējums audzis no 0,5 miljoniem eiro 2020. gadā līdz 2,3 miljoniem eiro šogad. Tas ir vairāk nekā ar likumu šogad noteiktais minimums. Vienlaikus dome 2023. gadā noteica 20 000 balsu slieksni publiskās apspriešanas sākšanai, ko Delna un Rīgas Apkaimju alianse kritizēja kā realitātē nesasniedzamu.

Rīga būs Baltijas un Ziemeļeiropas reģionālais ekonomikas un kultūras dzīves centrs

Nav pildīts

Eiropas pilsētu konkurētspēju investīciju piesaistes ziņā vērtē, piemēram, Britu uzņēmuma Financial Times izdevums fDi Intelligence un tā piesaistītie eksperti. Šā gada sākumā tas publicēja ikgadējo “labāko un spožāko investīciju galamērķu” reitingu. Vidēja izmēra pilsētu pirmajā desmitniekā Rīgas nav, bet ir gan Viļņa, gan Tallina, gan divas Polijas pilsētas. Atšķirībā no Vroclavas, Gdaņskas (Polija) un Viļņas Rīga nav arī pirmajā desmitniekā vērtējumā “ekonomiskais potenciāls”. Arī saraksta līdere, vicemēre Linda Ozola nepiedāvāja datus, kas apliecinātu, ka Rīga kļuvusi par reģiona ekonomikas un kultūras centru.

No pilsētas budžeta apmaksāti latviešu valodas kursi ikvienam, arī latviešu izcelsmes repatriantiem

Nav pildīts

Latviešu valodas kursus Rīga nodrošina aptuveni tāpat kā iepriekšējā sasaukumā – gadā tiem veltīti aptuveni 130 tūkstoši eiro. 2024. gadā mācības sāka 913 cilvēki, un tas ir mazāk nekā 2019. un 2020. gadā. Domē norāda, ka kursi ir ļoti pieprasīti, bieži tos “izķer” pirmajā izsludināšanas dienā un visi gribētāji pie tiem uzreiz netiek.

Pensionāru mājokļiem vērtībā līdz €100 000 ar zemi vērtībā līdz €10 000 NĪN būs 0 %

Nav pildīts

Šādu atlaižu nav. Turklāt likums neļauj pašvaldībām nekustamā īpašuma nodokli atcelt vispār vai arī noteikt 0 % likmi.

Komentāri (1)
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu