Katalonijas separātistu kandidātam neizdodas tikt ievēlētam par reģiona premjeru

LETA/AFP
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: LLUIS GENE / AFP

Katalonijas separātistiem neizdevās panākt sava kandidāta Džordi Turulla ievēlēšanu reģiona premjerministra amatā ceturtdien rīkotā uzticības balsojumā reģiona parlamentā, jo šajā balsojumā atturējās galēji kreisie separātisti.

Turulls ieguva 64 deputātu balsis par, bet 65 deputāti balsoja pret un četri atturējās. Tādējādi viņš neieguva ievēlēšanai nepieciešamo absolūto balsu vairākumu Katalonijas parlamentā, kurā ir pavisam 135 deputāti.

Balsojumā atturējās Katalonijas separātiskā galēji kreisā partija «Tautas vienotības kandidatūra» (CUP), kurai ir četras vietas reģiona parlamentā.

Parlamenta noteikumi paredz, ka pēc divām dienām jānotiek otrajam balsojumam, kurā ievēlēšanai nepieciešams vienkāršs vairākums, bet pat tas Turullam nav garantēts.

Turklāt nav zināms, vai Turulls varēs piedalīties šajā parlamenta sēdē, jo piektdien līdz ar vēl pieciem separātistu līderiem viņš ir izsaukts pie Augstākās tiesas tiesneša. Tiesnesis paziņos par viņiem izvirzītajām apsūdzībām saistībā ar Katalonijas neatkarības centieniem un var piemērot viņiem pirmstiesas apcietinājumu.

Jau vēstīts, ka iepriekš uz Katalonijas premjerministra amatu kandidēja Katalonijas neatkarību atbalstošās nevalstiskās organizācijas «Katalāņu Nacionālā sapulce» (ANC) līderis Džordi Sančess un bijušais reģiona valdības vadītājs Karless Pudždemons, bet abi atsauca savu kandidatūru, jo nevarēja apmeklēt parlamenta sēdes.

Sančess kopš oktobra atrodas pirmstiesas apcietinājumā apsūdzībās par kūdīšanu, bet Pudždemons oktobrī aizbēga uz Beļģiju.

Pudždemona valdība 1.oktobrī sarīkoja referendumu, kurā vairums dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, un reģionālais parlaments 27.oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas. Drīz pēc tam Spānijas Senāts nobalsoja par tiešās pārvaldes atjaunošanu Katalonijā. Spānijas premjerministrs Marjano Rahojs atlaida Pudždemona vadīto Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas.

Glābjoties no aizturēšanas, Pudždemons pēc viņa valdības atlaišanas aizbēga uz Beļģiju, bet Katalonijā palikušie viņa administrācijas locekļi, arī vicepremjers Urials Džunkerass, tika aizturēti un ievietoti apcietinājumā.

Spānija izdeva Eiropas orderi Pudždemona aizturēšanai, bet vēlāk to atcēla, paskaidrojot, ka tas tikai sarežģīs izmeklēšanu pret Katalonijas separātistu līderiem, kuri apsūdzēti par dumpi, kūdīšanu un līdzekļu izšķērdēšanu.

Katalonijas reģionālajās vēlēšanās 21.decembrī katalāņu separātisti tomēr saglabāja absolūto vairākumu, un Katalonijas parlamenta spīkers Ružē Turrēns reģiona premjerministra amatam atkārtoti izvirzīja Pudždemonu. Taču Spānijas Konstitucionālā tiesa atzina, ka Pudždemonam jābūt klāt Katalonijas parlamenta sēdē, lai viņš varētu tikt no jauna iecelts reģiona premjera amatā.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu