Piena produktu labumi (19)

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: www.flick.com

Ja esi sportists, aktīvists vai vienkārši cilvēks, tad ieklausies, jo piens ir dabas dota vērtība, kuru jāiemācās izmantot, sastādot ikdienas ēdienkarti. Piens un biezpiens – vieni no labākajiem piena produktiem, kuros esošās vielas stiprinās tavu organismu.

Šoreiz runāsim par pienu un labajiem piena produktiem. Pienā esošās vielas ir neaizstājamas, jo tās ir dabiskas un ātri uzsūcas organismā. Piena labā īpašība ir tajā esošais kalcijs. Tas sekmē kaulu, matu, ādas un nagu augšanu, attīstību un rūpējas, lai tie būtu veselīgi un stipri. Protams, lauku piens, svaigi slaukts no gotiņas, pilsētniekam ir sveša lieta, jo esam pieraduši pie rūpnieciski apstrādātajiem piena produktiem, kas būtiski atšķiras no dabiskā piena. Pozitīvi, ka ir arī izgudrots piens ar zemu tauku saturu, jo, ikdienā lietojot dabisko lauku pienu, var tikt pie daudzām sirds un asinsvadu problēmām - treknajā pienā ir sastopami sliktie tauki, kas uzkrājas organismā un ar laiku nodara vairāk ļaunuma nekā labuma.

PAR LABĀKAJIEM PIENA PRODUKTIEM TIEK UZSKATĪTS VĀJPIENS UN BIEZPIENS - TO IESAKA LIETOT AKNU SLIMĪBU, VIELMAIŅAS TRAUCĒJUMU, KĀ ARĪ SIRDS UN ASINSVADU SLIMĪBU GADĪJUMĀ.

Kas tad tajā pienā ir tik labs?

Olbaltumvielas - kas tiek uzskatītas arī par organisma būvmateriāliem. 0,5 l piena nodrošina 40% no cilvēkam dienā nepieciešamā olbaltumvielu daudzuma. Piens satur visas organismam nepieciešamās, neaizstājamās aminoskābes.

Tauki. No uztura nedrīkst pavisam izslēgt taukus - tie nepieciešami enerģijai un piedalās šūnu struktūru veidošanā, kā arī veicina taukos šķīstošo vitamīnu uzsūkšanos. Pienā atrodas gan piesātinātie (sliktie), gan nepiesātinātie (labie) tauki. Lai gan baltajā spēka dzirā piesātināto tauku ir vairāk nekā nepiesātināto, pateicoties pienā esošajām dabiskajām taukskābēm, sliktie tauki tiek ātrāk sašķelti. Tādēļ, normālās devās lietojot pienu, pie īpašām liekā svara problēmām tikt nevar.

Ogļhidrāti - pienā atrodas reti sastopamais ogļhidrāts, kas nebūs atrodams nevienā citā pārtikas produktā. Šie piena cukuri pārveidojas pienskābē, kā rezultātā kavē slikto baktēriju attīstību, izvairoties no nevēlamo savienojumu rašanās organismā.

Vitamīni - pienā atrodas dažādi vitamīni, piemēram, A, D, K, E, C, B2, B1 u.c.

A vitamīna pienā ir samērā daudz, un tas svarīgs acu veselībai, veselīgai ādai, kā arī augšanas procesu sekmīgai norisei.

Minerālvielas - kalcijs, fosfors, kālijs.

Fosfors un kalcijs piedalās augšanas un kaulu attīstībā. Šīs divas minerālvielas īpaši iesaka lietot bērniem skolas vecumā. Taču nedrīkst aizmirst arī par tā nepieciešamību visas dzīves garumā, jo augšanas un atjaunošanās procesi nekur nepazūd, tie kļūst tikai nedaudz lēnāki.

Cinks - neaizstājams augšanas procesā, tas tiek uzskatīts arī par antioksidantu, kas stiprina imūnsistēmu un palīdz dzīšanas procesos.

Kālijs kopā ar nātriju regulē organisma šķidruma līdzsvaru, regulē šūnu un sirds funkcijas.

Pienā atrodas arī labvēlīgie pienskābes mikroorganismi, kas uzlabo gremošanu, veicina zarnu trakta imunitāti pret dažādiem nevēlamiem mikrobiem.

  • Piens mazina paaugstinātu asinsspiedienu.

  • Glāze silta piena noņem sasprindzinājumu un stresu.

  • Zema tauku satura piens palīdz notievēt, to veicina pienā esošās olbaltumvielas, kas paaugstina vielmaiņas aktivitāti.

  • Biezpienu var izmantot arī kosmētisko masku pagatavošanā, kopā ar olīveļļu un burkāniem sanāk veselīga, barojoša sejas maska.

Biezpiens - viegli pārstrādājams, veselīgs, garšīgs un ļoti vērtīgs

No visiem piena produktiem biezpienā ir visvairāk olbaltumvielu. Turklāt olbaltumvielas, kuras atrodas biezpienā, organisms uzņem īpaši viegli. Biezpiena olbaltumvielas viegli sadalās aminoskābēs, kas veselam organismam tik ļoti nepieciešamas. Šā iemesla dēļ biezpiens īpaši ieteicams cilvēkiem, kuri vēlas palielināt muskuļu masu vai, piemēram, samazināt vidukļa apkārtmēru, samazinot zemādas tauku slāni. Tāpat biezpiena sastāva dēļ to iesaka lietot grūtniecēm un ar krūti barojošajām māmiņām. Bērnus iesaka barot ar attaukotu biezpienu jau no 5-7 gadu vecuma. Biezpienā esošās vielas veicina audu atjaunošanos un kaulu nostiprināšanos, nostiprina nervu sistēmu un labvēlīgi ietekmē asinsriti.

100 gramos biezpiena ir 90-230 Kkal atkarībā no tauku procenta biezpiena sastāvā - attaukotā biezpienā ir 0,5% tauku, bet neattaukotā var būt līdz pat 18% tauku. Savukārt olbaltumvielu daudzums attaukotā biezpienā ir līdz pat 20%.

NAV IETEICAMS VIENĀ REIZĒ ĒST VAIRĀK KĀ 150 GRAMUS BIEZPIENA, JO ORGANISMS PĒC VIENAS ĒDIENREIZES NO BIEZPIENA SPĒJ UZŅEMT TIKAI LĪDZ 35 GRAMIEM OLBALTUMVIELU.

Biezpiena sastāvā ir vitamīni A, E, P, B2, B12, folijskābe, kalcija sāļi, dzelzs, nātrijs, magnijs, cinks, fosfors. Pateicoties šādam sastāvam, biezpiens kuņģī viegli pārstrādājas. Nav ieteicams vienā reizē ēst vairāk kā 150 gramus biezpiena, jo organisms pēc vienas ēdienreizes no biezpiena spēj uzņemt tikai līdz 35 gramiem olbaltumvielu. Tādēļ, ja nepieciešams uzņemt īpaši daudz olbaltumvielu, biezpienu ieteicams ēst vairākas reizes dienā, sadalot to mazākās porcijās.

Guna Rijkure, VC4 uztura speciāliste, dalījās ar mums pieredzē dažos jautājumos par pienu

PIENA PRODUKTIEM IR ĻOTI DAUDZ LABO ĪPAŠĪBU, TIKAI JĀTCERAS, KA TAS VEICINA HOLESTERĪNA UZKRĀŠANOS ASINĪS.

Vai ar piena produktiem var samazināt svaru?

Lai saglabātu slaidu figūru, lietojiet uzturā liesus piena produktus. Treknajos piena produktos, kā skābais krējums vai 9% biezpiens, kalcija daudzums nav lielāks kā vājpiena biezpienā vai 0,5% pienā, bet olbaltumvielu vājpiena produktos būs pat vairāk nekā treknajos.

Pienā esošās olbaltumvielas paaugstinās vielmaiņas aktivitāti.

Bieži piena produktus, kā biezpienu un kefīru, iekļauj arī dažādās diētās, tomēr arī šeit sekmīgi rezultāti būs sagaidāmi ar nosacījumu, ka tiks lietoti vājpiena produkti.

Ja ir novērojama pastiprināta piena tauku asimilācija, piena produktu diētas nebūtu ieteicamas.

Vai pienu izmanto medicīnā?

Pienu un tā produktus būtu ieteicams lietot osteoporozes profilaksei, kā arī zobu veselībai. Lai nodrošinātu sevi ar nepieciešamo kalcija devu, dienā būtu vēlams izdzert glāzi piena, apēst 100 g siera un 200 ml jogurta.

Glāzi silta piena kā nomierinošu līdzekli iesaka lietot pirms gulētiešanas. Piens lieti noderēs asinsspiediena pazemināšanai, kā arī mazinās diabēta risku.

Laura Semjonova, Veselības centra „Pārdaugava” uztura speciāliste

Kurus piena produktus būtu ieteicams lietot vairāk nekā citus un kam būtu jāpievērš uzmanība?

Izvēloties pienu un piena produktus, uzmanība jāpievērš tam, lai tie būtu ekoloģiski tīri. Ja vēlas samazināt uzņemto tauku daudzumu ikdienas uzturā, izvēlēties produktus ar samazinātu tauku saturu, priekšroku dodot piena produktiem bez konservantiem, ar dabiskām piedevām, bez cukura, ar dzīvām baktērijām. Pircējiem jāiemācās vairāk uzmanības pievērst uz etiķetēm rakstītajam, tādējādi atrodot sev piemērotākos un veselīgākos piena produktus.

Ikdienas ēdienkartē biezpiens var pārliecinoši konkurēt ar citiem olbaltumvielu avotiem. Biezpiens ir koncentrēts produkts, kas satur 16 – 18% olbaltumvielu, galvenokārt kazeīnu. Tā sastāvā ir visas neaizstājamās aminoskābes. Īpaša vērtība ir metionīnam, lizīnam un holīnam. Holīns un metionīns veicina vielmaiņu un aknu darbību. Metionīns aizkavē aterosklerozes attīstību, jo aktivizē holesterīna izvadīšanu no organisma. Biezpiens ir bagāts ar minerālvielām, piemēram, vienā kilogramā biezpiena ir 1,5 – 1,7 g kalcija, 2,0 – 2,2 g fosfora, 0,23 g magnija, 1,1 g kālija, 0,4 g nātrija, 0,03 – 0,04 g dzelzs.

Uzturā vajadzētu ierobežot krējuma un sviesta lietošanu, jo tie ir koncentrēti piena tauki. Sviestā, krējumā, pilnpienā, treknos sieros ir samērā daudz piesātināto tauku, kuru bieža lietošana uzturā ir galvenais iemesls palielinātam holesterīna līmenim asinīs, kas ir viens no aterosklerozes attīstības riska faktoriem, tāpēc ir ieteicams izvēlēties liesos piena produktus. Dienā ir ieteicams līdz 25 g skābpiena krējuma ar samazinātu tauku saturu (līdz 15%) un ne vairāk kā 15 g sviesta.

Ar ko aizstāt piena produktus, ja kādam ir alerģija pret laktozi vai piena produkti vienkārši negaršo?

Dažiem cilvēkiem fizioloģisku iemeslu dēļ ir laktozes trūkums, kas var būt iedzimts vai dzīves laikā iegūts, un tādēļ lielai daļai cilvēku nav ieteicama piena un piena produktu lietošana uzturā, jo tā var radīt diskomforta sajūtu - vēdera uzpūšanos, pastiprinātu gāzu izdali, vēdergraizes. Tiem, kuriem ir alerģija pret laktozi, nevajadzētu pilnīgi atteikties no piena produktiem, bet atrast savu minimāli ieteicamo piena produktu daudzumu, kas nerada organismā diskomfortu. Lietojot mērenos daudzumos piena produktus, kas satur mazāk laktozes vai samazinātu laktozes daudzumu, netiks nodarīts kaitējums veselībai, bet pat radīta labvēlīga iedarbība uz organismu.

Dzīves laikā iegūto laktozes trūkumu bieži vien var mazināt vai pat likvidēt, ja lēni, pakāpeniski palielina izdzertā piena daudzumu tā, lai nerastos problēmas ar vēderu.

Vairums cilvēku ar laktozes trūkumu organismā labi panes skābpiena produktus, piemēram, kefīru, rūgušpienu, paniņas, jogurtus un cietos sierus, kas satur mazāk laktozes nekā piens, tādējādi neliedzot organismam uzņemt vērtīgās uzturvielas, kas atrodas piena produktos. Pastāvējušā kefīrā daļa laktozes jau ir sašķelta.

Ja ir alerģija pret laktozi vai vienkārši negaršo piena produkti, var uzturā lietot sojas produktus, jo tie ir labs olbaltumvielu avots un satur visas neaizstājamās aminoskābes. Piemēram, tofu - sojas biezpiens, kas tiek pagatavots no sojas pupiņām, tam piemīt maiga siera konsistence, gandrīz nav smaržas, satur maz tauku, ogļhidrātu un nesatur holesterīnu.

Ēriks Višķers, Jauno produktu grupas vadītājs AS „Valmieras piens”

Plaši pazīstamas ir kefīra diētas, kas nedēļas laikā palīdz cilvēkam zaudēt līdz pat 5 kg liekā svara. Jāpievērš uzmanība kefīra tauku saturam, kas nedrīkst pārsniegt 2,5%. Skābpiena dzērieniem (kefīram, jogurtam, raudzētām paniņām, u.c.) piemīt diētiskas īpašības. Piena raudzēšanas procesā rodas pienskābe, kas labvēlīgi ietekmē gremošanas sistēmu, kā arī samazina pūšanas baktēriju veidošanos gremošanas traktā, jo skābā vide nav piemērota to attīstībai. Par tauku saturu runājot, neuzskatu pienu vai skābpiena dzērienus par trekniem produktiem (runa nav par skābo krējumu), ja tas tiek lietots normas robežās.

Komentāri (19)CopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu