Vējonis: Tikai tiesiska valsts spēs sevi aizsargāt briesmu brīdī

Valsts prezidents Raimonds Vējonis FOTO: Ieva Makare / LETA

Tikai tad, ja Latvijā tiks ievēroti tiesiskuma un politiskās atbildības principi, mūsu valsts būs pietiekami spēcīga, lai spētu briesmu brīdī sevi aizsargāt, uzrunā Latvijas politiski represēto personu ikgadējā salidojumā Ikšķilē sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Vējonis uzsvēra, ka padomju okupācijas režīms mūsu nācijai ir bijis īpaši sāpīgs. «Zaudējot brīvību, sagruva viss, ko Latvija un tās cilvēki bija cēluši, ražojuši un lolojuši divdesmit neatkarības gados. No Eiropas tautu saimes Latvija tika ar varu izrauta, no pārtikušas un civilizētas valsts Latvija kļuva nabadzīga un izvārgusi, jo viss tika atņemts un iznīcināts,» sacīja Vējonis, norādot, ka pat visbriesmīgākajās mocībās latvietība izturēja un pastāv arī šobrīd.

Prezidents klātesošajiem teica, ka sapnis par brīvu Latviju politiski represētajiem palīdzēja izturēt vistumšākos ieslodzījuma gados. «No jums - represijās cietušajiem tautiešiem, jaunākās paaudzes guva iedvesmu un drosmi, lai atkal izcīnītu neatkarību,» teica prezidents.

Viņš uzsvēra, ka šodien ir jāvaicā, vai brīvā Latvija atbilst visaugstākajiem ideāliem, vai tā ir pretstats tai patvaļai un bezatbildībai, kas šeit valdīja komunistu laikos? «Ir ļoti svarīgi, lai iedzīvotāji redzētu, ka politiķi jūtas atbildīgi savas tautas priekšā. Garajos okupācijas gados bija ierasts, ka ietekme un materiālie labumi tiek sadalīti šaurā lokā prom no ļaužu acīm. Šodien mums vairs nav pieņemama toreizējā prakse, un mēs sagaidām, ka amatpersonas skaidros savus lēmumus un atbildēs par to, ko ir teikuši vai darījuši,» teica Vējonis.

Viņš norādīja, ka Latvijas tauta ir pietiekami daudz pārcietusi, lai novērtētu, cik svarīgs ir tiesiskums un likuma vara. «Mēs visi gribam, lai tiktu spriesta taisnīga tiesa. Tiesiskā Latvijā cilvēkus nedrīkst sodīt vai publiski pazemot bez tiesas un izmeklēšanas, tikai tāpēc, ka tas kādam ir izdevīgi,» norādīja Valsts prezidents.

Uzrunas noslēgumā Vējonis teica, ka vēlas atgādināt, ko ir teikusi Lidija Lasmane-Doroņina - viena no mūsu nacionālās pretošanās un pašapziņas simboliem. Pirms pāris gadiem kādā intervijā viņa paudusi: «Pats galvenais ir - Latvija ir brīva un mūs vairs neved uz Sibīriju. Gribu godīgi dzīvot, nemelot un darīt labu. Domāju, ikvienam cilvēkam varētu būt līdzīgi plāni.»

«Tik vienkāršs un patiess ir arī mans novēlējums visiem Latvijā - godīgi dzīvot, nemelot un darīt labu. Esmu pārliecināts, ka tad mums viss izdosies,» sacīja Valsts prezidents. «Vēlos pateikties jums, politiski represēto salidojuma dalībniekiem, par jūsu sīksto izturību, par jūsu lūgšanām un darbiem, par nezaudēto cerību atgriezties mājās, par jūsu nesatricināmo ticību Latvijas neatkarībai un brīvībai, par Latvijas mīlestību!» uzsvēra Vējonis.

Uz augšu
Back