O, 16.08.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Grībauskaite: Lietuva uzticas jaunajai ASV administrācijai

LETA/BNS
Grībauskaite: Lietuva uzticas jaunajai ASV administrācijai
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Amerikas Savienotās Valstis parāda, ka ievēro savas saistības, tādēļ Lietuva pilnībā uzticas jaunajai ASV administrācijai, ceturtdien mediju pārstāvjiem Rīgā sacījusi prezidente Daļa Grībauskaite.

«Es vienmēr saku: skatīsimies nevis uz vārdiem, bet uz darbiem. Un darīts tiek ļoti daudz - (..) mēs redzam ASV karavīrus mūsu teritorijā, vairāk nekā 4000 ASV karavīru tikko dislocēti Polijā pie Lietuvas robežas, pavisam netālu, lai vajadzības gadījumā varētu palīdzēt arī mums; mēs arī redzam, ka uz Eiropu tiek vesta tehnika. Tātad darbi tiešām ir tādi, uz kādiem mēs cerējām un kā to paredzēja iepriekšējās administrācijas saistības,» viņa norādījusi kopīgā preses konferencē ar Vācijas prezidentu Joahimu Gauku, Latvijas prezidentu Raimondu Vējoni un Igaunijas prezidenti Kersti Kaljulaidu. «Mēs uzticamies jaunajai administrācijai, lai kas arī notiktu publiskajā telpā, lai kas tiktu runāts.»

Runājot par šomēnes Minhenē gaidāmo Latvijas, Lietuvas un Igaunijas līderu tikšanos ar jauno ASV viceprezidentu Maiku Pensu, Grībauskaite norādījusi, ka Baltijas valstīm tajā «būs ko teikt un ko palūgt».

«Mums būs lieliska iespēja izteikt savu viedokli, savas vajadzības un pastāstīt, ko mēs darām paši, jo tieši Baltijas valstis ir tas piemērs, kā var ātri investēt savā aizsardzībā,» viņa uzsvērusi un paudusi cerību, ka kontakti ar jauno Vašingtonas administrāciju būs ļoti cieši.

Lietuvas prezidente vēlreiz pateikusies Vācijas prezidentam un kanclerei Angelai Merkelei par vācu karavīru sūtīšanu uz Lietuvā dislocēto starptautisko NATO bataljonu un «politiskās vadības uzņemšanos».

Runājot par drošības apdraudējumiem, Grībauskaite atzinusi, ka Lietuva ar bažām raugās uz Krievijā un Baltkrievijā paredzētajām karaspēka mācībām «Zapad 2017», «kuru laikā tiek koncentrēti ļoti lieli un agresīvi spēki, demonstratīvi gatavojoties karam ar Rietumiem».

Viņa norādījusi, ka drošības riski reģionā saistīti arī ar Baltkrievijā netālu no Lietuvas robežas topošo Astravjecas atomelektrostaciju un Krievijas Kaļiņingradas apgabalā plānoto AES celtniecību.

«Tie ir mūsu kopīgie izaicinājumi, kuru dēļ mums jāturas kopā,» uzsvērusi Lietuvas prezidente.

Pēc Grībauskaites teiktā, apdraudējumi no austrumiem liek Baltijas valstīm lūgt no partnerēm papildu drošības garantijas, piemēram, attiecībā uz lēmumu pieņemšanas ātrumu Ziemeļatlantijas aliansē.

Lietuvas Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas vadītājs Vītauts Baks ceturtdien izteicās, ka Krievijas bruņoto spēku mācības «Zapad-2017», domājams, būs visu laiku lielākās mācības pie Lietuvas robežām, turklāt tās neapšaubāmi būs uzbrukuma ievirzes mācības.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu