Pienenes kā saulīte veselībai (1)

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: www.flickr.com

Par pieneņu dziednieciskajām īpašībām zināja jau senie grieķi. Šis augs plaši tika lietots arī arābu medicīnā – senatnē plašā pieneņu izplatība dabā tika uzskatīta par debesu zīmi, un cilvēki jau toreiz augstu vērtēja šā auga labvēlīgo ietekmi uz cilvēka organismu.

Kristietībā pienene kā viens no "rūgtākajiem augiem" kļuva par Dieva ciešanu simbolu, un tieši tāds šis augs redzams Krustā sišanas ainās un gleznās, kurās attēlota Madonna ar bērnu. Sava vieta pienenēm ierādīta arī tautas ticējumos – tās lika bērnu gultiņās, lai pasargātu tos no "ļaunās acs". Dažām tautām pienene bija tradicionāls bēdu un skumju simbols.

Pienene veselībai un skaistumam

No jaunajām pieneņu lapām, ko ievāc, pirms ir parādījušies ziedpumpuri, gatavo izsmalcinātus salātus (klasiskie salāti franču gaumē: pienenes, majonēze, olīveļļa, sinepes un sāls), kā arī piedevas gaļas ēdieniem. Pienenes garša ir rūgtena, bet no liekā rūgtuma var izvairīties, 30 – 40 minūtes paturot lapas aukstā sālsūdenī.

Pieneņu lapas ir bagātīgs magnija un dzelzs avots, tās satur arī daudz kālija, kalcija un nātrija, kā arī A vitamīnu.

Pienene ir ļoti vērtīgs ārstniecības augs, kam ir izteikta žulti dzenoša un veidojoša iedarbība. Saknes vairāk ir žultsdzinējs, bet lapas – sekrēcijas stimulētājs. Tieši pieneņu saknes pulveris ievērojami samazina holesterīna līmeni asinīs, palīdzot cīnīties pret aterosklerozi. Tautas medicīnā pienenes preparātus galvenokārt lieto aknu slimības ārstēšanai, gremošanas stimulēšanai, kā arī aizcietējumu gadījumā. Lietojot saknes novārījumu vai sautējumu, uzlabojas ādas stāvoklis.

Pieneņu sula uzlabo gremošanas procesus, pazemina asinsspiedienu. Tā atbrīvo organismu no sārņiem. Pieneņu sula tīra asinis, palīdz pret alerģiju, furunkulozi, labvēlīgi ietekmē nieru un aknu, kā arī vairogdziedzera un aizkuņģa dziedzera darbību. Pieneņu sula ir viens no iedarbīgākajiem organismu spēcinošiem līdzekļiem, tā regulē skābju un sārmu līdzsvaru organismā, stiprina imūnsistēmu, palīdz mazasinības gadījumos, stiprina skeletu. Pieneņu sulu iesaka, slimojot ar cingu, atveseļojoties pēc insulta, kā arī vielmaiņas uzlabošanai. Sulu iesaka lietot, slimojot ar bronhītu, traheītu, saaukstēšanās slimībām. Tā uzlabo kuņģa – zarnu trakta darbību. Pieneņu sulu lieto kā palīglīdzekli, ārstējot gastrītu, kā arī pārtikas izraisītu alerģiju.

Organisma stiprināšanai – no rīta un vakarā – ne vairāk kā ¼ glāzes sulas dienā. Lieto 10 dienas. Citu slimību gadījumā sulu terapiju nozīmē ārsts. Pieneņu lapu un sakņu sula kopā ar burkānu sulu un rāceņu lapu sulu palīdz pret mugurkaula kaitēm un citām kaulu slimībām, kā arī nostiprina zobus, novēršot parodontozi.

Kosmētiskiem mērķiem lieto pienaino, ziedkātā esošo sulu – tā dziedina furunkulus, karbunkulus, kašķi, ēdi, kārpas, kā arī citas ādas saslimšanas.

Pret vasaras raibumiem lieto šādu losjonu: vienu pilnu sauju pieneņu ziedu aplej ar vārošu ūdeni tik daudz, lai ziedi būtu pilnībā apņemti. Ļauj atdzist, tad nokāš un regulāri viegli mitrina ādu ar šo šķidrumu. To var izmantot arī matu skalošanai: tas patiks gaišiem matiem. Pienene stiprina viegli lūstošus, sausus, kā arī taukainus matus. Tā palīdz atbrīvoties no blaugznām.

Bet jābūt piesardzīgam un vispirms jāpārbauda ādas reakcija, nedrīkst lietot šos preparātus pārlieku daudz un spēcīgus izvilkumus – tas var izraisīt ādas iekaisumus vai citas nepatīkamas kairinošas sajūtas.

Pieneņu lapu salāti

100 g pieneņu lapas, 25 g pētersīļu, 50 g zaļie lociņi, augu eļļa, ābolu etiķis.

Pieneņu lapas mērcē 30 minūtes aukstā un sālītā ūdenī, notecina un sasmalcina, pievieno smalki sasmalcinātus pētersīļu zaļumus un zaļos lociņus. Salātus sajauc ar augu eļļas un ābolu etiķa maisījumu.

Pieneņu – fenheļu salāti

200 g pieneņu lapu, saišķītis redīsu, 1/2 fenheļa, 1 sīpols, 3 ēd.k. sēklu maisījuma.

Mērcei: 1 tējk. sinepju, 1 tējk. šķidra medus, 2 – 3 ēd.k. balzama etiķa, 3 ēd.k. olīveļļas, malti melnie pipari, sāls.

Pieneņu lapas nomazgā, nosusina. Redīsus sagriež ripiņās, fenheli – plānās sloksnītēs. Sīpolus sīki sakapā. Visu ieber bļodā. Pannā bez taukvielām apgrauzdē sēklu maisījumu. Mērcei: samaisa visas sastāvdaļas. Salātus samaisa ar mērci un izrotā ar redīsu ripiņām un dažādām sēklām.

Pieneņu medus

Šī recepte lieti noder kaulu deformāciju gadījumos un pie sāļu nogulsnēm organismā, piemēram, ik dienas divus gadu laikā lietojot šo līdzekli, varot tikt vaļā no osteohondrozes.

Pieneņu ziedus ar zaļajiem kausiņiem, bet bez kātiņiem lasa pilnzieda laikā – kad visa pļava ir dzeltena. Nedrīkst lasīt tuvāk par 100 m no automaģistrālēm!

Lai sagatavotu 1 litru medus, nepieciešams savākt 350 pieneņu galviņas. Tās nomazgā un ieliek 1 litrā auksta ūdens un uz lēnas uguns vāra 1 stundu. Pēc tam notecina caurdurī, ziedus izmet. Zaļganajā šķidrumā ieber 1 kg cukura un atkal uz lēnas uguns vāra apmaisot 1 stundu. 15 minūtes pirms vārīšanas beigām pielej 1 citrona sulu. Tad ļauj nostāvēties vienu dienu, un pieneņu medus ir gatavs.

Lieto pa 1 tējkarotei 3 reizes dienā. Vienam cilvēkam gadā pietiek ar 3 litriem šāda "medus". Līdzekli nedrīkst dot bērniem līdz brīdim, kamēr nav beigusies organisma augšana un kaulu veidošanās, proti, līdz 20 gadu vecumam, jo tas var bojāt jaunu cilvēku kaulaudus.

Pieneņu alus

Pieneņu ziedus plūc pirms atvēršanās agri no rīta. Vienam spainim ziedu (12 l) uzlej divus spaiņus verdoša ūdens (24 l). Pēc diennakts šķidrumu nokāš, tam pievieno ar nedaudz cukura sajauktu raugu (75 g), cukuru (1,5 kg) un ļauj uzrūgt. Lietošanai gatavs. Grādus regulē pēc pievienotā cukura daudzuma. Patīkams aromāts, specifiska garša.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu