T, 17.08.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

74% iedzīvotāju visā Latvijā plāno piedalīties pašvaldību vēlēšanās

TVNET
74% iedzīvotāju visā Latvijā plāno piedalīties pašvaldību vēlēšanās
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Ieva Čīka/LETA

Jau pēc divām dienām – 3. jūnijā gaidāmas pašvaldību vēlēšanas, kurās plāno piedalīties gandrīz trīs ceturtdaļas (74%) iedzīvotāju visā Latvijā, liecina jaunākais «Baltic International Bank Latvijas barometrs». Aktīvākie ir rīdzinieki: 80% galvaspilsētas iedzīvotāju šogad ir iecerējuši piedalīties vēlēšanās. Taču salīdzinoši daudz balsotāju solās būt arī visos reģionos - Vidzemē (74%), Latgalē (71%), Kurzemē (70%) un Zemgalē (69%).

Iedzīvotāji neiesaistās, bet ar pašvaldībām apmierināti

Lielākā daļa (83%) Latvijas iedzīvotāju pēdējo trīs gadu laikā nav iesaistījušies pašvaldībai svarīgu lēmumu pieņemšanā, vēsta jaunākais «Baltic International Bank Latvijas barometra» pētījums. Kā izrādās, visretāk pašvaldības darbā iesaistās tieši iedzīvotāji Kurzemē (88%), Rīgā (87%) un Latgalē (86%). Neskatoties uz to, vairākums (68%) aptaujāto visos Latvijas reģionos atzīst, ka kopumā ar savas pašvaldības darbu ir apmierināti.

Vaicājot, kas cilvēkus attur aizstāvēt savas intereses un iesaistīties pašvaldību darbā, rīdzinieki (34%), kurzemnieki (38%) un latgalieši (37%) visbiežāk uzsver, ka galvenais iemesls ir laika un vēlmes trūkums, lai šādu atbildību uzņemtos. Vidzemnieki biežāk (43%) norāda, ka viņiem trūkst informācijas par to, kādas iespējas iedzīvotājiem ir iesaistīties. Savukārt zemgalieši (26%) ir pārliecināti, ka šādai iniciatīvai nav jēgas, jo iedzīvotāju viedokļi netiek ņemti vērā.

Neskatoties uz iedzīvotāju kūtro iesaistīšanos, skeptiska par pašvaldības darbu ir vien ceturtā daļa (23%) aptaujāto, tikmēr vairāk nekā divas trešdaļas (68%) atzīst, ka ar savas pašvaldības darbu ir apmierināti. It sevišķi par to ir gandarīti iedzīvotāji Kurzemē (77%), Latgalē (77%) un Zemgalē (75%).

Novērtē tīrību un kultūras pasākumus

Kā atzīst aptaujātie, visvairāk iedzīvotāji novērtē pašvaldības ieguldījumu pilsētas labiekārtošanā un tīrībā (60%), kultūras pasākumu organizēšanā (55%) un skolu, bērnudārzu uzturēšanā (44%). Rīdzinieki (58%) biežāk nekā citu reģionu pārstāvji (58%) izceļ arī sabiedriskā transporta pieejamību, bet kurzemnieki (40%) lepojas ar savas pilsētas sabiedrisko drošību un kārtību.

Interesanti, ka tikai 6% rīdzinieku ir apmierināti ar savā pašvaldībā pieejamo veselības aprūpi, lai gan nav noslēpums, ka tuvāko pašvaldību iedzīvotāji vietējās ārstniecības iestādes vietā nereti priekšroku dod Rīgā pieejamajai veselības aprūpei. Tikmēr aptaujātie reģionos norāda, ka viņus visvairāk neapmierina pašvaldībā esošā darba situācija – visvairāk ar to neapmierināti ir Kurzemē (5%), Zemgalē (5%) un Latgalē (4%) dzīvojošie.

Novērtējot gaidāmās pašvaldību vēlēšanas, vairāk nekā puse (59%) iedzīvotāju atzīst, ka būtiskas izmaiņas pēc vēlēšanām negaida – īpaši daudz aptaujāto par to ir pārliecināti tieši Vidzemes reģionā (79%). Taču visoptimistiskākie par pārmaiņām ir rīdzinieki, - katrs piektais (20%) norādīja, ka visticamāk pēc vēlēšanām pašvaldībā dzīve tomēr uzlabosies.

«Baltic International Bank Latvijas barometrs» ir Latvijas iedzīvotāju noskaņojuma un attieksmes pētījums, kurā ik mēnesi, iekļaujot pazīstamu ekspertu vērtējumus, tiek atspoguļotas sabiedrībā aktuālas norises.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu