Pirmdiena, 18. jūnijā Vārda dienas: Alberts Madis
Foto: PantherMedia/ScanPix

Kurš gan kādreiz nav bijis saaukstējies? Šķaudīšana, tekošs deguns, temperatūra un ķermeņa vājums – saaukstēšanās simptomi nav nekāda patīkamā lieta, tāpēc zinātnieki jau simtiem gadu ir centušies atrast efektīvas zāles, kas dziedētu šo ārkārtīgi izplatīto slimību. Tagad izskatās, ka zinātnieki tam ir solīti pietuvojušies.

Pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā «Nature Chemistry», rakstīts, ka grūtības atrast vienas zāles pret saaukstēšanos rodas slimības izraisītāju rinovīrusu dēļ, proti, tie pastāv ārkārtīgi dažādās formās un spēj ātri evolucionēt. Tieši tāpēc organismam ir tik grūti izstrādāt imunitāti pret tiem un ārstiem radīt vakcīnu.

Pētījums (Angļu val.)

Pētnieku komanda no Londonas tagad uzskata, ka ir panākusi ievērojamu progresu zāļu iegūšanā, jo tiem ir izdevies attīstīt molekulu, kas bloķē dažus rinovīrusu celmus. Šī molekula uzbrūk proteīnam (NMT) šūnās, ko izmanto vīruss, lai veidotu tādu kā aizsargčaulu un varētu dalīties.

Katram vīrusa celmam vajadzīgs viens un tas pats proteīns, lai tie varētu vairoties, tāpēc šī molekula varētu apturēt pilnīgi visas rinovīrusa formas.

«Šāda veida zāles būtu ļoti efektīvas, ja cilvēks tās sāktu lietot saaukstēšanās sākuma stadijā. Mūsu mērķis ir radīt tās ieelpojamas, jo caur plaušām tās visātrāk var nonākt asinīs,» komentēja pētījuma vadītājs Eds Teits (Ed Tate).

Lai arī saaukstēšanās lielākajai daļai cilvēku lielu ļaunumu nenes un ir vienkārši kaitinošas, tomēr cilvēkiem, kas slimo ar astmu un citām ar elpošanu saistītām kaitēm, saaukstēšanās ir krietni vien bīstamāka un problemātiskāka.

Nākotnes pasaule

Zinātnieks: Citplanētieši eksistē, bet cilvēki tos visus novāks
5. jūnijā
Govis drīz varēs uzelpot: zinātnieki gatavojas «slaukt» tarakānus
29. maijā
Piedodiet, draugi, pavasarī pasaulei atkal pienāks gals
14. februārī
Jau pēc 10 gadiem cilvēki varēs saprast dzīvnieku valodu
21. janvārī
Pamestajā Černobiļas atomelektrostacijā drīz atkal ražos enerģiju
18. janvārī
© TVNET. Visas tiesības paturētas