Azerbaidžānas prezidenta vēlēšanas ar 86% balsu uzvarējis Alijevs

LETA/AFP
Azerbaidžānas prezidenta vēlēšanas ar 86% balsu uzvarējis Alijevs
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: TASS/Scanpix

Azerbaidžānas prezidenta pirmstermiņa vēlēšanas ar 86% balsu trešdien uzvarējis līdzšinējais valsts galva Ilhams Alijevs, liecina rezultāti pēc 94% balsu saskaitīšanas. Vēlētāju aktivitāte sasniegusi 74,5%, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas publiskotā informācija.

Lielākās opozīcijas partijas vēlēšanas boikotēja, paziņojot, ka tās nebūs godīgas un varasiestādes sagrozīs vēlēšanu rezultātus.

Opozīcija arī nosodīja Alijeva lēmumu sarīkot vēlēšanas pusgadu pirms paredzētā laika, uzskatot, ka prezidents šādi ierobežojis opozīcijas iespējas izvērst priekšvēlēšanu kampaņu un novērst iespējamo krāpšanos vēlēšanās.

56 gadus vecais Ilhams Alijevs kļuva par Azerbaidžānas prezidentu 2003.gadā, kad viņa tēvs Heidars Alijevs neilgi pirms savas nāves izvirzīja viņa kandidatūru prezidenta amatam.

2008.gadā un 2013.gadā Alijevs tika pārvēlēts prezidenta amatā, saņemot vairāk nekā trīs ceturtdaļas balsu.

2009.gadā tika noorganizēts referendums, kurā tika nolemts ļaut prezidentam balotēties uz neierobežotu skaitu termiņu, atceļot divu termiņu ierobežojumu. Bet 2016.gadā stājās spēkā izmaiņas konstitūcijā, saskaņā ar kurām prezidents turpmāk tiks ievēlēts nevis uz piecu gadu termiņu, bet uz septiņiem gadiem.

«Tautai ir liegta vārda brīvība un pulcēšanās brīvība, mediji ir noslāpēti un opozīcija apspiesta,» ziņu aģentūrai AFP pirms vēlēšanām norādīja opozīcijā esošās partijas «Tautas fronte» līderis Ali Kerimli.

«Šī ir parodija par vēlēšanām, visi zina, ka Alijevs vienkārši izdomās rezultātus,» viņš piebilda.

Vēlēšanas novēroja aptuveni 200 novērotāji no Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO).

Paziņojot par uzvaru vēlēšanās, Alijevs pateicās tautai par «atbalstu un uzticību».

«Azerbaidžānas pilsoņi ir nobalsojuši par drošību un progresu,» sacīja prezidents.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans bija pirmais ārvalstu līderis, kurš apsveica Alijevu ar uzvaru, informēja Alijeva birojs.

Alijeva atbalstītāji slavē viņu par stabilitāti un ekonomisko izaugsmi valstī, bet kritiķi norāda, ka Alijeva ģimene ir apspiedusi opozīciju un sagrābusi savās rokās lielas bagātības.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu