Bordāns sūdzas par līdzvērtīgas piekļuves trūkumu, lai varētu izpausties masu medijos (12)

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Jaunā konservatīvā partija (JKP) uzskata, ka netiek nodrošinātas iedzīvotāju tiesības saņemt līdzvērtīgu informāciju par visiem Saeimas vēlēšanās iesaistītajiem politiskajiem spēkiem, tajā skaitā par JKP, informēja politiskā spēka valdes priekšsēdētājs Jānis Bordāns.

Aktualizējoties 12.Saeimas priekšvēlēšanu kampaņai, JKP aizvien biežāk konstatējusi tās «klaju ignorēšanu komunikatīvajā telpā kā atsevišķos privātajos, tā arī sabiedriskajos plašsaziņas līdzekļos». Tas liecina par mediju nevienlīdzīgu attieksmi pret Saeimas vēlēšanās iesaistītajiem politiskajiem spēkiem un par demokrātijas deficītu, tādējādi manipulējot un ietekmējot vēlētāju uzskatus, nevis ļaujot tiem iegūt pilnīgu informāciju, lai izdarītu brīvu izvēli, uzsver partijas līderis.

«Piemēram, Latvijas Televīzija (LTV), kas ir sabiedriskā televīzija un tiek uzturēta par nodokļu maksātāju naudu un kuras 1.kanālā pirms vēlēšanām ir izveidots īpašs raidījums «Izvēlies nākotni», 3.septembra raidījumā, kurā tika analizēti partiju saraksti un līderi, vairākas partijas, tostarp JKP, netika pat pieminētas. Līdz ar to netika ievērots vienlīdzības princips, lai katrs sabiedrības loceklis varētu veidot pamatotu un brīvu viedokli par katru no 12.Saeimas vēlēšanās iesaistītajiem politiskajiem spēkiem,» akcentē politiskais spēks.

Atsevišķos interneta portālos tiek ievietotas tā saucamās vēlēšanu rezultātu prognozes vai it kā šī brīža reitingi, kuru rezultātos atsevišķi balsojumi nemaz neparādās.

Tas ir manipulatīvi, nedemokrātiski un Latvijai kā Eiropas Savienības dalībvalstij nepiedodami,

ir pārliecināta partija.

JKP uzskata, ka tādējādi ir tikuši pārkāpti vairāki panti likumā «Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem», likumā «Par Centrālo vēlēšanu komisiju» un Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā. Politiskajam spēkam ir tiesības vērsties ar iesniegumu par minēto likumu pantu pārkāpumiem Tiesībsarga birojā, Centrālajā vēlēšanu komisijā un Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē un nepieciešamības gadījumā arī tiesā, taču tad jau vēlēšanu kampaņa būs beigusies un nevienlīdzības princips realizēts. Turklāt pats būtiskākais - ir aizskartas pilsoņu tiesības zināt pilnu informāciju, jo tikai informēts cilvēks var izdarīt atbildīgu izvēli, raksta Bordāns.

Jau 2012.gada jūlijā tiesībsargs devis savu atzinumu par līdzīgu situāciju plašsaziņas līdzekļos: «LTV debašu ciklā «Izvēlies nākotni!» 2010.gadā diskusijas dalībnieku - politisko partiju vai partiju apvienību - atlasē nav ievērojusi līdztiesības principu. Sabiedriskajam medijam ir pienākums respektēt uzskatu daudzveidību, aizstāvēt neatkarīgas, demokrātiskas un tiesiskas Latvijas valsts ideju, ievērot cilvēktiesības un darboties Latvijas sabiedrības interesēs, kas ietver arī vienlīdzīgu iespēju došanu visām vēlēšanās kandidējošām partijām piedalīties diskusijās.»

Priekšvēlēšanu debašu cikla «Izvēlies nākotni!» 2010.gada raidījuma dalībnieku atlasē LTV piemēroja 2% barjeru. Šādas barjeras izvēli televīzija pamato ar «Politisko organizāciju (partiju) finansēšanas likumā» noteikto valsts finansējuma piešķiršanas principa adaptēšanu, tas ir, dalībniekus izvēlēties pēc tā brīža socioloģisko pētījumu rezultātiem, kuri pārsniedza 2% barjeru. Tiesībsargs atzinumā esot norādījis, ka šāda pieeja nav uzskatāma par piemērotu, jo likumā noteiktais finansējums tiek piešķirts partijai, par kuru iepriekšējās Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā 2% vēlētāju, nevis partijai, par kuru pēc socioloģiskiem pētījumiem varētu nobalsot vairāk kā 2% vēlētāju gaidāmajās vēlēšanās.

«Jaunā konservatīvā partija iebilst pret selektīvu partiju atspoguļošanu medijos un iestājas par demokrātijas pamatprincipu - pilsoņu tiesībām zināt,» akcentē Bordāns.

Komentāri (12)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu