Lielstraupes pils atjaunošanai tiks meklēts fondu finansējums

TVNET/LETA
Lielstraupes pils atjaunošanai tiks meklēts fondu finansējums
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Lielstraupes pils, kur atrodas Straupes narkoloģiskā slimnīca
Lielstraupes pils, kur atrodas Straupes narkoloģiskā slimnīca Foto: Ieva Čīka / LETA

Pašvaldība meklēs fondu finansējumu, lai savestu kārtībā Lielstraupes pili, pavēstīja Pārgaujas novada pašvaldības vadītājs Hardijs Vents (Vienoti novadam).

Vaicājot, vai pašvaldība lūgs palīdzību no valsts, lai atjaunotu Lielstraupes pili, Vents apliecināja, ka novads pats spēs parūpēties par vēsturisko celtni. Šobrīd nav zināmi avoti, no kuriem varētu gūt pils atjaunošanai nepieciešamo pusmiljonu eiro, taču domes priekšsēdētājs pieļāva, ka pašvaldība meklēs iespējas piesaistīt Eiropas Savienības fondu līdzekļus, iesaistīties kādās programmās un citas risinājumus, lai uzturētu Lielstraupes pili.

Šobrīd vēl aizvien ir par agru spriest, kas pēc ēkas pāriešanas vietvaras atbildībā tur varētu atrasties, norāda Vents. Viņš bilst, ka pašvaldība ir tiesīga tur darboties, kā to atļauj likums, piemēram, ierīkot tūrisma informācijas centru vai rīkot aktivitātes kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā.

Tomēr viņš solīja, ka pašvaldība uzklausīs iedzīvotāju skatījumu par Lielstraupes pils nākotni, jo novadnieka īpašuma pāriešanu pašvaldības pārziņā vērtē neviennozīmīgi.

Taujājot par to, kas notiks ar no Straupes narkoloģiskās slimnīcas atkarīgo jauniešu rehabilitācijas centru «Saulrīti», Vents informēja, ka centrs savu darbību beigs līdz ar šī gada beigām, kad beidzas tās līgums ar Veselības miistriju (VM), taču ir izveidojusies biedrība, kas gatava pārņemt tā funkcijas. Vispirms tai ir jāuzvar VM) rīkotā iepirkumā par šī pakalpojuma sniegšanu, tomēr pašvaldība ir gatava rehabilitācijas centram ļaut līdzšinājā vietā darboties arī pēc tam, kad pils komplekss pāries tās atbildībā, apliecināja Vents.

Jau vēstīts, ka VM Straupes narkoloģiskās slimnīcas telpas Pārgaujas novada pašvaldībai plāno nodot līdz nākamā gada februārim.

Pacientu uzņemšana Straupes narkoloģiskajā slimnīcā tiks pārtraukta šī gada 23.decembrī, kad visi narkoloģijas profila pacienti, kuriem nepieciešama narkoloģiskā palīdzība, tiks uzņemti Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcā.

Kā vēstīja telekanāls LNT, Pārgaujas novada dome savā īpašumā saņems ne tikai Straupes pili, bet vēl arī 13 nekustamos īpašumus, kas saistīti ar slēdzamo slimnīcu. VM apsolījusi visus īpašumus atdot Pārgaujas novadam bez atlīdzības. Pašvaldība piekritusi pārņemt visus šos nekustamos īpašumus, un to pārņemšana neradīšot slogu pašvaldības budžetam.

Vienlaikus neesot skaidrs, vai VM izvirzīs kādus aizliegumus nākotnē īpašumus ieķīlāt vai pārdot izsolē, tāpat neesot skaidrs, kur pašvaldība iegūs nepieciešamos 450 000 eiro, lai izremontētu Straupes pili.

VM pārstāvis Oskars Šneiders aģentūrai LETA iepriekš skaidroja, ka Straupes narkoloģisko slimnīcu plānots slēgt pamatojoties uz tās stāvokli gan gan infrastruktūras, gan cilvēkresursu ziņā.

Viņš skaidroja, ka Straupes slimnīcas vadība vairākkārtīgi informējusi par situāciju slimnīcā un nepieciešamību pieņemt lēmumus par turpmāko tās darbu.

Pēc Šneidera teiktā, slimnīca norādījusi, ka slimnīcas ārstniecības personāls nav pietiekams, savukārt telpu tehniskais stāvoklis un aprīkojums neatbilst normatīviem par pamatprasībām ārstniecības iestādē, turklāt atsevišķas ēkas daļas ir pat avārijas stāvoklī, apdraudot gan pacientus, gan personālu. «Nav savienojama veselības aprūpes iestādes atrašanās telpās ar fiziski neatbilstošu un bīstamu vidi,» uzsver VM pārstāvis.

Vienlaikus viņš atzīmēja, ka, lai nodrošinātu slimnīcas tālāku normatīvajiem aktiem un līgumam atbilstošu un darbību, nepieciešami ļoti lieli finansiāli ieguldījumi, kādi slimnīcas rīcībā nav.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu