Spirometrijas dienā pārbaudījušies 500 cilvēku; 40% rezultāts nav bijis labs (1)

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Vakar, Pasaules spirometrijas dienā, Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā plaušu veselības pārbaude tika veikta gandrīz 500 garāmgājēju, no kuriem aptuveni 200 cilvēku ir nepieciešama tālāka plaušu pārbaude un vizīte pie pulmonologa.

Kā informēja Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijā, tālākā pārbaude nepieciešama cilvēkiem, kuru spirometrijas testā uzrādītais rezultāts nebija labs.

Pasaules spirometrijas dienas akcijas laikā plaušu veselības pārbaudes septembrī un oktobrī būs iespējams veikt dažādās Latvijas pilsētās - jau rīt, 19.septembrī, rīdzinieki uz bezmaksas pārbaudēm var doties uz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāru «Biķernieki». Savukārt 24.septembrī spirometrijas testu varēs veikt Valmierā, 25.septembrī - Valkā un 22.oktobrī - Rēzeknē. Spirometriju iespējams veikt pie ikviena plaušu ārsta, tā ir vienkārša un lēta metode, kas palīdz diagnosticēt daudzas plaušu slimības.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) sniegtajiem datiem 19% no nāves gadījumiem pasaulē saistāmi ar plaušu un respiratorajām slimībām. Tas ir otrs izplatītākais nāves cēlonis uzreiz aiz sirds un asinsvadu slimībām. Latvija starp visām Eiropas Savienības dalībvalstīm ierindojas 2.-3.vietā ar lielāko smēķētāju īpatsvaru valstī (36% iedzīvotāju).

Visplašāk izplatītās respriatoriskās slimības ir HOPS (hroniska obstruktīva plaušu slimība) un plaušu vēzis, kuru galvenais cēlonis 80-90% gadījumu ir smēķēšana.

Spirometrija ir plaši pieejama plaušu funkcionālās diagnostikas pamata metode. Pēc nozīmības tā ir analoga elektrokardiogrāfijai sirds slimību gadījumā. Dažādu elpošanas manevru laikā tiek izmērīts ieelpotā un izelpotā gaisa daudzums, kā arī maksimāli forsētas ieelpas un izelpas ātrums. Tiek izmērīts, cik daudz un cik ātri pacients var ieelpot un izelpot.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu