Šogad palielinājies patvēruma meklētāju skaits no Krievijas

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: TASS/Scanpix

Šogad palielinājies patvēruma meklētāju skaits no Krievijas. Pagājušajā gadā 14% no patvēruma meklētājiem Latvijā ieradās no Krievijas, bet šogad - 15%. Visvairāk šogad patvēruma meklētāju ieradušies no Vjetnamas.

Tāpat Latvija ir faktiski pilnībā izpildījusi saistības attiecībā uz patvēruma meklētāju pārvietošanu no Grieķijas, no kuras pārcelti 99%, savukārt no Turcijas pārmitināti 84% un no Itālijas pārcelti 14%.

Pārvietoto patvēruma meklētāju izcelsmes valstis ir Sīrija, Eritreja, Irāka. Jāatgādina, ka ES līmenī pieņemtie lēmumi paredz 531 patvēruma meklētāja pārvietošanu uz Latviju - 295 personas no Grieķijas, 186 no Itālijas un 50 personas no Turcijas. Līdz 2017.gada septembrim uz Latviju kopā bija pārvietotas 346 personas un pakāpeniski turpinās atlikušo 185 personu uzņemšana.

Latvijai kopumā ir izdevies uzņemt patvēruma meklētājus atbilstoši iepriekš noteiktajiem uzņemšanas kritērijiem – ģimenes ar bērniem, personas ar izglītību, darba iemaņām un starpniekvalodu.

Rīcības plāna ietvaros īstenota virkne atbalsta pasākumu.

Piemēram, patvēruma meklētāju ģimenēm ir nodrošināta latviešu valodas apguve, sociālā darbinieka un sociālā mentora pakalpojumi; nodrošinātas izglītības programmas bērniem un skolēniem; izveidoti informācijas centri imigrantiem Rīgā un četrās reģionālajās filiālēs; nodrošināta informatīvā tālruņa līnija, tulku pakalpojumi un īstenota virkne citu pasākumu.

Ziņojumā secināts, ka RP pirmais un otrais rīcības virziens līdz šim ir īstenots pietiekami koordinēti un efektīvi, taču identificēti vairāki izaicinājumi trešajā rīcības virzienā. Nereti pēc bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanas un personu apliecinošu un ceļošanas dokumentu noformēšanas pārvietotie patvēruma meklētāji pamet Latviju. Lai šo situāciju risinātu, nepieciešams rast efektīvākus mehānismus, kā nodrošināt pārvietotajām personām nepieciešamos sadzīves apstākļus, darba un integrācijas iespējas. Risinājums jāizstrādā arī gadījumiem, kad persona, kurai ir piešķirts bēgļa vai alternatīvais statuss Latvijā, tiek uzņemta atpakaļ/atgriežas Latvijā.

No iepriekš plānotajiem 14 994 027 miljoniem eiro rīcības plāna izpildei 2016.-2017. gadā paredzētais finansējums ieguldīts 10 502 568 miljonu eiro apmērā. 2016.gadā netika apgūts viss ieplānotais finansējums, jo neīstenojās prognoze, ka to patvēruma meklētāju iesniegumu skaits, kuri ieceļos patstāvīgi, varētu palikt iepriekšējo gadu apmērā (~ 350 personas). 2016.gadā patstāvīgi ieceļoja 181 persona, savukārt 169 persona tika pārvietota.

Atbilstoši plāna izpildē iesaistīto institūciju sniegtajai informācijai turpmākajai plānā paredzēto pasākumu īstenošanai nepieciešams papildu finansējums šādā apmērā: 2018.gadam 997 982 eiro apmērā; 2019.gadam 909 320 eiro apmērā; 2020.gadam 913 153 eiro apmērā.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu