:format(webp)/nginx/o/2025/05/28/16874546t1hc66c.jpg)
Vācijas kanclers Frīdrihs Mercs šodien pusdienlaikā pieņems Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, kurš pašlaik jau ir ieradies Berlīnē, kur noteikti lieli satiksmes ierobežojumi. Federālā kanceleja ziņo, ka Zelenskis tikšot sagaidīts ar militāru goda sardzi un vizītes laikā galvenā uzmanība tikšot pievērsta Vācijas atbalstam Ukrainai un centieniem panākt pamieru, bet tikmēr presē izskan minējumi par to, kādus ieročus un militāro atbalstu kanclera Merca vadītā valdība viņam šoreiz varētu piedāvāt.
🇺🇦🇩🇪 President Zelensky has arrived in Germany. Today, he is scheduled to meet with Chancellor Friedrich Merz to discuss continued cooperation and support. pic.twitter.com/yCVtvcvZCq
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) May 28, 2025
Laikraksts “Bild”, atsaucoties uz neoficiāliem avotiem, apgalvo, ka par spīti pēdējās dienās uzvirmojušajām spekulācijām par atļauju Ukrainai izmantot pret militāriem mērķiem Krievijā Rietumu piegādātos tālas darbības ieročus, par “Taurus” raķešu piegādēm šoreiz netikšot runāts. Lai gan Frīdrihs Mercs kā opozīcijas līderis ir vairākkārt aicinājis savu priekšteci Olafu Šolcu piegādāt Ukrainai “Taurus”, iekšējās aprindās arī paša Merca valdībā šo jautājumu pašlaik dēvē par “tabu”.
Tomēr Vācijas kanclers Ukrainas prezidentu nesagaidīs tukšām rokām. Tā vietā novērotāji izsaka pieņēmumu, ka Frīdrihs Mercs piedāvās viņam citas ieroču sistēmas.
Uzbrukuma jomā tiek runāts par sistēmām “Mars-2” ar darbības rādiusu 85 kilometri. Bijušais kanclers Šolcs jau piegādāja piecas šādas sistēmas 2022. gadā, savukārt Mercs varētu piegādāt jaunas šādas sistēmas un papildu raķetes, tādējādi netieši izpildot savu solījumu par “tālākas darbības rādiusa ieročiem”.
🇩🇪🇺🇦 Germany is considering substantial financial support for Ukraine’s missile program, aiming to develop domestically produced cruise missiles with a range of up to 2,500 km — per Bild. pic.twitter.com/q0dobDc1K3
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) May 28, 2025
Tomēr M30 un M31 raķetes sistēmā “Mars-2” ir GPS vadāmas. Tā ir tehnoloģija, ko Krievija jau gadiem ilgi veiksmīgi ietekmē, tādējādi taktiski devalvējot šo ieroci. Turklāt visas svarīgākās Krievijas militārās bāzes atrodas ārpus šo ieroču darbības zonas.
Taču Mercs joprojām varētu atrast citu veidu, kā apgādāt Ukrainu ar “tālā darbības rādiusa” ieročiem, neizpildot savu solījumu piegādāt “Taurus”.
Kā ziņo “Bild”,
Vācijas valdība plāno piešķirt miljoniem eiro Ukrainas bruņojuma rūpniecībai, lai tā patstāvīgi izstrādātu un masveidā ražotu spārnotās raķetes ar darbības rādiusu līdz 2500 kilometriem.
Kijiva patlaban veic šādu raķešu izpēti un jau ir izmēģinājusi vairākas šādas raķetes – dziļi Krievijas teritorijā un vairāk nekā 400 kilometrus aiz frontes līnijas.
Problēma ir tāda, ka Ukrainas aizsardzības rūpniecība ikdienā ir pakļauta Krievijas raķešu uzbrukumiem. Bruņojuma rūpnīcas Ukrainā ir viens no galvenajiem Krievijas uzbrukumu mērķiem.
Saskaņā ar “Bild” informāciju Vācija risina sarunas par turpmāku “Iris-T” pretgaisa aizsardzības sistēmu piegādi. Par to varētu tikt paziņots arī Merca un Zelenska tikšanās reizē trešdien. Tomēr laikraksts arī atzīmē, ka papildus jau apsolītajām “Iris-T” sistēmām jaunu Vācijas pretgaisa aizsardzības sistēmu piegāde Ukrainai varētu sākties tikai ap 2029. gadu.