Višegrādas valstis noraida «vairāku ātrumu» Eiropu

LETA/AFP
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Višegrādas valstu premjerministri ceturtdien noraidīja «vairāku ātrumu» Eiropas modeli un pieprasīja Briselei līdz šomēnes paredzētajam Romas samitam izstrādāt vienošanos par ES nākotni pēc «Breksita».

«Mēs nepiekrītam, ka ES ir jebkādi dalījumi un nekad nepiekritīsim,» žurnālistiem Varšavā paziņoja Polijas premjerministre Beāta Šidlo kopā ar saviem Čehijas, Slovākijas un Ungārijas kolēģiem - Bohuslavu Sobotku, Robertu Fico un Viktoru Orbānu.

«Mēs nevēlamies vairāk vai mazāk Eiropas, mēs vēlamies labāku Eiropu,» viņa piebilda.

Ietekmīgās ES dalībvalstis Vācija un Francija ir paudušas atbalstu «vairāku ātrumu» iespējai, norādot, ka tas ļautu dažām dalībvalstīm virzīties uz priekšu ar tādiem projektiem kā ciešāka sadarbība aizsardzības jomā, negaidot tās valstis, kas negrib piedalīties.

Višegrādas valstis kopīgā paziņojumā uzsvēra, ka «ikvienai pastiprinātas sadarbības formai būtu jābūt pieejamai ikvienai dalībvalstij, un vajadzētu noteikti izvairīties no jebkāda veida vienotā tirgus, Šengenas (bezvīzu ceļošanas) zonas un pašas Eiropas Savienības sairšanas».

Šidlo arī norādīja, ka četru valstu līderi «sagaida, ka Eiropadomes vadītājs Donalds Tusks piekritīs priekšlikumiem par ES reformām agrāk, lai mēs tiktos Romā tikai tāpēc, lai kopīgi paziņotu par plānu Eiropai».

Fico tikmēr brīdināja, ka «gatavošanās Romas samitam, kas ir ļoti svarīgs Eiropas Savienības nākotnei, ir nožēlojama».

«Tā vietā, lai būtu Eiropas nākotnes redzējums, tas (Romas samits), var kļūt par sanākšanu, kurā tiek pārdotas individuālu nacionālo valstu intereses, un šodien tas nepalīdzēs nevienam, tas mums tikai var kaitēt,» norādīja Slovākijas premjerministrs.

Jau vēstīts, ka Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers trešdien iepazīstināja ar «Balto grāmatu», kurā izklāstītas piecas alternatīvas ES nākotnei.

Alternatīvas aptver spektru no «status quo» saglabāšanas līdz ievērojamai sadarbības nostiprināšanai. Sagaidāms, ka par tām vēl šomēnes ES 60.jubilejas samitā Romā spriedīs ES 27 valstu līderi.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu