Lietu internets, kuru izmantojam ikdienā, bet ko neatpazīstam

Apollo.lv
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Lietu internets (no angļu val. – Internet of Things) ir tehnoloģija – skaitļošanas koncepts, kurā ikdienas priekšmeti – fiziski objekti – ir savienoti ar interneta savienojumu un spēj identificēties arī ar citām ierīcēm, t.sk. analizēt un apkopot datus.

Šī tehnoloģija Latvijā tikai pamazām sāk savu attīstību, tāpēc cilvēki bieži vien nemaz neatpazīst tehnoloģiju, lai arī to ikdienā izmanto – tā norāda «Tele2 Shared Service Center» (Tele2 SSC) lietu interneta speciālisti.

Bankomāti un karšu lasītāji: viena no senākajām lietu interneta ierīcēm, ko min speciālisti, un kuru izmantojam ikdienā, ir bankomāti – ar to starpniecību iedzīvotāji var piekļūt saviem bankas kontiem, veikt nepieciešamās darbības tīklā. Arī norēķināšanās ar bankas kartēm var notikt, pateicoties lietu internetam. Tāpat ir arī ar e-talona lasītājiem sabiedriskajā transportā Rīgā.

Signalizācijas un signalizāciju sistēmas: arī signalizācijas sistēmas ir lietu interneta tehnoloģija. Tās ir iespējams ieslēgt/ atslēgt no attāluma un ir viens no «gudrās mājas» risinājumiem. Tāpat no signalizācijas sistēmām ir iespējams saņemt datus par to, kas un kad ir pieslēdzis/ atslēdzis signalizāciju.

Aplikācijas: aplikācijas mobilajās ierīcēs, kas noder visdažādākajās dzīves situācijās, bieži vien tiek veidotas pēc lietu interneta principa. Tā, piemēram, laikapstākļu aplikācijas mums atspoguļo datus no meteoroloģiskajām stacijām/ ierīcēm, bet navigācijas aplikācijas ļauj sekot līdzi transportlīdzekļa atrašanās vietai, vai arī iegūst datus no citiem aplikācijas lietotājiem par situāciju uz ceļiem, piedāvājot izdevīgākos maršrutus («Waze» piemērs).

Wi-fi izmantošana transportlīdzekļos: bieži vien interneta izmantošana transportlīdzeklī – taksometrā, starppilsētu, starpvalstu autobusos vai vilcienos – šķiet kā pašsaprotams servisa pakalpojums. Arī šī ekstra ir iespējama ar lietu interneta palīdzību – interneta rūteri, kas ir ievietots transportlīdzeklī.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu