ES atraidītais Erdogans plāno priekšvēlēšanu mītiņu Eiropā

TVNET/LETA/DPA
ES atraidītais Erdogans plāno priekšvēlēšanu mītiņu Eiropā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: AFP/SCANPIX

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans paziņojis, ka nākamajā mēnesī plāno organizēt priekšvēlēšanu demonstrāciju Eiropā, bet neatklāja, kurā valstī. 2016. un 2017. gadā pēc neveiksmīga valsts apvērsuma mēģinājuma Erdogans vērsās pret milzīgu skaitu it kā tajā iesaistīto cilvēku, liekot bažīties par nopietniem cilvēktiesību un preses brīvības pārkāpumiem. Pēc šiem notikumiem apstājās pārrunas par Turcijas iespējamo iestāšanos ES.

Autokrāts, uzrunājot valdošās Taisnīguma un attīstības partijas (AKP) locekļus, paziņoja, ka pasākums plānots iekštelpās sporta arēnā.

Erdogans sacīja, ka visi sagatavošanās darbi ir veikti, bet piebilda, ka pagaidām vēl nevēlas atklāt, kurā valstī pasākums notiks.

Pagājušajā gadā attiecības starp Turciju un vairākām Eiropas Savienības (ES) valstīm, tostarp Austriju un Vāciju, saasinājās, jo tās aizliedza savā teritorijā izvērst aģitāciju pirms referenduma par Turcijas konstitūcijas grozījumiem.

Austrijas kanclers Sebastians Kurcs pagājušo piektdien paziņoja, ka valdība neļaus valsts teritorijā īstenot priekšvēlēšanu kampaņu Turcijas parlamenta un prezidenta vēlēšanām, kas gaidāmas 24.jūnijā.

Jau vēstīts, ka Erdogans pagājušajā nedēļā izsludināja pirmstermiņa vēlēšanas, to rīkošanu pēc galēji labējās Nacionālās kustības partijas (MHP) aicinājuma pārceļot par pusotru gadu agrāk.

Vienā dienā notiks gan prezidenta, gan parlamenta vēlēšanas. Sākotnēji tās bija paredzēts rīkot 2019. gada 3. novembrī.

Pirmstermiņa vēlēšanu rīkošana politikas komentētājiem bija pārsteigums, jo Erdogana valdība līdz šim bija vairākkārt uzsvērusi, ka pirmstermiņa vēlēšanas netiks rīkotas.

Vēlēšanas paātrinās pāreju uz jauno prezidentālo sistēmu, kas stāsies spēkā pēc vēlēšanām.

Opozīcija bažījas, ka prezidentālā sistēma sagraus jau tā satricināto varu līdzsvaru un vēl vairāk nostiprinās Erdogana autoritāro režīmu. Erdogana kritiķi arī apšauba vēlēšanu rīkošanu ārkārtas stāvokļa laikā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu