:format(webp)/nginx/o/2025/04/30/16809679t1h72bb.jpg)
Ukraiņu žurnālistes Viktorijas Roščinas liktenim ir veltīts daudz publikāciju viņas pašas mājās, taču tagad arī plašāka sabiedrība var iepazīties ar viņas stāstu. Putina spīdzināšanas pagrabos nomocītās sievietes ķermenis bojā gājušo apmaiņā nodots Ukrainai šā gada 14. februārī kopā ar karavīru līķiem. Viņas vārds nebija atrodams Krievijas nosūtītajā sarakstā. Starptautiska pētnieku komanda no ZDF Frontal, Der Spiegel, Washington Post un Forbidden Stories ir rekonstruējusi šo gadījumu. Tas parāda Putina brutālo iebiedēšanas sistēmu, izmantojot teroru.
2023.gada vasarā Viktorija Roščina devās savā pēdējā izpētes braucienā. Viņas ceļojums veda no Ukrainas uz Poliju un tālāk uz Latviju. 26.jūlijā viņa šķērsoja Krievijas robežu apmēram 100 kilometrus no Pleskavas – domājams, kājām, Vientuļu robežkontroles punktā, un devās uz Krievijas okupēto teritoriju Ukrainā – Enerhodaras pilsētu. Tur atrodas Zaporižjas atomelektrostacija. Pazīstamajai ukraiņu žurnālistei tas bija bīstams ceļojums. Migrācijas kartē bija norādīts viņas vārds un uzvārds, Rosčina ieradās Krievijā ar Ukrainas pasi, vizītes mērķis bija “privāts”, kā galamērķi norādot Melitopoli. Krievija ļoti rūpīgi uzrauga ukraiņus, kas dodas uz okupētajām teritorijām, un diezgan daudziem atsaka ierašanos.
Roščina vēlējās uzzināt kaut ko vairāk par Krievijas cietumos ieslodzītajiem Zaporižjas atomelektrostacijas darbiniekiem, par to, kas ar viņiem tiek darīts un kur viņi pazūd. Viņa centās caur kontaktiem Enerhodarā noskaidrot, kur atrodas spīdzināšanas kameras. Žurnāliste vēlējās dokumentēt šīs vietas, par kurām bija dzirdējusi, kā arī runāt ar izdzīvojušajiem un identificēt vainīgos.
Ceļojuma beigās nenogurdināmā taisnības cīnītāja tagad pati kļuvusi par izmeklēšanas objektu. Pašlaik Ukrainā tiesu medicīnas eksperti pēta žurnālistes līķi, kas sakropļots un bez vairākiem iekšējiem orgāniem atdots atpakaļ Ukrainai kopā ar neatpazītu ukraiņu karavīru mirstīgajām atliekām. Viņas kolēģi mēģina noskaidrot, kā Roščina šķīrās no dzīves un ko viņai nācās pārciest Krievijas gūstā pirms nāves 27 gadu vecumā.