Turcija septīto reizi pagarinās ārkārtas stāvokli

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans

FOTO: Sergey Guneev / Sputnik

Turcijas Nacionālās drošības padome (MGK) otrdien ieteikusi pagarināt ārkārtas stāvokli valstī septīto reizi kopš 2016.gadā notikušā puča mēģinājuma, neraugoties uz Ankaras Rietumu sabiedroto aicinājumiem ārkārtas stāvokli atcelt.

MGK pēc sanāksmes Ankarā, kuru vadīja Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans, paziņoja, ka ārkārtas stāvoklis jāpagarina par vēl trim mēnešiem.

Ārkārtas stāvokļa paplašināšana ir jāapstiprina parlamentam, bet tā ir tikai formalitāte. Iepriekšējo reizi pagarinātais ārkārtas stāvoklis ir spēkā līdz ceturtdienai.

Ārkārtas stāvoklis pirmoreiz stājās spēkā 2016.gada 20.jūlijā – piecas dienas pēc mēģinājuma gāzt Erdoanu, kurā Ankara vainoja sazvērnieku grupu, kuru esot vadījis trimdā ASV dzīvojošais musulmaņu sludinātājs Fetulla Gilens.

Gilens noliedz šīs apsūdzības, bet Turcijas varas iestādes ir izmantojušas ārkārtas pilnvaras, lai vērstos pret tiem, kurus tās tur aizdomās par sakariem ar Gilenu, kā arī pret kurdu kaujiniekiem.

Kopš puča mēģinājuma Turcijā ir aizturēti vairāk nekā 55 000 cilvēku, bet atlaisti vai atstādināti vairāk nekā nekā 140 000 valsts sektora darbinieku, tai skaitā augstskolu mācībspēki un prokurori.

Cilvēktiesību aizstāvji Erdoana režīmu apsūdz centienos izmantot puču kā ieganstu politiskās opozīcijas un neatkarīgo mediju pilnīgai apklusināšanai.

Uz augšu