Valsts valodas centrs: pareizi ir Zakerbergs, nevis Cukerbergs!

Marks Zakerbergs

FOTO: AP/Scanpix

Sociālā tīkla «Facebook» uzņēmuma vadītāja uzvārdu, ko oriģinālā raksta Mark Zuckerberg, latviešu valodā izrunā kā Marks Zakerbergs, nevis kā bieži medijos un sarunu valodā min - Marks Cukerbergs, TVNET apliecināja Valsts valodas centra terminoloģe Ieva Kraule.

Populārās sociālās platformas izveidotājs ir amerikānis, tāpēc viņa uzvārds latviešu valodā jāizrunā kā Zakerbergs.

Savukārt Cukerbergs ir atveidojums no vācu valodas un ir uzskatāms par nepareizu.

Kraukle saka, ka ar Marka Zakerberga uzvārdu jau ilgāku laiku gadās pārpratumi. To mēdz atveidot arī kā Zukerbergs. Arī šis variants nav pareizs.

Kā zināms, latviešu valodā citvalodu personvārdus atveido pēc to izrunas, un jebkurš var noklausīties, ka Zakerbergu sauc par Zakerbergu gan ziņās angļu valodā, gan arī ziņās vācu valodā (neraugoties uz to, ka šā amerikāņa uzvārdam ir vācu izcelsme, paši vācieši «Facebook» dibinātāju par Cukerbergu nesauc).

TVNET jau vēstīja, ka «Facebook» uzņēmuma vadītājs Marks Zakerbergs otrdien, sniedzot liecības ASV Kongresā, uzņēmās personīgu atbildību par vairāku desmitu miljonu lietotāju datu nopludināšanu, vienlaikus brīdinot par «bruņošanās sacensībām» ar Krievijas dezinformāciju.

«Tā bija mana kļūda, un es to nožēloju,» Zakerbergs sacīja par 87 miljonu lietotāju datu nodošanu nepienācīgā veidā politisko konsultāciju uzņēmumam «Cambridge Analytica», kas 2016.gada ASV vēlēšanu gaitā sadarbojās ar Donalda Trampa kampaņu.

«Es nodibināju «Facebook», es to pārvaldu un esmu atbildīgs par to, kas tur notiek.»

Viņš piebilda, ka «Facebook» nav pietiekami aizsargājis platformu, un atzina, ka «tas attiecas uz viltus ziņām, ārvalstu iejaukšanos vēlēšanās un naida runu, kā arī attīstītājiem un datu aizsardzību».

Notiek pastāvīga cīņa, lai aizstāvētos pret Krievijas centieniem manipulēt ar «Facebook» platformu un ietekmēt vēlēšanas ASV un citās valstīs.

«Krievijā ir cilvēki, kuru darbs ir mēģināt ekspluatēt mūsu sistēmas un citas interneta sistēmas, kā arī citas sistēmas.»

«Tāpēc tās ir bruņošanās sacensības. Viņi turpinās censties, lai kļūtu labāki, un mums ir jāinvestē, lai arī mēs kļūtu labāki,» sacīja Zakerbergs.

«Facebook» ir iesaistīts privāto datu aizsardzības skandālā pēc ziņām, ka Lielbritānijas datu analīzes firma «Cambridge Analytica», kuru bija nolīgusi Donalda Trampa ASV prezidenta vēlēšanu kampaņa, var būt izmantojusi 87 miljonu ASV vēlētāju «Facebook» profilu informāciju bez viņu atļaujas.

Uz augšu