S, 13.08.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Kara gadījumā Latvija varētu rēķināties ar 17 500 militāri sagatavotiem karavīriem

LETA
Kara gadījumā Latvija varētu rēķināties ar 17 500 militāri sagatavotiem karavīriem
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto Foto: MIKE BLAKE / REUTERS

Kara gadījumā Latvija varētu rēķināties ar 17 500 militāri sagatavotiem karavīriem, aģentūrai LETA norādīja Aizsardzības ministrijā (AM).

AM skaidroja, ka saskaņā ar Valsts aizsardzības koncepciju bruņotie spēki miera laikā uztur 17 500 militāri sagatavotus karavīrus, tai skaitā 6500 profesionālā dienesta karavīrus, 8000 zemessargus un 3000 rezerves karavīrus.

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rezervē ieskaita karavīrus, kas atvaļināti no profesionālā dienesta un nav noņemti no militārā dienesta uzskaites, kā arī zemessargus pēc līguma par dienestu Zemessardzē izbeigšanas, ja viņi nav sasnieguši maksimālo vecumu dienestam bruņoto spēku rezervē. Pašreiz bruņoto spēku rezerves uzskaitē ir 7655 rezerves karavīri. Līdz 2018.gada beigām NBS būs sasniedzis mērķi - apmācīti un konkrētai NBS vienībai piesaistīti 3000 rezerves karavīri.

Ārvalstīs dzīvojošie rezerves karavīri ir pakļauti rezerves karavīru mācībām un mobilizācijai krīzes situācijā. Līdz 2018.gada beigām NBS būs pārbaudījis visus uzskaitē esošos 7655 rezerves karavīrus un identificējis problēmas, kas saistītas ar reālās dzīves vietas neatbilstību iedzīvotāju reģistrā uzrādītajai dzīvesvietai.

AM skaidroja, ka cilvēki kopumā ir likumpaklausīgi un apzinoties, ka reālās dzīvesvietas adreses nenorādīšana var tikt administratīvi sodīta, lielākā daļa no viņiem jau šobrīd ir precizējuši savas reālās dzīvesvietas iedzīvotāju reģistrā.

Pēc reģistrācijas rezerves uzskaites struktūrvienība rezerves karavīram izsniedz mobilizācijas norīkojumu un rezerves karavīrs tiek piesaistīts konkrētai vienībai. Mobilizācijas norīkojumā norāda rezerves karavīra personas datus, vienību un amatu, kādā rezerves karavīrs ieskaitīts dienestam rezervē un pildīs aktīvo dienestu mobilizācijas gadījumā, rezerves karavīra rīcību mobilizācijas gadījumā, ja netiek saņemta mobilizācijas pavēste.

Rezervists ir Latvijas pilsonis, kas ieskaitīts bruņoto spēku rezervē un tikai mobilizācijas gadījumā var tikt iesaukts aktīvajā dienestā.

Rezervisti ir visi vīrieši pilsoņi vecumā no 18 līdz 55 gadiem. AM skaidroja, ka ministrija turpina darbu, lai apzinātu rezervistu skaitu.

Latvijas pilsones sievietes, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu un vēlas tikt ieskaitītas NBS rezervē, bet kuras nav apguvušas speciālās militārās apmācības kursu vai apmācību Zemessardzē, ar attiecīgu iesniegumu var vērsties rezerves uzskaites struktūrvienībā. Šādi iesniegumi līdz šim nav saņemti. Visas sievietes, kuras ir apguvušas militāro apmācību to ir izdarījušas vai nu Zemessardzes sastāvā vai arī profesionālā militārā dienesta sastāvā un līdz ar atvaļināšanos ir kļuvušas par rezerves karavīriem.

Konkrētā krīzes situācija un potenciālais sagatavošanās laiks noteiks konkrēta skaita rezervistu iesaisti valsts aizsardzībā. NBS ir izstrādāts Valsts aizsardzības operatīvais plāns, kurā paredz konkrētai krīzes situācijai atbilstoša rezervistu skaita iesaisti valsts aizsardzībā NBS sastāvā. Tieši tāpat arī NBS ir identificējis vairākas rezervistu apmācību vietas kara gadījumā.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu